Pielęgnacja cery mieszanej w czterech krokach

Cera mieszana jest dość wymagająca, ponieważ wymaga nie tylko regularnego nawilżania, ale również ograniczenia wydzielania sebum, często też redukcji niedoskonałości. Nie jest to łatwe zadanie, ale do wykonania przy użyciu odpowiednich produktów. Sprawdź, jak pielęgnować skórę mieszaną.

Dwa razy dziennie – dogłębnie oczyszczanie

Aby zapobiec zatykaniu porów i pojawianiu się zanieczyszczeń na skórze, oczyszczanie powinno stać się jednym z najważniejszych punktów twojej pielęgnacji cery.

Wieczorem rób je w kilku krokach jak Azjatki. Najpierw usuń dokładnie makijaż oraz resztki kremu z filtrem olejkiem. Do zmycia oczu możesz też użyć płynu micelarnego lub płynu dwufazowego.

Potem umyj skórę żelem lub pianką, koniecznie przy użyciu wody, aby usunąć z niej pozostałości wszystkich produktów. Jeśli masz grubą, skłonną do problemów skórę, szukaj kosmetyków do twarzy z kwasem salicylowym lub glikolowym, także tych do mycia. Zmiękczają naskórek i zapobiegają powstawaniu zanieczyszczeń.

Na koniec nie zapomnij o toniku, który przywróci skórze prawidłowe pH po myciu i domknie pory. Bardzo popularnymi produktami tego typu są też wszelkiego rodzaju hydrolaty. Rano wystarczy, że użyjesz do mycia samej pianki, a potem toniku czy wspomnianego hydrolatu.

Codziennie – nawilżaj i matuj cerę mieszaną

Po umyciu skóry nałóż na strefę T lekkie serum, które nie tylko nawilża, ale również nie będzie powodować świecenia się skóry w ciągu dnia. Może mieć ono w składzie działający antybakteryjnie cynk czy kwas azelainowy. Potem nałóż na skórę krem nawilżający do twarzy.

Pomijanie go w pielęgnacji cery mieszanej to bardzo częsty błąd. Gdy doprowadzisz do wysuszenia skóry, paradoksalnie zacznie się jeszcze bardziej przetłuszczać, a na policzkach będzie ekstremalnie sucha.

Zwróć jednak uwagę na to, żeby twój krem nawilżający do twarzy był beztłuszczowy, niekomedogenny, czyli nie zatykał porów i posiadał filtry, najlepiej zabezpieczające przed promieniowaniem UVA i UVB. Słońce sprzyja powstawaniu przebarwień po krostkach.

Krem do twarzy dla skóry po 30. roku życia może mieć w swoim składzie jeszcze przeciwutleniacze, takie jak witamina C czy E. Chronią cerę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Dzięki temu spowalniają jej starzenie. Takie produkty bez problemu znajdziesz w najpopularniejszych drogeriach, na przykład kremy do twarzy HEBE.

Wieczorem za to użyj silnie regenerującego kremu np. z retinolem. To idealny składnik dla cery mieszanej czy tłustej, zwłaszcza po 25. roku życia, bo z jednej strony reguluje produkcję sebum, a z drugiej działa przeciwstarzeniowo, zwiększa elastyczność skóry oraz wygładza drobne zmarszczki.

Dwa razy w tygodniu – złuszczaj twarz

Mieszana skóra potrzebuje regularnego peelingu. Dwa, trzy razy w tygodniu do pielęgnacji cery stosuj kilkuminutowe peelingi z kwasami AHA i BHA albo maski z ich dodatkiem, jeśli bardzo doskwiera ci problem z sebum. Zmniejszają świecenie skóry, oczyszczają i zwężają pory oraz zapobiegają stanom zapalnym.

Jeśli masz wrażliwą cerę, zastąp je kremem do twarzy z niższym stężeniem kwasów. Używaj go dwa razy w tygodniu na noc. Duża część złuszczających kosmetyków do twarzy ma w składzie kwas salicylowy czy glikolowy. Może posiadać także witaminę C, która dodatkowo pomaga w walce z przebarwieniami i regeneruje skórę.

Trzy razy w tygodniu – nakładaj maseczki do cery mieszanej

Pielęgnacja cery mieszanej nie może obyć się bez tych kosmetyków. W oczyszczaniu i zwężaniu porów nie mają sobie równych maski z glinkami i węglem aktywnym. Stany zapalne skutecznie łagodzą za to maseczki algowe, z zieloną herbatą czy olejkiem z drzewa herbacianego.

Pamiętaj też o nawilżaniu skóry, zwłaszcza jej suchych partii, nie tylko kremem do twarzy. Maski z kwasem hialuronowym, witaminą C, probiotykami pomogą wzmocnić i zregenerować skórę i przywrócić jej prawidłową równowagę.

Raz na jakiś czas – specjalistyczna pomoc

Przy cerze mieszanej zdarza się, że pojawiają się wypryski czy drobne niedoskonałości, zaskórniki. Oczywiście można z nimi walczyć środkami dostępnymi w drogerii czy aptece bez recepty, jednak nie zawsze przynosi to rezultaty. Zdarza się, że takie działania powodują zaostrzenie stanu zapalnego.

Właśnie dlatego należy wybrać się np. do dermatologa, który sprawdzi źródło problemu i dobierze najlepsze leczenie. Czasami nie warto samodzielnie eksperymentować ze skórą. Dobrze również wziąć pod uwagę zabiegi, które poprawią stan cery.

Zabiegi dla cery mieszanej:

  • peeling kawitacyjny,
  • zabiegi z użyciem kwasów,
  • zabiegi z algami.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (169 głosów, średnia: 4,33 z 5)
zapisuję głos...