Niezwykłe portrety zagrożonych gatunków. Projekt Photo Ark 2 – z miłości do zwierząt i naszej planety

Miesiąc miłości to doskonała okazja do refleksji nad relacją człowieka z naturą. Z okazji premiery najnowszej serii „Photo Ark 2” w National Geographic przygotowaliśmy galerię niezwykłych zdjęć autorstwa Joela Sartore. Są to portrety zwierząt, które zagrożone są wymarciem.

Joel Sartore od 25 lat portretuje zagrożone wyginięciem zwierzęta. Udokumentował w ten sposób już 11 230 gatunków, tworząc największą na świecie kolekcję studyjnych zdjęć, w ramach przełomowego projektu Photo Ark. Kulisy jego niecodziennej pracy ukaże premierowa seria „Photo Ark 2″, którą od piątku 12 lutego można oglądać w kanale National Geographic Wild. Poniżej przedstawiamy galerię niezwykłych portretów, zwierząt które już niedługo mogą ulec całkowitej  zagładzie.

Joel Sartore i mały orangutan

60% gatunków dzikich zwierząt zniknęło z naszej planety!

W ciągu ostatnich 50 lat z naszej planety bezpowrotnie zniknęło aż 60% gatunków dzikich zwierząt. Naukowcy w swoich raportach potwierdzają, że to ostatnia szansa, aby zatrzymać tę niepokojącą tendencję spadkową. Joel Sartore, wielokrotnie nagradzany fotograf National Geographic, zdecydował się działać. Poprzez swoją niecodzienną pracę stara się wzbudzić w ludziach wrażliwość względem istot, o których przetrwanie powinniśmy wspólnie dbać tak, jak o swoje.

Joel Sartore i mały tygrys

Projekt Photo Ark

Tak powstał niezwykły projekt Photo Ark, w ramach którego Joel pracuje nad największą na świecie kolekcją studyjnych zdjęć zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. Misją tego projektu jest inspirowanie do ich ochrony i ratowania naturalnych siedlisk, a także apel o naprawienie szkód, jakie zostały wyrządzone do tej pory. Fotograf wierzy, że patrząc tym niezwykłym stworzeniom w oczy, zaczynamy czuć i rozumieć potrzebę troski o nie. Natomiast ratując je, póki jeszcze mamy na to czas, ocalamy także siebie.

Joel Sartore fotografuje modliszkę

 

Zapraszamy do tej niezwykłej i jednocześnie napawającej smutkiem galerii zdjęć

 

PANTERA FLORYDZKA

PANTERA FLORYDZKA

Pantera o imieniu Lucy w zoo Lowry Park w Tampie na Florydzie. Ten gatunek jest zagrożony, m.in. utratą siedlisk i ich fragmentacją oraz kłusownictwem. Zgodnie z szacunkami The National Wildlife Federation na wolności  żyje obecnie ok. 130 pum florydzkich.

 KUKANG MAŁY

 

 KUKANG MAŁY

Powolny kukang mały z rodziny lorisowatych sfotografowany w Omaha’s Henry Doorly Zoo and Aquarium w Ohama (Nebraska, USA). W wyniku polowań i handlu tymi zwierzętami, ich liczebność znacznie spadła. W Wietnamie i Kambodży są intensywnie wykorzystywane do celów leczniczych. Zagraża im także utrata siedlisk przez rolnictwo i osadnictwo ludzkie.

KOALA

KOALA

Matka koala – Augustine, ze swoimi młodymi: Gusem i Rupertem, w australijskim ZOO Wildlife Hospital. Obecne zagrożenia dla tego gatunku obejmują niszczenie, fragmentację i modyfikację ich naturalnych siedlisk, suszę, pożary buszu i choroby. Po fali pożarów, jakie nawiedziły w ostatnich latach Australię, naukowcy ostrzegają, że jeśli nie zostaną podjęte natychmiastowe działania, koale mogą wyginąć do 2050 roku.

ROKSELANA ZŁOCISTA

ROKSELANA ZŁOCISTA

Małpy z charakterystycznym zadartym nosem zostały sfotografowane w chińskim Ocean Park w Hong Kongu. Głównym zagrożeniem dla tego gatunku jest utrata lesistych siedlisk w wyniku ekspansji rolniczej, zwłaszcza poza obszarami chronionymi. Istnieje także niebezpieczeństwo związane z nielegalnymi polowaniami.

SIFAKA COQUERELA

SIFAKA COQUERELA

Fotografia została wykonana w Huston Zoo w stanie Texas w USA. Liczba tego gatunku gwałtowanie maleje z powodu polowań oraz utraty siedlisk (wycinka i wypalanie drzew). Szacuje się, że pozostało około 200 000 osobników tego gatunku.

