Pielęgnacja skóry atopowej

Przełom zimy i wiosny to czas, kiedy nasz organizm jest osłabiony i podatny na wszelkie choroby. Skóra jest wysuszona i podrażniona. Wtedy też zaostrzają się zmiany wywołane AZS, czyli atopowym zapaleniem skóry. Jak dbać o bardzo wrażliwą i delikatną skórę ze skłonnością do atopii?

Floslek Emoleum

Czym jest atopowe zapalenie skóry (AZS)

to choroba genetyczna, potęgowana rozwojem cywilizacyjnym. Polega na nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej na antygeny. Jest to defekt bariery naskórkowej, który przejawia się przyspieszoną keratynizacją i nadmierną przepuszczalnością alergenów do głębszych warstw skóry. Z AZS zmaga się już ponad 20% ludzi na całym świecie, a liczba to ciągle rośnie.

Przyczyny AZS

Podstawową przyczyną występowania tej dolegliwości jest uwarunkowanie genetyczne oraz rozwój cywilizacyjny (zanieczyszczenie środowiska, konserwowana i modyfikowana żywność, sztuczne barwniki a także krótsze i rzadsze karmienie piersią, palenie papierosów przez kobiety w ciąży, zbyt wczesne wprowadzanie do diety dzieci produktów alergennych oraz wszechobecny stres).

Charakterystyka skóry atopowej.

AZS powoduje przenikanie alergenów przez uszkodzoną barierę ochronną naskórka (płaszcz lipidowy) w głębsze warstwy skóry i stymulację układu odpornościowego, który zbyt silnie na nie reaguje wywołując suchość, nadmierną wrażliwość i zmiany skórne. Atopowe zapalenie skóry może ujawnić się w każdym wieku i ustępować samoistnie, może również utrzymywać się przez całe życie. Charakterystyczne są okresy remisji i zaostrzeń.

Jak rozpoznać AZS?

Jeśli  skóra  jest bardzo sucha, szorstka i zaczerwieniona, a do tego swędzi, łuszczy się i często pojawia się na niej rumień, wszystko wskazuje na AZS. Prawdopodobieństwo dolegliwości rośnie jeśli ktoś w rodzinie cierpi na alergię wziewną lub pokarmową. Aby uzyskać pełną diagnozę, najlepiej udać się do specjalistów – dermatologa i alergologa.

Jak pielęgnować?

Skóra atopowa wymaga specjalnego traktowania. Aby zminimalizować nieprzyjemne objawy, trzeba zadbać o odpowiednią pielęgnację. Istnieją serie kosmetyków przeznaczonych specjalnie do skóry suchej i atopowej. Przy wyborze odpowiednich kosmetyków warto sprawdzić czy w ich składzie są substancje silnie nawilżające i odbudowujące barierę lipidową.

Dla osób z tego typu dolegliwościami wskazane są bowiem specjalne preparaty o działaniu nawilżająco-natłuszczającym, które głęboko nawilżają i jednocześnie pomagają odbudować barierę ochronną skóry. Szczególnie wartościowe są te bogate w mocznik i emolienty.

Marka Floslek Pharma wprowadziła na rynek linię kosmetyków EMOLEUM przeznaczoną specjalnie do pielęgnacji skóry atopowej. W skład linii wchodzi 5 produktów: Olejek myjący 2 w1, EMO-OLEUM do kąpieli, Lipidowy balsam do ciała , Krem nawilżający i Regenerujący krem ochronny. Preparaty zawierają odpowiednio dobrane składniki. Najważniejsze to mocznik oraz emolienty, czyli substancje o działaniu nawilżającym i delikatnie natłuszczającym, które tworzą na skórze film zapobiegający nadmiernemu parowaniu wody. Wszystkie preparaty są bezzapachowe – dzięki temu zmniejszają znacznie ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Zawierają prebiotyk, czyli substancję utrzymującą prawidłową mikroflorę w organizmie, która zapobiega zakażeniom bakteryjnym.

Doktor Henryka Dąbrowska z Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserowej Viva Derm w Warszawie zaleca unikanie w codziennej pielęgnacji mydeł i detergentów. Zwraca też uwagę na regularne stosowanie kosmetyków nawilżających i natłuszczających ponieważ zawarte w nich emolienty działają dobroczynnie ale tylko do 6 godzin. Dlatego tak ważne jest, by atopowa skóra była pielęgnowana odpowiednio i wyłącznie kosmetykami specjalnie do tego przeznaczonymi: począwszy od emulsji, olejków do kąpieli, poprzez balsamy, po regenerujące kremy pomagające w obudowie warstwy lipidowej.

 

Kosmetyki z linii EMOLEUM marki Floslek Pharma:

OLEJEK MYJĄCY 2 w 1

Preparat polecany jest do codziennej pielęgnacji skóry. Łagodnie myje i pielęgnuje pozostawiając na niej delikatny film ochronny. Uzupełnia niedobór lipidów w warstwie ochronnej naskórka oraz łagodzi uczucie napięcia i szorstkości. Pieni się pod wodą.

W skład olejku wchodzi olej słonecznikowy, olej morelowy oraz emolienty, czyli substancje o działaniu nawilżającym i delikatnie natłuszczającym. Tworzą na skórze film, który zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody.

 

EMO-OLEUM DO KĄPIELI

Przeznaczony do codziennej kąpieli. Kosmetyk tworzy w wodzie delikatną emulsję, która łagodnie myje i natłuszcza skórę. Po kąpieli na skórze pozostaje delikatny film ochronny, wszelkie podrażnienia są złagodzone a niedobór lipidów uzupełniony.

Za dobroczynne działanie odpowiedzialny jest olej słonecznikowy, olej wazelinowy, oraz emolienty – odbudowujące płaszcz lipidowy.

 

LIPIDOWY BALSAM

Polecany po kąpieli do pielęgnacji skóry. Przynosi ulgę w podrażnieniach, zapobiega wysuszaniu i pękaniu naskórka. Powoduje zmniejszenie zaczerwienienia, napięcia i suchości skóry. Jednocześnie zmiękcza ją i nawilża.

Najważniejszymi składnikami preparatu są: mocznik, prebiotyk (stymuluje wzrost dobroczynnych bakterii skóry, pomaga w odbudowie bariery ochronnej, zapobiega swędzeniu i podrażnieniu), olej migdałowy oraz wysoce oczyszczona forma lanoliny.

 

 KREM NAWILŻAJĄCY

Służy do codziennej pielęgnacji skóry. Krem intensywnie, głęboko i długotrwale nawilża, a także wygładza i uelastycznia podrażnioną i wysuszoną skórę. Zapobiega wysuszeniu, pękaniu i łuszczeniu naskórka

W składzie preparatu znajduje się mocznik, kompleks lipidowy i sok z aloesu (aloe vera gel), który działa regenerująco, pobudza mechanizmy obronne skóry, głęboko nawilża.

 

REGENERUJACY KREM OCHRONNY

Zalecany do codziennej pielęgnacji. Zapobiega wysuszeniu, pękaniu i łuszczeniu naskórka. Pomaga w regulacji naturalnego procesu złuszczania i odbudowie warstwy lipidowej. Zapewnia także skuteczną ochronę przed nadmierną utratą wody

Za powyższe działanie odpowiedzialne są: kompleks lipidowy, witamina E, witamina A, olej migdałowy i olej morelowy.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (123 głosów, średnia: 4,28 z 5)
zapisuję głos...