Piękna skóra na wiosnę: jak może nam pomóc dermatolog w sezonie wiosenno-letnim?

Pogoda robi się coraz piękniejsza. Coraz częściej marzymy o wycieczce nad morze czy w góry, a w naszych szafach mienią się radosnymi kolorami wiosenne i letnie ubrania. Gdy spoglądamy w lustro, widzimy jednak, ze stan naszej skóry na twarzy i ciele nie jest aż tak promienny, jak nasz nastrój! Jak zadbać o cerę na wiosnę, by była świeża i piękna i nie ucierpiała z powodu coraz silniejszych promieni słońca?

Piękna skóra na wiosnę to marzenie każdej z nas. Cera po zimie bywa szara i zmęczona, dotknięta wieloma niedoskonałościami. Chciałybyśmy, aby do lata nasza skóra emanowała blaskiem, była jędrna i pozbawiona niedoskonałości, ale nie zawsze się to udaje. Decydując się na wizytę w gabinecie dermatologicznym, by poprawić trapiące nas niedoskonałości, często zadajemy sobie pytanie – czy nie jest już zbyt późno na zabiegi poprawiające wygląd i jakość naszej skóry? Zabiegi mające sprawić, by skóra była zregenerowana, napięta, gładka i wypoczęta zazwyczaj przeprowadza się jesienią lub zimą. Nie znaczy to jednak, że musimy czekać na kolejny sezon jesienno-zimowy – niektóre zabiegi da się przeprowadzić również wiosną i latem. 

piękna skóra na wiosnę

źródło: materiały prasowe

Piękna skóra na wiosnę – co może dla nas zrobić dermatolog w tym sezonie?

Wybierając się do dermatologa wiosną lub latem musimy zdawać sobie sprawę z faktu, ze w związku z coraz bardziej intensywnym promieniowaniem UV nie wszystkie zabiegi dermatologiczno-estetyczne są wskazane. Istnieje jednak cała gama dostępnych zabiegów, które możemy bezpiecznie wykonać w okresie przedwiośnia i wczesnej wiosny, a nawet później.

Lekarz, do którego wybierzemy się na wizytę, przede wszystkim zbada stan naszej skóry, oceni znamiona, a także dobierze „skrojony na miare“ zabieg lub szereg zabiegów, które bezpiecznie wprowadzą nasza skórę w słoneczne lato. Które zabiegi bezpiecznie można przeprowadzić wiosną?

Trwała epilacja

Im cieplej i słoneczniej, tym częściej chcemy pokazywać nasze ciało w zwiewnych sukienkach, szortach i koszulkach z krótkim rękawem, dlatego też myślimy o trwałej epilacji, dzięki której nie będziemy zmuszeni do poddawania się bolesnym zabiegom depilacji woskiem lub częstego używania maszynki. Czy taki zabieg można przeprowadzić wiosną? Tak, pod warunkiem, że w ciągu około dwóch miesięcy nie będziemy przebywać w miejscu o dużej intensywności nasłonecznienia. Jeżeli więc planujemy urlop dopiero w sierpniu, bezpiecznie możemy poddać się zabiegowi epilacji laserowej nóg czy rąk. Oczywiście parametry zabiegu muszą być dostosowane do naszego typu skóry oraz lokalizacji – miejsca, które w mniejszym stopniu wystawiamy na słońce, np. pachy czy okolice bikini, można bezpiecznie epilować wiosną. Po takim zabiegu najlepiej na minimum miesiąc powstrzymać się przed opalaniem i często nakładać kremy z filtrem – również na ukryte miejsca. 

Leczenie trądziku

Skóra po zimie jest nie tylko blada. Również zmiany trądzikowe bywają bardziej nasilone po sezonie jesienno-zimowym. Jeżeli w okresie jesienno-zimowym rozpoczęliśmy kurację retinoidami, wiosną i latem nie możemy przerywać terapii. Niestety, zarówno przy stosowaniu tabletek, jak i kremów z retinoidami opalanie jest bezwzględnie zabronione! Koniecznie zadbaj więc o odpowiednie nakrycie głowy – może to być stylowy kapelusz czy znowu modna czapka z daszkiem – oraz o okulary przeciwsłoneczne. Na cżęści ciała, które z konieczności odsłaniasz (tzw. tarasy słoneczne) nałóż preparat z filtrem UV, koniecznie dobranym przez prowadzącego terapię dermatologa. Tych samych zasad przestrzegaj, jeżeli leczysz trądzik antybiotykami. 

A co z popularną opinią, jakoby słońce leczyło trądzik? Niestety, to nieprawda. Owszem, słońce wysusza wypryski, jednak podrażnienia słoneczne mogą spowodować pogorszenie naszego stanu. Jesienią najprawdopodobniej nastąpi tzw. „rebound”, po którym leczenie trzeba będzie podjąć od nowa. 

