Pielęgnacja stóp

Spis treści:

Piękne i zadbane stopy to bardzo ważny atrybut kobiety, który w naszej kulturze często bywa niedoceniany. Hinduski, Egipcjanki i Chinki już kilka tysięcy lat temu dużo czasu spędzały na tworzeniu specjalnych receptur mających zapewnić idealnie gładką skórę stóp. Dziś wystarczy sięgnąć po jeden z preparatów dostosowanych do celu, który chcemy osiągnąć.

Pielęgnacja stóp

pixabay.com

ZASADY PIELĘGNACJI STÓP

Już w starożytnych Indiach wyrazem największej miłości do kochanki było dotykanie jej stóp. Dlatego hinduskie kobiety przykładały do ich pielęgnacji tyle samo uwagi co do pielęgnacji twarzy. Od kilku tysiącleci przekazują sobie recepty na delikatne balsamy i olejki do pielęgnacji stóp, wykonywane między innymi z mleka, kurkumy (maseczka z kurkumy na twarz także była niezwykle popularna) i  migdałów. Szczególną uwagę na stopy zwracały także starożytne Egipcjanki, które najczęściej chodziły boso lub w sandałach. Używały sproszkowanego alabastru, który miał właściwości peelingujące, a przy szczególnych okazjach obmywały je perfumowaną wodą. Bardzo ważnym elementem była także sztuka masażu. Według chińskiej medycyny ludowej stopy są mapą całego organizmu. Mieszczą się na nich strefy refleksyjne, które odpowiadają poszczególnym częściom ciała. Masaż stóp warunkuje właściwe funkcjonowanie systemu nerwowego i układu krążenia, zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia.

Współczesne kobiety mają zdecydowanie prostsze zadanie, ponieważ mogą wybierać spośród bogatej oferty preparatów do pielęgnacji stóp – wystarczy tylko mądrze wybierać. Dbajmy więc o stopy każdego dnia. Ich kondycja ma wpływ na właściwe funkcjonowanie naszego organizmu. Pamiętajmy również, że dźwigają całe ciało. Uwięzione w butach przez wiele godzin, są narażone na pocenie się i są zagrożone rozwojem szkodliwej mikroflory, która może być przyczyną grzybicy. Skóra stóp bardzo łatwo przesusza się, a naskórek rogowacieje, szczególnie na piętach. Systematyczna pielęgnacja to podstawa tego, by nie sprawiała żadnych problemów i wyglądała dobrze.

Po pierwsze: peeling

Po umyciu stóp wykonaj enzymatyczny peeling. Nałóż niewielką ilość, wmasuj w skórę stóp i zostaw na chwilę, po czym dokładnie opłucz pod bieżącą wodą. Peeling ułatwi usuwanie martwego naskórka, wyraźnie zmiękczy skórę stóp oraz zmniejszy jej szorstkość.

Po drugie: pozbądź się zrogowaceń

Jeżeli peeling nie wystarcza, użyj płynu zmiękczającego naskórek. Preparat wygładza skórę, likwiduje szorstkość naskórka, hamuje także jego rogowacenie i pękanie. Jest niezastąpiony przy skłonnościach do powstawania odcisków. Wystarczy kropla preparatu na wybrane miejsce i chwila masażu. Kosmetyk należy stosować systematycznie do uzyskania pożądanego efektu.

Po trzecie: nawilżanie

Po zastosowaniu peelingu oraz płynu zmiękczającego naskórek, koniecznie sięgnij po intensywnie nawilżający krem do stóp. Dzięki niemu skóra staje się elastyczna i gładka, mniej szorstka i skłonna do złuszczania.

Po czwarte: stop! zmęczonym stopom

W dni, kiedy Twoje stopy są szczególnie zmęczone i wydają się ciężkie oraz nabrzmiałe, sięgnij po balsam do zmęczonych stóp i nóg. Ten preparat zmniejsza obrzęki, uczucie zmęczenia i „ciężkości” nóg oraz wzmacnia naczynka krwionośne i poprawia krążenie. Delikatnie chłodzi i odpręża, a także nawilża, lekko natłuszcza i uelastycznia skórę stóp. Po wsmarowaniu kremu odpocznij. Pozwól sobie na chwilę relaksu i połóż się z lekko uniesionymi nogami.

Po piąte: masaż stóp

Jest bardzo ważny. Niestety, niewiele osób wie, że złe samopoczucie przeważnie zaczyna się od zaniedbanych stóp. To właśnie tam umieszczone są receptory, czyli unerwione punkty, mające połączenie z każdą częścią i organem ciała. Poprzez ucisk możemy poprawić ukrwienie tych punktów, a tym samym odpowiadających im narządów. Lepsze krążenie krwi oznacza szybszy transport składników koniecznych do życia oraz usuwanie toksyn. Dlatego nie spieszmy się podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych stóp. Każdy kosmetyk powoli wmasujmy w skórę, a nasze samopoczucie na pewno zdecydowanie poprawi się.

Po szóste: odświeżanie

W ciepłe, letnie dni warto sięgnąć po odświeżający dezodorant lub żel do stóp. Są to preparaty produkowane z dodatkiem mentolu i zawierające substancje przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Przyjemnie chłodzą i odświeżają skórę stóp, a przy tym zmniejszają nadmierne pocenie się i pękanie naskórka. Dezodorant dodatkowo zapobiega także powstawaniu przykrego zapachu na ponad 12 godzin.

Na koniec sprawdźmy długość paznokci, przytnijmy je jeśli to konieczne i możemy przystąpić do pomalowania ich ulubionym kolorem lakieru.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (149 głosów, średnia: 4,15 z 5)
zapisuję głos...