Pielęgnacja i dezynfekcja obuwia a zdrowa skóra stóp

Choć nie każdy z nas przywiązuje do tego odpowiednią wagę, pielęgnacja i dezynfekcja obuwia jest bardzo istotna i powinna być regularnie przeprowadzana. Dzięki odpowiedniej konserwacji nie tylko wydłużamy żywotność butów, ale przede wszystkim chronimy nasze stopy przed różnymi schorzeniami. Nieprawidłowo pielęgnowane obuwie może między innymi sprzyjać odparzeniom i pękaniu pięt, a także takim chorobom jak grzybica czy drożdżyca paznokci. O czym zatem należy pamiętać? Jak skutecznie zdezynfekować buty?

Pielęgnacja i dezynfekcja obuwia a zdrowa skóra stóp

 

Pielęgnacja obuwia – co daje skórze stóp?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, o jakiej powinniśmy pamiętać, jest odpowiednie dobieranie obuwia do rozmiaru naszej stopy. Zbyt małe lub zbyt duże obuwie będzie powodowało nie tylko dyskomfort, ale również sprzyjało problemom ze stopami, takim jak obtarcia, odciski czy modzele. Zwracajmy też uwagę nie tylko na wygląd obuwia, ale również to, z jakich elementów zostało wykonane. Sięgając po buty z naturalnych materiałów pozwalamy skórze stóp oddychać, a co za tym idzie, zmniejszamy ryzyko pojawienia się odparzeń od noszenia butów.

Jak pielęgnacja obuwia wpływa na nasze stopy? Zadbane, czyste i pozbawione uszkodzeń buty to nie tylko większa wygoda chodzenia, ale przede wszystkim mniejsze ryzyko ran na skórze. Dodatkowo niestosowanie środków odkażających sprzyja gromadzeniu się chorobotwórczych patogenów, a co za tym idzie, rozwojowi infekcji. Dezynfekcja i pielęgnacja obuwia jest zatem istotna nie tylko ze względów higienicznych (regularnie wykonywana zmniejsza np. nieprzyjemny zapach butów i stóp), ale także profilaktycznych i leczniczych. Wbrew pozorom, regularnie wykonywane, nie są wcale czasochłonne ani skomplikowane.

Co grozi skórze stóp? Grzybica stóp, nadmierna potliwość i pękające pięty

Co grozi skórze naszych stóp, jeżeli nie zadbamy odpowiednio o nasze obuwie? Zacznijmy od najbardziej poważnej dolegliwości, jaką jest grzybica skóry stóp. Sprzyja jej noszenie zbyt ciasnego obuwia, wykonanego z materiałów nieprzepuszczających powietrza. Chorobotwórcze gatunki grzybów lubią bowiem wilgotne, ciemne miejsca. Jak objawia się grzybica stóp? W pierwszej kolejności obserwujemy u siebie zaczerwienienie i swędzenie skóry, z towarzyszącym im złuszczaniem się naskórka oraz drobnymi pęcherzykami lub pęknięciami skóry, zwłaszcza w przestrzeniach międzypalcowych. Z czasem grzybica stóp może rozszerzać się na całą powierzchnię stopy, a także atakować płytkę paznokciową, powodując  jej zwiększone rogowacenie, odkształcenie, zmiany zabarwienia (np. żółknięcie), rozdwajanie się i zwiększoną łamliwość.

Warto podjąć odpowiednie działania od razu po zauważeniu przez siebie pierwszych objawów. W tym celu można skorzystać z produktów leczniczych wykazujących działanie grzybobójcze i grzybostatyczne, takich jak Undofen Max w formie wygodnego sprayu lub kremu. Oba produkty zawierają terbinafinę, substancję czynną, która jest stosowana w leczeniu zakażeń wywołanych przez dermatofity, pleśnie i niektóre  grzyby dimorficzne. Główną zaletą tych preparatów jest fakt, iż pełna kuracja trwa tylko 7 dni, a oba leki dostępne są bez recepty. W skrajnych przypadkach, kiedy leczenie miejscowe nie przynosi oczekiwanych rezultatów, konieczne może być przeprowadzenie badania mykologicznego i celowana terapia ogólnoustrojowa wdrożona przez lekarza specjalistę.

Nadmierna potliwość stóp i odparzenia

W wyniku noszenia nieodpowiedniego obuwia, skóra stóp wykazuje skłonność do wzmożonej potliwości, czego skutkiem mogą być odparzone stopy. Ma to związek z faktem, iż na stopie rozmieszczonych jest kilkaset gruczołów potowych. Nadmierna potliwość stóp to nie tylko odparzenia i związane z tym podrażnienie naskórka oraz większe ryzyko nadkażeń bakteryjnych, ale także nieprzyjemny zapach wydobywający się z butów i pozostający na naszych stopach. Za tą dolegliwość również odpowiadają bakterie (m.in. paciorkowce czy gronkowce), które rozkładają bezwonny pot wydzielany przez gruczoły potowe. By uniknąć odparzeń, warto wybierać buty i skarpetki z naturalnych włókien i często myć stopy, a także stosować preparaty ograniczające potliwość stóp jak spraye Undofen 4w1 lub All in One. Każdy z nich zawiera unikalny, naturalny w 100% składnik Dermosoft®, który eliminuje nadmierne pocenie i nieprzyjemny zapach, a także ma właściwości antybakteryjne i może być stosowany zarówno bezpośrednio na stopy, jak i do wnętrza butów. Co więcej, Undofen All in One zawiera także naturalny olejek herbaciany, który ma właściwości przeciwgrzybicze, dedykowany jest więc zwłaszcza osobom, które często obserwują u siebie nawroty grzybicy stóp.

Problem pękających pięt

Wydawać by się mogło, że przy takiej ilości gruczołów potowych zlokalizowanych na stopach, nie powinny one mieć problemu z przesuszaniem. Niestety, skóra stóp nie wytwarza płaszcza lipidowego chroniącego naskórek przed uszkodzeniami mechanicznymi w wyniku obtarć czy uciskania stóp przez zbyt małe obuwie. Sprzyjają one nadmiernemu przesuszaniu się skóry, zwłaszcza w okolicach dużego palca oraz pięt, które wykazują skłonność do zgrubień. Jeżeli w porę nie zareagujemy i nie zaczniemy intensywnie pielęgnować tych miejsc, może dość do powstania głębokich, bolesnych bruzd w wyniku pęknięcia powłok skórnych. Pękające pięty to nie tylko dolegliwość powodująca ból i dyskomfort w trakcie chodzenia, ale także duże ryzyko nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych. Osoby ze skłonnością do nadmiernego przesuszania pięt powinny regularnie złuszczać naskórek oraz stosować specjalistyczne preparaty o działaniu natłuszczająco-nawilżającym, jak Undofen Kuracja Krem na pękające pięty. Zawiera on aż 30% mocznika, który doskonale złuszcza zrogowaciały naskórek. Kompleks głęboko regenerujących składników sprawia, że kondycja skóry stóp poprawia się już po pierwszym użyciu.

Jak dbać o obuwie?

Jak widać, nieprawidłowa pielęgnacja obuwia może nie tylko sprzyjać ich szybszemu niszczeniu, ale również niekorzystnie wpływać na stan naszych stóp. Z tego względu warto regularnie prać buty (najlepiej ręcznie, gdyż pralka może je uszkadzać), wymieniać wkładki i stosować środki do dezynfekcji (np. w formie wygodnego sprayu). Zamiast kupować kilka par butów niskiej jakości, lepiej kupić dobry jakościowo model, który będzie umożliwiał skórze stóp odpowiednią wentylację. Warto również zwrócić uwagę na to, by jego rozmiar był dobrany odpowiednio, a noszone przez nas skarpetki również były wykonane z naturalnych materiałów. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się zdrowymi stopami bez objawów infekcji i innych nieprzyjemnych schorzeń, a same buty będą nam służyć przez wiele sezonów.

Jak usunąć tłuste plamy z różnych tkanin?

Jak usunąć tłuste plamy z różnych tkanin?

Podpowiadamy, jak wywabić plamy z tłuszczów jadalnych - takich jak majonez czy oliwa z różnych typów materiałów.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (32 głosów, średnia: 4,88 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Skosa Sandra  8 lutego 2021 14:51

    Ja regularnie odświeżam buty na mokro, a na codzień używam specjalnych sprayów. Kupuję tylko skarpetki bawełniane.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany