Piękno bierze się z wnętrza (cz.1): dlaczego po zastosowaniu cud suplementów widzisz nowe zmarszczki?

Ekspert – prof. Ewa Stachowska wyjaśnia, czy faktycznie powinnyśmy łykać suplementy diety, aby zachować nie tylko zdrowie ale i młodość? A jeśli tak, to jakie składniki powinny zawierać kupowane przez nas suplementy?

suplementy na urodę

 

Piękno skóry, mała ilość zmarszczek czy ładny owal twarzy  jest  bardzo ważny dla wielu kobiet. Akceptujemy nieuchronny upływ czasu, ale staramy się go opóźnić poddając się różnorodnym zabiegom kosmetycznym, kupujemy coraz to nowsze i bardziej zaawansowane kosmetyki typu Anti-Aging. Na rynku istnieje bowiem szeroka gama produktów kosmetycznych mających działanie opóźniające starzenie. Stara maksyma mówi jednak, że piękno bierze się z wnętrza – a więc to sposób życia (opalanie regularna aktywność fizyczna, stosowanie restrykcyjnych diet) i żywienia  ma kardynalny wpływ na wygląd skóry. 

Czy możemy wspomóc nasz organizm w utrzymaniu młodego wyglądu?

Aby odpowiedziec na to pytanie dokonajmy przeglądu rzetelnej literatury i wysegregujmy te czynniki żywieniowe, które RZECZYWIŚCIE mogą pomóc i opóźnić  powstanie zmarszczek lub ograniczając ich „głębokość”.

Czynniki, które mają poparte badaniami klinicznymi działanie przeciwzmarszczkowe to:

1. Witaminy: udowodnione działanie przeciwzmarszczkowe mają witamina C, E, A i D

Witamina C jest najważniejszym antyoksydantem hydrofilowym (działającym w środowisku wodnym). Aby mogła prawidłowo działać musi być aplikowana z witaminą E. Witamina C nie jest syntetyzowana w organizmie człowieka dlatego MUSI być w adekwatnej do wieku i płci dawce dostarczana wraz z pożywieniem. Doskonałymi źródłami wit. C są  świeże warzywa i owoce ( najlepsze z najlepszych to owoce cytrusowe, czarna porzeczka, owoce róży, pietruszka, chilli).

Witamina C dział anty-starzeniowo wtedy gdy występuje w formie „aktywnej „ czyli w formie kwasu askorbinowego.

Witamina C działa anty-starzeniowo dwojako:

 • 1) podana na skórę,
 • 2) podana doustnie.

Biochemiczny mechanizm działania antyzmarszczkowego obejmuje działanie wit. C jako:

 • kofaktora hydroksylazy lizylowej i hydroksylizylowej – czyli biorących udział w syntezie kolagenu; 
 • biorącej udział w syntezie cholesterolu  – jego zawartość w skórze jest ważna dla napięcia skóry;
 • biorącej udział w absorbcji żelaza  – odpowiedzialność za koloryt skóry
 • biorącej udział w przyswajaniu selenu  – odpowiedzialność za zmiatanie wolnych rodników.

Wit C wraz z wit E działa  naprawczo na skórę uszkodzoną działaniem ultrafioletu (przebarwienia i plamy po opalaniu).

Większość preparatów w marketach i aptekach zawiera stabilną  postać wit. C – ester wit. C . Niestety badania pokazały że taka postać wit. C jest owszem wygodna dla producenta ale nie dla konsumenta. Estry wit C nie są dobrze przekształcane  w organizmie do kwasu askorbinowego (aktywnej postaci wit. C). To czyni gotowe preparaty doustne raczej mało użyteczne w walce ze zmarszczkami.

Część druga: Piękno bierze się z wnętrza (cz.2): dlaczego po zastosowaniu cud suplementów widzisz nowe zmarszczki?