Przebarwienia – co z nimi zrobić?

Niezależnie od wieku często dostrzegamy na skórze mniej lub bardziej nasilone przebarwienia. Czy możemy je usunąć wiosną? Tak! Podczas przedwiośnia płytkie, naskórkowe zmiany można usunąć zabiegami laserem Q-Switch. W przypadku takich zabiegów powinien wystarczyć jeden zabieg, czasem stosuje się dwa. Po takim zabiegu musimy pamiętać o smarowaniu się kremami i preparatami z filtrem UV i unikaniu opalania.

Można także zdecydować się na całoroczny zabieg redukujący przebarwienia Cosmelan. Zabieg ten polega na chemicznym złuszczaniu naskórka i wprowadzaniu do głębszych warstw skóry substancji rozjaśniających przebarwienia. Po takim zabiegu nie wolno zapomnieć o preparatach z filtrem!

Ratunek dla poszarzałej, zwiotczałej cery

Twoja skóra jest szara i pozbawiona blasku lub zwiotczała? Zastanawiasz się, jak odświeżyć twarz? Na to również znajdzie się rozwiązanie. Można przeprowadzić takie zabiegi, jak mezoterapia osoczem bogatopłytkowym (tak zwany „wampirzy lifting”), kwasem hialuronowym albo specjalnie dobranymi koktajlami. Takie zabiegi mogą być wykonywane przez cały rok, podobnie jak zabiegi z wypełniaczami i redukcja zmarszczek botoksem. Powinnyśmy jednak unikać wykonywania zabiegów w naprawdę upalne dni.

W Klinice SaskaMed dodatkowo przez cały rok, również wiosną, możemy poddać się innowacyjnym zabiegom relaksacji nerwów (np. lwiej zmarszczki) urządzeniem Thermi, które wykorzystując mikroinwazyjną zasadę działania termicznie kontrolowanej radiofrekwencji, wykazuje efekt działania na nerwy zbliżony do toksyny botulinowej, rezultat jednakże utrzymuje się dłużej i jest znacznie bardziej naturalny.

Za pomocą urządzenia Thermi przygotujemy kompleksowo nasze ciało do lata – w mało inwazyjny sposób ujędrnimy tkankę podskórną, wymodelujemy sylwetkę i zredukujemy cellulit. Poprawimy tez znacząco napięcie skóry twarzy.

Dodatkowo w Klinice dobierzemy inne rewitalizujące zabiegi dopasowane idealnie do naszej skóry, naszych potrzeb i oczekiwań, aby z wymarzoną skórą i sylwetką radośnie wkroczyć w lato.

Tych zabiegów nie wykonuj wiosną!

Czy istnieją zabiegi, których absolutnie nie powinno się wykonywać wiosną? Tak. Dermatolog powinien bezwzględnie informować swoich pacjentów o ryzyku płynącym ze zbytniego „szarżowania“ zabiegami medycyny estetycznej. Nie powinniśmy wykonywać głęboko złuszczających peelingów medycznych ani tez zabiegów laserem frakcyjnym, ingerujących w głębsze warstwy skóry.

Pamiętajmy też, by przed urlopem o przedurlopowej kontroli znamion w profesjonalnym gabinecie dermatologicznym! Nie zapominajmy, ze preparaty z filtrem SPF 50+ to podstawa pielęgnacji skóry przez cały rok, a szczególnie w okresie wiosenno-letnim.

Jeżeli chcecie uzyskać dokładne informacje, które zabiegi możecie przeprowadzić wiosną, udajcie się na konsultację do kliniki SaskaMed. 

Zabiegi  wykonuje m.in. dr Małgorzata Rylska, specjalista dermatologii i wenerologii oraz medycyny estetycznej. Praktyka i zainteresowania dr Rylskiej skupiają się na zabiegach laserowych, medycynie estetycznej, dermatoonkologii, chirurgii dermatologicznej oraz flebologii. Szerokie doświadczenie zawodowe obejmuje kompletny zakres dermatologii w szczególności koncentruje się na onkologii dermatologicznej, dermatochirurgii i terapii schorzeń żylnych. Szczególnym zainteresowaniem darzy medycynę estetyczną i laserową, swoje umiejętności w tej dziedzinie rozwija w codziennej praktyce zawodowej, jak  podczas licznych międzynarodowych szkoleń i sympozjów.

SaskaMed Sp. z o.o.
Nowaka Jeziorańskiego 48
03-982 Warszawa

tel. (22) 749 16 02; (22) 22 749 16 08; 517 034 524

Zachęcamy też do zajrzenia na oficjalną stronę SaskaMed.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (190 głosów, średnia: 4,56 z 5)
zapisuję głos...