Pielęgnacja skóry trądzikowej – czego nie robić?
Czego pod żadnym pozorem nie można robić w pielęgnacji skóry trądzikowej?
NIE zaniedbuj oczyszczania
Delikatnie oczyszczanie i złuszczanie martwego naskórka jest podstawą pielęgnacji cery trądzikowej, która najczęściej jest także tłusta. Regularne stosowanie mało inwazyjnych kosmetyków złuszczających (raczej peelingów enzymatycznych niż ziarnistych) będzie skutecznie przeciwdziałać zatykaniu się gruczołów łojowych i powstawaniu nieestetycznych zaskórników. Stosowanie preparatów regulujących rogowacenie pomoże utrzymać skórę w dobrej kondycji – wyrówna jej koloryt, zlikwiduje zaskórniki będące punktem wyjścia do powstawania zmian zapalnych oraz zredukuje ewentualne przebarwienia potrądzikowe. W ciągu dnia wypróbuj krem złuszczający Obagi Exfoderm, a na noc Arbonne Clear Future Płatki oczyszczające do cery z niedoskonałościami. Jeśli czujesz, że potrzebujesz profesjonalnego wsparcia, z rozszerzonymi porami, bliznami i nierównościami skóry poradzi sobie zabieg laserem Fraxel Dual Solta Medical. Po serii zabiegów twarz będzie gładsza, jędrniejsza i bardziej promienna.
NIE przesuszaj skóry
„Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas pielęgnacji skóry trądzikowej jest stosowanie preparatów intensywnie wysuszających i silnie odtłuszczającym skórę. Powoduje to uruchomienie błędnego koła – skóra dostaje sygnał, że gruczoły łojowe produkują zbyt małą ilość sebum. Efekt? Zabezpieczają więc one tym samym skórę przed nadmiernym odtłuszczeniem, wysuszeniem i produkują go jeszcze więcej” – mówi Magdalena Krawczyk z Apteki i Drogerii Medicover we Wrocławiu. Prawidłowa pielęgnacja skóry dotkniętej trądzikiem powinna opierać się zatem na intensywnie nawilżających preparatach dedykowanych skórze problematycznej, które uregulują przetłuszczanie się skóry, np. Barwa Siarkowa Nawilżający krem siarkowy o przedłużonym działaniu
NIE przesadzaj z makijażem
Cera problematyczna nie przepada za ciężkim makijażem. Codzienne nakładanie na nią kilku warstw różnych kosmetyków kolorowych może skończyć się zapchaniem porów skóry i nasileniem zmian trądzikowych. Najlepszym sprzymierzeńcem w przypadku posiadania cery z niedoskonałościami jest wybieranie kosmetyków mineralnych, których naturalne formuły i lekkie konsystencje nie tylko nie zaszkodzą skórze, a jeszcze mogą skutecznie wspomóc jej leczenie. Zapewniają również najbardziej naturalny efekt, co w przypadku skóry pokrytej widocznymi niedoskonałościami jest niezwykle istotne. Jeśli chcesz zakrywać tylko najbardziej widoczne niedoskonałości, użyj korektora, np. Clarena Zortex Korektor maskujący trądzik.
NIE zapominaj o demakijażu
Demakijaż to absolutna podstawa w pielęgnacji każdej skóry, w tym także, a może nawet szczególnie, tej dotkniętej trądzikiem. Prawidłowy demakijaż skóry (najlepiej wykonywać go od razu po powrocie do domu) powinien przede wszystkim polegać na delikatnym oczyszczeniu i mocnym nawilżeniu naskórka. Należy raz na zawsze wyłączyć ze swojego demakijażowego rytuału kosmetyki zawierająca agresywne detergenty, a zastąpić je produktami o naturalnych formułach, zawierającymi np. kojące skórę olejki lub bazujące na micelarnej formule, np. Avene Cleanance Woda micelarna do demakijażu cery tłustej i z niedoskonałościami. Dodatkowo możesz myć skórę używając delikatnej szczoteczki do oczyszczania cery, np. Girls Best Friend. Po każdym użyciu dbaj o jej higienę – umyj w ciepłej wodzie z mydłem i odwieś do wysuszenia.
Krem złuszczający Obagi Exfoderm (215,00 zł/ 57 ml), Girls Best Friend Szczoteczka do oczyszczania twarzy (39,90 zł), Arbonne Clear Future Płatki oczyszczające do cery z niedoskonałościami (184,00 zł/ 60 płatków), Avene Cleanance Woda micelarna do demakijażu cery tłustej i z niedoskonałościami (81,00 zł/ 400 ml), Barwa Siarkowa Nawilżający krem siarkowy o przedłużonym działaniu (18,00 zł/ 50 ml), Clarena Zortex Korektor maskujący trądzik (15,00 zł/ 5 ml)