***

PrEwa-Stachowskaof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska – biochemik i specjalista z dziedziny żywienia człowieka. Kieruje Zakładem Biochemii i Żywienia Człowieka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Specjalizuje się w dobieraniu sposobu żywienia dla osób z nasilonym procesem miażdżycowym, które przeszły operację przeszczepu nerki oraz badaniami nad wpływem lipidów na proces zapalny. Właściciel poradni Dietetica  www.dietetica.com.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (296 głosów, średnia: 4,42 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. bbo  13 maja 2015 15:24

  Można łykać suplementy garściami, a czasu się nie zatrzyma…

  Odpowiedz
 2. macierzanka  13 maja 2015 16:54

  Rzeczywiście aktywny tryb życia ma wpływ na wygląd naszej skóry.

  Odpowiedz
 3. Kmakolagwa  13 maja 2015 17:34

  Mamią nas z każdej strony reklamami, hasłami typu: kup i schudnij bez wysiłku. Nie prawda! Nie wierzę w działania tych suplementów, bez ćwiczeń, dobrze dobranej diety i przede wszystkim bardzo silnej woli i motywacji nie zrobimy nic.

  Odpowiedz
 4. Żanett  13 maja 2015 19:19

  Tak…większość z nas ma jednak słabą silną wolę 😀

  Odpowiedz
 5. Patriszia  13 maja 2015 19:50

  Nie bez powodu nie jestem przekonana do suplementów diety..

  Odpowiedz
 6. marcia7  14 maja 2015 16:35

  najlepsze są owoce i warzywa

  Odpowiedz
 7. gusia.  14 maja 2015 20:45

  Ja czasami biorę suplement na skórę i paznokcie,właśnie jestem w trakcie bania.Na paznokcie nie bardzo pomagają witaminy,czasami przez jakiś czas piję wapno i się wzmacniają.Przeciętnie stosuję ze dwa razy do rok przed ważnymi imprezami .

  Odpowiedz
 8. gosia141088  15 maja 2015 12:11

  niestety naleze do osob które nie znosza wysiłku fizycznego, dlatego jem dużo warzyw i owoców, również maseczki i kremy zaaplikowane na cerę działają cuda (trzeba pamietać o szyji i dekoldzie) i unikam tłustych potraw fastfoodow bardzo przetworzonych produktów z supermartetów czytamy etykiety 🙂

  Odpowiedz
 9. lilkawodna  16 maja 2015 14:43

  Trzeba dbać o siebie i to różnymi sposobami.

  Odpowiedz
 10. JJnka  19 maja 2015 09:08

  Zacznę od tego, że jestem osobą aktywną, jeżdżę na rowerze, pływam, odżywiam się dobrze, a przynajmniej się staram, ale i tak łykam suplement, ponieważ strasznie rozdwajały mi się paznokcie, więc widocznie czegoś brakowało mojemu organizmowi. Łykam Bio silicę, która ma w składzie wszystkie wymienione witaminy, dodatkowo krzem, cynk, skrzyp polny i pokrzywę i stan paznokci bardzo mi się poprawił. Płytka jest twardsza, nic mi się nie rozdwaja, więc jestem zwolenniczkom suplementów. Oczywiście nie można brać ich non stop, ale w kryzysowych sytuacjach mogą być pomocne.

  Odpowiedz
 11. Anita  19 maja 2015 16:13

  Ach, w większości te suplementy to pic na wodę 🙂

  Odpowiedz
 12. Ewelina  20 lipca 2015 08:14

  Bardzo ciekawy artykuł, podaję witaminę C na skórę poprzez specjalne serum 🙂 pozytywne efekty zauważyłam bardzo szybko

  Odpowiedz
 13. stokrotkapolna  10 marca 2017 08:54

  No właśnie, jak już pisałam, wszędzie tylko te suplementy. lepiej się zdrowo odżywiać. Bardzo ciekawy i przydatny artykuł. Zawsze warto czytać , i dowiadywać się cennych wskazówek dotyczących naszego organizmu

  Odpowiedz
 14. bella  28 maja 2020 21:19

  Ja używam tylko sprawdzonych suplementów i po nich widzę różnicę, teraz mam medere anti aging i zmarszczek nie przybywa a nawet mam wrażenie, że ubywa 🙂 moja skóra zmieniła się na dobre, samopoczucie też jest o wiele lepsze, wszystko to kwestia dobrych składników i sprawdzonego producenta 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany