Dobroczynny wpływ białka i żółtka w kremach, balsamach i mleczkach do twarzy i ciała

Jaja kurze to niezwykle wartościowy składnik diety, który dostarcza do organizmu żelazo, potas, cynk, kwas foliowy, luteinę, cholinę oraz wiele witamin. Swoje bogactwo drogocennych składników jaja odkrywają także w kosmetologii. Odpowiednio wykorzystane i skomponowane ujawniają wręcz magiczne właściwości zbawiennie działające na skórę, włosy oraz paznokcie. Dlatego tak chętnie wykorzystywane są w kosmetykach oraz pielęgnacji naturalnej. Przeczytaj dlaczego warto sięgać po kosmetyki z zawartością jajka, lub wykonywać je własnoręcznie w domu.

Dobroczynny wpływ białka i żółtka w kremach, balsamach i mleczkach do twarzy i ciała

Siła żółtka i białka

Od wieków jaja kurze były jednym z podstawowych elementów mikstur pielęgnacyjnych. Dzięki swojemu działaniu i bogactwu składników odżywczych receptury na ich bazie były przekazywane z pokolenia na pokolenie, jako sposób na piękną skórę, czy włosy. Swoją moc pielęgnacyjną jaja zawdzięczają obecności NNKT, czyli niezbędnym nienasyconym kwasom tłuszczowym. To ten składnik odpowiedzialny jest za łagodzenie podrażnień skóry. Z jego pomocą wzmocniona zostaje warstwa wodno-tłuszczowa, czyli naturalna bariera warunkująca m.in. stopień nawilżenia skóry. Odpowiada za to lecytyna, czyli fosfolipid, który jest obecny w naszych ciałach, a uzupełnia spoiwo międzykomórkowe. Zawarta w jajach cysteina wspiera pielęgnację cery trądzikowej. Jej przeciwzapalne działanie minimalizuje podrażnienia i wspomaga proces leczenia zmian.
Jaja kurze ujawniają przed nami także właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu zapobiegają oddziaływaniu na skórę wolnych rodników, tym samym spowalniając procesy starzenia i działając antynowotworowo. Białko natomiast ma właściwości zwężające pory skórne, napinające oraz regulujące wydzielanie sebum, dodatkowo jest antybakteryjne. Szereg badań dowodzi, że ekstrakt z jaja prowadzi do zniszczenia komórek bakteryjnych, dlatego stosuje się go w problemach skórnych związanych z leczeniem ran, aby uniknąć zakażeń. W pielęgnacji włosów natomiast jaja stosuje się najczęściej jako uzupełnienie protein o równowadze PEH (Proteiny – Emolienty – Humektanty).

JAJA W KOSMETYKACH

W ostatnich latach jaja kurze zostały bardzo dobrze przebadane, dzięki czemu znacznie pogłębiła się wiedza na temat składu, jaki w sobie kryją. Upomniał się po nie także przemysł kosmetologiczny, wykorzystując wyodrębnione z niego substancje aktywne. Szukając kosmetyków zawierających jaja, warto zwrócić uwagę na konkretne oznaczenia w nomenklaturze INCI (International Nomenclature of Cosmetic Igridients):
  • białko jaja – INCI: Albumen (albumina) lub Hydrolyzed Albumen (hydrolizowana albumina),
  • żółtko jaja – INCI: Egg protein (proteiny jajeczne), Hydrolyzed Egg Protein (hydrolizowane proteiny jajeczne), Egg yolk extract (ekstrakt z żółtka),
  • całe jajo – INCI: Egg powder (proszek jajeczny),
  • skorupki jaj – INCI: Hydrolyzed egg shell (hydrolizowane skorupki jaj).

Do produkcji kosmetyków najczęściej wykorzystywane są proszki jajeczne. To niezwykle pożądana forma, gdyż jajo zachowuje pełnię swoich składników odżywczych, dzięki zastosowaniu znanego od wieków procesu suszenia. Proszki wolne są od konserwantów, co ważne jest przy produkcji kosmetyków naturalnych. Dodatkowo sproszkowanie daje szerokie możliwości łączenia jaj z dowolnymi surowcami oraz półproduktami kosmetycznymi. Sproszkowane białko zawiera lizozym, który wykorzystywany jest przede wszystkim w branży spożywczej, ale jest też naturalnym konserwantem, co sprawia, że pojawia się w składach kosmetyków oraz leków. Warto także wspomnieć, że forma sypka lub płynna jaja to również wysoka wydajność produktów dzięki fizykochemicznym i biochemicznym właściwościom. Jaja niezależnie od formy są bombą witaminową, pożywieniem dla skóry oraz włosów

 – podkreśla Barbara Woźniak, Dyrektor sprzedaży przetwórni Eggs Product, Prezes firmy Ovotek i Pełnomocnik Zarządu Ferm Drobiu Woźniak.

Rosnąca świadomość konsumentów, chęć używania skutecznych, ale jak najbardziej naturalnych kosmetyków sprawia, że na półkach pojawiają się maski, kremy, peelingi, szampony, odżywki do włosów czy balsamy z zawartością jaj. Jedna ze słynniejszych ostatnimi laty filozofia pielęgnacji koreańskiej jest bogata w kosmetyki, w których składzie znajdziemy białko oraz żółtko. Jest to bazowy surowiec promowanego stylu k-beauty.

JAJA W PIELĘGNACJI NATURALNEJ

Z dobrodziejstw, jakie skrywają jaja, możemy korzystać także w domowym zaciszu, samodzielnie przygotowując kosmetyki. Dzięki idealnej konsystencji zarówno żółtka, jak i białka, bez specjalistycznej obróbki chemicznej, nadają się do wykonywania maseczek, peelingów, wcierek, czy płukanek.

Świadoma i skuteczna pielęgnacja włosów oparta jest na Równowadze PEH czyli dostarczaniu włosom kluczowych składników: Protein, Emolientów i Humektantów w odpowiednich dla nich proporcjach i z dopasowaną do ich potrzeb częstotliwością. Proteiny pełnią funkcję ‘cementu’, który uzupełnia ubytki i regeneruje strukturę włosów. Emolienty to substancje natłuszczające, które tworzą na powierzchni włosów specjalną ochronną warstwę, a humektanty odpowiedzialne są za nawilżenie włosów, ponieważ mają zdolność wiązania i utrzymywania wody. Wszystkie te substancje możemy znaleźć w gotowych kosmetykach, ale możemy też poszukać ich w… kuchni. Proteiny to chociażby jajka kurze, a najlepiej żółtka, które świetnie odżywiają włosy i sprawiają, że są bardziej błyszczące. Emolienty to naturalne oleje czy masła, a typowym kuchennym humektantem jest miód. Z tych trzech składników: żółtka, łyżki oleju (może być np. oliwa z oliwek) i łyżeczki miodu zrobimy najprostszą maskę, która świetnie odżywi i nawilży włosy. Żółtko jaja jest nie tylko doskonałym źródłem protein, ale również dzięki dużej zawartości lecytyny jest naturalnym emulgatorem, które pomaga połączyć ze sobą wszystkie składniki takiej domowej maski. Proteiny pochodzące z jajek są wykorzystywane również w produkcji kosmetyków do pielęgnacji twarzy i włosów. Bardzo popularne dawniej szampony jajeczne wracają do łask, ponieważ coraz chętniej używamy naturalnych składników. Nie możemy również zapomnieć o zdrowej i zbilansowanej diecie. Jajko jest doskonałym źródłem aminokwasów egzogennych, które są ważne również dla naszych włosów. Dieta uboga w białko będzie odbijała się na kondycji skóry i włosów, bo są one swoistym barometrem wszelkich braków w naszym organizmie

– dodaje Anna Kołomycew, właścicielka marki ANWEN.

Przepisy na kosmetyki z jajkiem DIY

Oto kilka przepisów, które warto wypróbować, zwłaszcza teraz, gdy przed nami długie zimowe wieczory spędzone w domu. W tym okresie nasza skóra i włosy szczególnie potrzebują dobrego odżywienia:

Maseczki na włosy:

  • Odżywienie: włosy będą odżywione, lśniące i miękkie dzięki mieszance żółtka, łyżeczki miodu oraz łyżeczki oliwy z oliwek. Miksturę należy nanieść na włosy, a po 15 minutach zmyć letnią wodą.
  • Wygładzenie: wygładzenie włosów osiągniemy dzięki ubiciu żółtka z 1/3 szklanki mleka. Tak przygotowaną maseczkę nakładamy na 20 minut na włosy i zmywamy letnią wodą.

Maseczki na twarz:

  • Maseczka do cery tłustej: ubite białko jajka należy zmieszać z kilkoma kroplami soku z cytryny. Delikatnie nałożyć miksturę na skórę i trzymać 15 minut, następnie zmyć chłodną wodą. Ta maseczka działa oczyszczająco, lekko ściągająco i delikatnie rozjaśnia cerę.
  • Maseczka silnie nawilżająca: jedno żółtko roztrzepać z łyżeczką oliwy z oliwek, oleju kokosowego lub olejku z pestek dyni, łyżeczką miodu i pół łyżeczki soku z cytryny. Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać, położyć na twarz, a po 20 minutach zmyć.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (114 głosów, średnia: 4,68 z 5)
loading... zapisuję głos...