Picie oleju lnianego – skutki uboczne, efekty, zastosowanie. Czy to działa?
Picie oleju lnianego to bardzo popularny sposób na wzbogacenie diety. Picie oleju lnianego na czczo wpływa korzystnie na zdrowie i kondycję organizmu. Można go spożywać właściwie bez ograniczeń jeśli chodzi o wiek. Nieważne ile masz lat, możesz włączyć go do swojej diety. “Picie oleju lnianego – skutki uboczne”, to jedno z najczęściej pojawiających się fraz. Wielu z nas obawia się, że może zrobić sobie krzywdę bezpośrednim spożywaniem takiego oleju. Dziś rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości!
Spis treści:
Picie oleju lnianego na czczo dla młodego organizmu to spora pomóc w rozwoju. Dzieciom w wieku nastoletnim poleca się picie oleju lnianego na czczo, ponieważ korzystnie wpływa on na umiejętność koncentracji i zapamiętywania, co jest niesamowicie ważne w tym czasie. Olej lniany świetnie sprawdzi się także w przypadku sportowców oraz jako dodatek wzbogacający codzienną dietę.
Picie oleju lnianego – skutki uboczne
Zacznijmy od najważniejszej kwestii, czyli skutków ubocznych. Czy picie oleju lnianego może nieść ze sobą zagrożenie? Tak naprawdę olej lniany jest jednym z najbezpieczniejszych olejów, które zaleca się do spożywania. Picie oleju lnianego nie niesie ze sobą dużego ryzyka skutków ubocznych. Wyjątkiem są osoby, które przyjmują lekarstwa rozrzedzające krew, obniżające poziom cukru we krwi, obniżające poziom cholesterolu, niesteroidowe leki przeciwzapalne. Takie osoby powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji oleju lnianego. W dużej mierze lekarz prowadzący odradzi im ten sposób, ale część z nich na pewno będzie mogła rozpocząć kurację. Zdarza się, że skutki uboczne picia oleju lnianego to wzdęcia lub rozwolnienia. Obserwuj swój organizm zwłaszcza w pierwszych dniach, gdy rozpoczniesz suplementację. Jeśli tylko pojawią się jakieś efekty uboczne, zrezygnuj z dalszego picia oleju lnianego.
Właściwości oleju lnianego
Olej lniany w 50% składa się z kwasów alfa-linolenowych OMEGA 3 oraz po 25% z kwasów linolowych OMEGA 6 i nasyconych kwasów tłuszczowych OMEGA 9. Kwasy OMEGA 3 pomagają organizmowi uchronić się przed nowotworami, wspomagają działanie układu nerwowego oraz dbają o prawidłowy rozwój mózgu. Dlatego tak polecane jest picie oleju lnianego na czczo.
Więcej o właściwościach oleju lnianego przeczytasz tutaj:
Picie oleju lnianego na czczo – jak dawkować?
Olej lniany to jeden z najcenniejszych olejów, który dodatkowo jest bardzo łatwo dostępny. Zalecane jest zarówno picie oleju lnianego, jak i używanie od zewnątrz. Można również “przemycać” jego niewielkie ilości w codziennym jadłospisie, dodając np. do sałatek. jak ze wszystkim, tak samo z olejem lnianym, należy zachować umiar. Jeśli decydujesz się na picie oleju lnianego, to miej na uwadze, że wystarczy Ci dosłownie 1-2 łyżki dziennie. Jest to odpowiednia dawka, która korzystnie działa na organizm i dostarcza wszystkich zdrowotnych właściwości.
Kiedy pić olej lniany – rano czy wieczorem?
Zdecydowanie poleca się picie oleju lnianego na czczo, czyli rano. My również przyłączamy się do tej porady. Najlepiej przed śniadaniem spożyć jedną łyżkę oleju lnianego na czczo. Sięgnij po olej tłoczony na zimno. Dzięki takiej formie spożywania (czyli przed innymi posiłkami), organizm nie ma żadnych innych składników do trawienia, więc maksymalnie koncentruje się na wchłanianiu oleju lnianego. Picie oleju lnianego na czczo działa najbardziej skutecznie.
Ssanie oleju lnianego
Dla niektórych osób picie oleju lnianego może wydawać się niewykonalne. Sama oleista konsystencja może odstraszać. Warto sięgnąć wtedy po kapsułki. Jeszcze innym sposobem na codzienne spożywanie oleju lnianego jest… ssanie. Najlepiej również wykonywać je na czczo. Ssanie oleju lnianego powinno trwać do 15 minut. Wlej do ust łyżkę oleju lnianego, następnie ssij go jak landrynkę. Możesz też płukać nim jamę ustną. Po pewnym czasie przejrzysty olej zamieni się w białą substancję. Olej lniany pochłania toksyny, które magazynuje organizm, dlatego właśnie zmienia kolor. Po kilku minutach wypluj zawartość.
Czy warto pić olej lniany na czczo?
Zdecydowanie polecamy Wam wypróbowanie tego sposobu na wzmocnienie organizmu. Picie oleju lnianego ma mnóstwo korzyści. Najważniejsze to:
- samopoczucie i energia,
- korzystny wpływ na wzrok
- umiejętność koncentracji i zapamiętywania,
- poprawia metabolizm,
- wpływa pozytywnie na kondycję skóry – nawilża, odżywia, odpowiedni dla osób z AZS,
- wzmacnia włosy i paznokcie,
- opóźnia procesy starzenia (witamina E),
- działa korzystnie przy egzemie, łuszczycy, trądziku różowatym i oparzeniach słonecznych,
- zmniejsza ryzyko nadciśnienia,
- spowalnia procesy chorób: Alzheimer i Parkinson,
- ma wpływ na zły cholesterol,
- pomaga w leczeniu dny moczanowej,
- poprawia odporność.
Picie oleju lnianego na czczo: jaki olej wybrać?
Picie oleju lnianego na czczo niesie ze sobą większe ryzyko niż spożywanie go tylko jako dodatek do sałatek czy zewnętrznie. Szukając oleju lnianego do picia, wybierz olej jak najlepszej jakości. Im świeższy będzie olej, tym ma wyższą zawartość kwasów omega 3 i omega-6. Sięgnij po olej tłoczony na zimno. Dobry olej z reguły ma krótką datę ważności. Oleje niefiltrowane i nierafinowane zawierają więcej składników bioaktywnych. Olej lniany do picia na czczo przechowuj w lodówce.