Piękny uśmiech od najmłodszych lat – dbamy o pierwsze ząbki

Dlatego warto zachęcać dzieci do regularnego czyszczenia zębów mlecznych? Jak zaprocentuje to na przyszłość?

Wczesna nauka mycia zębów pomaga wykształcić pozytywne nawyki u malucha, a także zapobiega próchnicy w starszym wieku. Dlatego warto zachęcać dzieci do regularnego czyszczenia zębów mlecznych, pokazując, że dbanie o higienę jamy ustnej może być także doskonałą zabawą, a nie tylko koniecznością. Obecnie rodzice mogą korzystać z szeregu produktów, które umilą najmłodszym mycie zębów. Konsekwentne przyzwyczajanie maluchów do codziennej rutyny sprawi, że będą one miały piękny uśmiech także w dorosłym życiu.

Dziecko

Rodzice często nie zdają sobie sprawy z tego, że pielęgnacja zębów mlecznych jest równie ważna, co zębów stałych. Tymczasem według statystyk, tylko u 13% polskich dzieci leczy się pierwsze zęby. Również zaniedbywanie nauki regularnego szczotkowania zębów po posiłkach jest przyczyną złego stanu zdrowia jamy ustnej wielu dzieci. Do codziennej rutyny należy przyzwyczajać już te maluchy, którym wyrósł pierwszy ząbek. Jeżeli czyszczenie jamy ustnej maluszka jest dla niego przykrą koniecznością, rodzice mogą połączyć je z zabawą – śpiewaniem czy wesołym zagadywaniem. Dzięki temu dziecko będzie postrzegało mycie zębów jako mile spędzony czas.

Rodzice niemowlaków powinni się wyposażyć w specjalną, nakładaną na palec szczoteczkę, ułatwiającą mycie pierwszych mlecznych zębów. Nie tylko pozwala ona zachować higienę, ale też delikatnie masuje dziąsła. Starszym dzieciom warto kupić kolorową szczoteczkę, przypominającą ulubione zwierzątko czy postać z bajki. Kolejną ważną kwestią jest dobór odpowiedniej pasty do zębów. Należy zwrócić szczególną uwagę na jej skład – nie powinna bowiem zawierać substancji barwiących i konserwujących, a także cukru. Dobrze, jeśli pasta ma przyjemny, owocowy smak, który będzie się kojarzył dziecku z czymś przyjemnym.

Na rynku dostępne są produkty, dostosowane do wieku i potrzeb dzieci – jest to m.in. zestaw Nenedent Baby, przeznaczony dla najmłodszych, składający się z delikatnego żelu krzemowego oraz szczoteczki z miękkiego silikonu nakładanej na palec. Szczoteczka pomaga w komfortowy i bezpieczny sposób czyścić pierwsze zęby malucha. Z kolei dzieciom, które potrafią samodzielnie szczotkować zęby warto kupić pastę bez fluoru, zalecaną dla maluchów poniżej 4 roku życia. Dla starszaków jest przeznaczona wersja z fluorem, który wzmocni szkliwo ich zębów.

Więcej informacji na stronie internetowej zabkowaniebezbolu.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (104 głosów, średnia: 4,60 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. martucha180  18 lutego 2014 13:47

    Cenne wskazówki!

    Odpowiedz
  2. bbo  18 lutego 2014 20:06

    Moja malutka jest pocieszna, kiedy kręci szczoteczką w buzi.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany