Piękno bierze się z wnętrza (cz.1): dlaczego po zastosowaniu cud suplementów widzisz nowe zmarszczki?

Ekspert – prof. Ewa Stachowska wyjaśnia, czy faktycznie powinnyśmy łykać suplementy diety, aby zachować nie tylko zdrowie ale i młodość? A jeśli tak, to jakie składniki powinny zawierać kupowane przez nas suplementy?

suplementy na urodę

 

Piękno skóry, mała ilość zmarszczek czy ładny owal twarzy  jest  bardzo ważny dla wielu kobiet. Akceptujemy nieuchronny upływ czasu, ale staramy się go opóźnić poddając się różnorodnym zabiegom kosmetycznym, kupujemy coraz to nowsze i bardziej zaawansowane kosmetyki typu Anti-Aging. Na rynku istnieje bowiem szeroka gama produktów kosmetycznych mających działanie opóźniające starzenie. Stara maksyma mówi jednak, że piękno bierze się z wnętrza – a więc to sposób życia (opalanie regularna aktywność fizyczna, stosowanie restrykcyjnych diet) i żywienia  ma kardynalny wpływ na wygląd skóry. 

Czy możemy wspomóc nasz organizm w utrzymaniu młodego wyglądu?

Aby odpowiedziec na to pytanie dokonajmy przeglądu rzetelnej literatury i wysegregujmy te czynniki żywieniowe, które RZECZYWIŚCIE mogą pomóc i opóźnić  powstanie zmarszczek lub ograniczając ich „głębokość”.

Czynniki, które mają poparte badaniami klinicznymi działanie przeciwzmarszczkowe to:

1. Witaminy: udowodnione działanie przeciwzmarszczkowe mają witamina C, E, A i D

Witamina C jest najważniejszym antyoksydantem hydrofilowym (działającym w środowisku wodnym). Aby mogła prawidłowo działać musi być aplikowana z witaminą E. Witamina C nie jest syntetyzowana w organizmie człowieka dlatego MUSI być w adekwatnej do wieku i płci dawce dostarczana wraz z pożywieniem. Doskonałymi źródłami wit. C są  świeże warzywa i owoce ( najlepsze z najlepszych to owoce cytrusowe, czarna porzeczka, owoce róży, pietruszka, chilli).

Witamina C dział anty-starzeniowo wtedy gdy występuje w formie „aktywnej „ czyli w formie kwasu askorbinowego.

Witamina C działa anty-starzeniowo dwojako:

  • 1) podana na skórę,
  • 2) podana doustnie.

Biochemiczny mechanizm działania antyzmarszczkowego obejmuje działanie wit. C jako:

  • kofaktora hydroksylazy lizylowej i hydroksylizylowej – czyli biorących udział w syntezie kolagenu; 
  • biorącej udział w syntezie cholesterolu  – jego zawartość w skórze jest ważna dla napięcia skóry;
  • biorącej udział w absorbcji żelaza  – odpowiedzialność za koloryt skóry
  • biorącej udział w przyswajaniu selenu  – odpowiedzialność za zmiatanie wolnych rodników.

Wit C wraz z wit E działa  naprawczo na skórę uszkodzoną działaniem ultrafioletu (przebarwienia i plamy po opalaniu).

Większość preparatów w marketach i aptekach zawiera stabilną  postać wit. C – ester wit. C . Niestety badania pokazały że taka postać wit. C jest owszem wygodna dla producenta ale nie dla konsumenta. Estry wit C nie są dobrze przekształcane  w organizmie do kwasu askorbinowego (aktywnej postaci wit. C). To czyni gotowe preparaty doustne raczej mało użyteczne w walce ze zmarszczkami.

Część druga: Piękno bierze się z wnętrza (cz.2): dlaczego po zastosowaniu cud suplementów widzisz nowe zmarszczki?

***

PrEwa-Stachowskaof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska – biochemik i specjalista z dziedziny żywienia człowieka. Kieruje Zakładem Biochemii i Żywienia Człowieka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Specjalizuje się w dobieraniu sposobu żywienia dla osób z nasilonym procesem miażdżycowym, które przeszły operację przeszczepu nerki oraz badaniami nad wpływem lipidów na proces zapalny. Właściciel poradni Dietetica  www.dietetica.com.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (301 głosów, średnia: 4,43 z 5)
zapisuję głos...