ŁUSKOWIEC BIAŁOBRZUCHY

SIFAKA COQUERELA

Dorosła samica łuskowca białobrzuchego z 70-dniowym młodym. Fotografia została wykonana na terenie organizacji non-profit o nazwie Pangolin Conservation w Saint Augustine na Florydzie (USA). Zwolennicy medycyny chińskiej fałszywie uważają, że ochronne łuski keratynowe tych zwierząt mają właściwości lecznicze. Doprowadziło to do masowego, nielegalnego pozyskiwania łuskowców ze środowiska naturalnego i tym samym do  drastycznego ograniczenia liczby osobników tego gatunku.

 ORANGUTAN BORNEAŃSKI

 ORANGUTAN BORNEAŃSKI 

Młody przedstawiciel tego gatunku o imieniu Aurora ze swoją przybraną matką Cheyenne w Huston Zoo w stanie Texas w USA. Główne zagrożenie dla tych zwierząt stanowi wylesianie. Zaledwie w 16 lat z powodu działalności człowieka wyginęło 100 tysięcy orangutanów borneańskich, czyli połowa ich naturalnej populacji.

PANDA OLBRZYMIA

PANDA OLBRZYMIA

Mei Lun i Mei Huan – bliźniacze pandy olbrzymie w ZOO Atlanta w stanie Georgia w USA. Szacuje się, że obecnie na świecie żyje od 500 do 1000 przedstawicieli tego gatunku.

CZERWONY WILK

CZERWONY WILK

Na fotografii został uwieczniony osobnik z ZOO Great Plains w Sioux Falls w Dakocie Południowej (USA). Szacuje się, że na naszej planecie pozostało maksymalnie 30 osobników tego gatunku.

TYGRYS MALAJSKI

TYGRYS MALAJSKI

Tygrys malajski z Omaha ZOO w stanie Nebraska w USA. Obecnie na świecie żyje maksymalnie 3 159 osobników tego gatunku. 13 krajów złożyło bezprecedensowe zobowiązanie podwojenia światowej populacji tych zwierząt do 2022 roku.

AMAZONKA KRÓLEWSKA

TYGRYS MALAJSKI

Papuga St. Vincent z Houston ZOO w stanie Texas w USA. Obecnie żyje od 250 do 999 przedstawicieli tego gatunku. Głównymi przyczynami spadku jego liczebności są polowania, handel ptakami klatkowymi oraz utrata naturalnych siedlisk.

SAIMIRI

SAIMIRI

Samiec wiewiórkowatej małpki z Ameryki Środkowej w Summit Municipal Park w Gamboa w Panamie. Eksperci szacują, że na świecie pozostało od 1300 do 1800 przedstawicieli tego gatunku. Zagrożeniem jest dla niego utrata siedlisk z powodu rolnictwa i wyrębu drzew.

 ŻÓŁW KARETTA

 ŻÓŁW KARETTA

Młody żółw morski Kretta w Newport Aquarium w Kentucky (USA). Zagrożeniem dla tego gatunku są zmiany klimatyczne, zanieczyszczenia i patogeny trafiające do wód, a także rozwój wybrzeży, mający krytyczny wpływ na siedliska tych zwierząt.

 SĘP AFRYKAŃSKI

 SĘP AFRYKAŃSKI

Fotografia została wykonana w Cleveland Metroparks Zoo w Cleveland (Ohio, USA). Globalną populację tego gatunku szacuje się na 270 000 osobników. Zagrożeniem dla niego jest utrata siedlisk przez systemy rolno-pasterskie, brak dostępności padliny (dzikich zwierząt kopytnych), a także polowania na handel. W Afryce Wschodniej problemem jest zatrucie toksycznym pestycydem karbofuranem.

 ZĘBOLITA OLBRZYMIA

 ZĘBOLITA OLBRZYMIA

Pancernik o imieniu Mabu w ZOO Brasilia. Zwierzę to kontroluje liczebność mrówek, żerujących na użytkach zielonych. Czasem, kopiąc w poszukiwaniu zdobyczy,
niszczy plony. Gatunek jest zagrożony wskutek intensywnego zabijania dla mięsa i pancerza oraz kurczenia się jego naturalnych siedlisk.

 

W premierowej serii „Photo Ark 2” w National Geographic Wild – od 12 lutego w każdy piątek o godz. 18.00 – można śledzić kulisy powstania tych wyjątkowych fotografii. Joel, kierowany misją ratowania zwierząt zagrożonych wyginięciem, odwiedza Amazonię i Indonezję. Jego praca, choć pasjonująca, jest także pełna niebezpieczeństw i wymaga od ekipy wielkiego poświęcenia. Dla realizacji tego ważnego projektu warto jednak podjąć ryzyko, aby osiągnąć wyższy cel, jakim jest ratowanie światowej fauny przed wyginięciem. Zobacz kulisy pracy Joela w National Geographic Wild.

kulisy pracy Joela w National Geographic Wild

kulisy pracy Joela w National Geographic Wild

 

kulisy pracy Joela w National Geographic Wild

kulisy pracy Joela w National Geographic Wild

kulisy pracy Joela w National Geographic Wild

Zdjęcia – nadesłane materiały prasowe (The Walt Disney Company)

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (91 głosów, średnia: 4,86 z 5)
zapisuję głos...