Pielęgnacja dojrzałej skóry w okresie jesienno-zimowym

Już po 25. roku życia nasza skóra zaczyna się starzeć. Ten proces ulega gwałtownemu przyśpieszeniu tuż po trzydziestce. O skórze dojrzałej mówimy około 45. roku życia, a nawet wcześniej – wszystko zależy od indywidualnych czynników. Cera taka wymaga dodatkowego wsparcia, gdyż regeneruje się ona znacznie wolniej niż u osób młodszych.

Nasza skóra, to nasz wizytówka – odbija się na niej wiek i styl życia. Oczywiście wpływ na jej stan mają również uwarunkowania genetyczne, ale mają one mniejsze znaczenie niż, na przykład, długa ekspozycja na słoneczne promienie. Każda z nas wie, jak ważne jest codzienne dbanie o kondycję cery. Jednak w okresie jesienno-zimowym pielęgnacja dojrzałej skóry wymaga szczególnej dbałości. Co robić, by chronić ją przed niebezpiecznymi czynnikami zewnętrznymi? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Źródło: www.pixabay.com

Pielęgnacja dojrzałej skóry w okresie jesienno-zimowym

Dojrzałej skórze brakuje elastyczności, co często jest też związane ze zmianą kształtu twarzy. W dół opadają policzki, kąciki oczu oraz ust. Jest to konsekwencją zmniejszonej produkcji kolagenu, spowolnionemu metabolizmowi komórkowemu oraz słabej zdolności naskórka do odnowy. Skóra szybko traci wodę, a wolno przyjmuje składniki odżywcze. U kobiet starzenie się skóry bezpośrednio łączy się z okresem menopauzy, kiedy następuje spadek ilości estrogenów. Najszybciej starzeją się skóra sucha, wrażliwa i alergiczna.

Starzenie się skóry jest złożonym procesem. Po części jest to uwarunkowane genetycznie. Ma też oczywiście związek ze zmianami zachodzącymi w organizmie z wiekiem. Jednak w przeważającym stopniu zależny od czynników zewnętrznych, w tym przede wszystkim od promieniowania UV. Promienie UV przyśpieszają degenerację kolagenu, a to z kolei prowadzi do utraty jędrności skóry i pojawienia się zmarszczek.

Co powoduje starzenie się skóry:

  • brak nawilżenia,
  • złe oczyszczanie skóry,
  • błędy w pielęgnacji,
  • dieta uboga w tłuszcze,
  • spożywanie dużej ilości cukru,
  • częste opalanie,
  • czynniki stresogenne,
  • palenie papierosów i picie alkoholu.

 

Co należy robić, żeby uniknąć starzenia się skóry

 

Przede wszystkim chroń twarz przed słońcem, które wysusza skórę, a także przyczynia się do powstawania przebarwień. Nie oznacza to, że musisz zrezygnować z opalania. Po prostu pamiętaj o kremie z wysokim faktorem SPF.

Źródło: www.pixabay.com

Regularnie złuszczaj skórę! Usuwanie martwego naskórka zminimalizuje widoczność zmarszczek, a oprócz tego delikatnie wygładzi skórę i poprawi jej ukrwienie. Złuszczanie w połączeniu z oczyszczaniem to podstawowy zabieg przygotowujący cerę na przyjęcie składników odżywczych.

Systematycznie odżywiaj swoją skórę. Przed snem warto wybrać wygładzający krem, a co kilka dni stosować regenerujące serum dla skóry dojrzałej. Inwestuj w kosmetyki, które zostają na twarzy przez dłuższy czas, bo tylko wtedy składniki aktywne mają szansę się wchłonąć. Najtrudniejsze w pielęgnacji są okolice – skóra wokół nich potrzebuje mocnego natłuszczenia i wzmocnienia struktury skóry.

Masuj! Masaż najlepiej wykonać wieczorem, już po zmyciu makijażu i nałożeniu kremu. Wystarczy palcem wskazującym robić na skórze małe kółeczka – wykonujemy je od środka twarzy na zewnątrz i ku górze.

 

Jak dbać o skórę dojrzałą jesienią i zimą

 

Jesienią i zimą słońce nie jest tak intensywne i często chowa się za chmurami, nie znaczy to jednak, że promieniowanie UV nie dociera do ziemi. Dlatego koniecznie powinnaś mieć w swojej kosmetyczce dodatkową ochronę. Wiele kremów ma w składzie związki chroniące przed UV, na co dzień w okresie jesiennym wystarczy SPF od 15 do 30.

Pielęgnacja Twojej skóry powinna w tym okresie bazować na tłustszych kremach, które uchronią Cię przez czynnikami zewnętrznymi. Wybierz te, które zawierają ceramidy – utrzymują one właściwy poziom nawilżenia, chronią przed mrozem, wiatrem i nagłymi zmianami temperatury, a także spowalniają pojawianie się pierwszych oznak starzenia.

Zrezygnuj koniecznie z mydła! Mydło bowiem posiada inne pH niż skóra (jest zasadowe, a skóra ma ok. 5,5) – niszczy więc jej naturalny płaszcz hydrolipidowy, a to może powodować pojawianie się licznych podrażnień i przesuszeń.

Raz w tygodniu stosuj peeling skóry. Częstsze stosowanie, zwłaszcza specyfików gruboziarnistych, jak np. z kawy może wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Usunięcie martwych komórek spowoduje, że procesy odnowy będą mogły przebiegać prawidłowo. Jeżeli masz wrażliwą lub suchą cerę, wybieraj peelingi z kwasem mlekowym bądź ferulowym, jak również enzymatyczne, na przykład z papainą.

 

 

Preparaty, które zawierają witaminę C, koenzym Q10 albo kwas hialuronowy i inne substancje aktywne nakładaj zawsze przed tłustymi kremami. W przeciwnym wypadku nie przenikną przez tłustą warstwę, a ich skuteczność będzie żadna.

Pamiętaj o demakijażu. Zanieczyszczenia powietrza oraz kosmetyki do makijażu zatykają pory. Koniecznie oczyść twarz delikatnym tonikiem i letnią wodą.

 

Przepis na domową maseczkę kokosową dla skóry dojrzałej:

Składniki

1 łyżeczka oliwy z olejem kokosowym
¼ łyżeczki kakao w proszku
1 łyżeczka jogurtu greckiego

Sposób wykonania: Wymieszaj wszystkie składniki i nałóż cienką warstwę maski nad całą twarz, szyję i dekolt. Pozostaw na 10 do 20 minut. Po czasie, przemyj twarz ciepłą wodą, osusz, a następnie zastosuj wybrany krem.

pielęgnacja dojrzałej skóry

Źródło: www.pixabay.com

 

A w jaki sposób Ty dbasz o swoją skórę?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (149 głosów, średnia: 4,21 z 5)
zapisuję głos...