Peruki do uprawiania sportu

Czy zastępcze włosy w postaci peruki nadają się do aktywności fizycznej? Tak, choć nie każde. Sprawdźmy, jak dobrać perukę, którą zda egzamin w przypadku aktywnego trybu życia.

Peruki do uprawiania sportu

www. pixbay.com

 

Peruki naturalne a peruki syntetyczne

Zacznijmy od podstaw, a więc od rozróżnienia na peruki naturalne i syntetyczne. Ten podstawowy podział ma szczególne znaczenie, kiedy mówimy o perukach przystosowanych do uprawiania sportu. Oba typy zastępczych fryzur różnią się od siebie budulcem. Peruki naturalne są skonstruowane z prawdziwych włosów ściętych od innych ludzi. W tym przypadku mamy do wyboru m.in. włosy chińskie, słowiańskie, mongolskie czy europejskie. Włosy naturalne są zwykle bardziej wytrzymałe od swoich syntetycznych odpowiedników. Te ostatnie są produkowane z materiałów, które po obróbce do złudzenia przypominają włosy człowieka. Peruki syntetyczne są jednak mniej trwałe i nie mogą być poddawane modelowaniu tak, jak peruki wyposażone we włosy naturalne.

 

Naturalne wsparcie dla aktywnych

Osoby tracące włosy nie muszą rezygnować z pięknego wyglądu i swoich sportowych ambicji. Z pomocą przychodzą im peruki naturalne, które mogą zapewnić imponującą fryzurę przystosowaną do aktywnego stylu życia. Włosy użyte do budowy peruki naturalnej posiadają swoją ochronę, przez co są odporne na kontakt z potem, wysokimi temperaturami, czy nawet chlorowaną wodą w basenie. Takimi właściwościami nie mogą pochwalić się peruki syntetyczne. Co więcej, rozczesywanie pasm peruk naturalnych jest łatwe, a do ich pielęgnacji mogą być stosowane środki przedłużające ich żywotność.

 

Baza i mocowanie podstawą sukcesu

Jednak naturalny budulec peruki nie gwarantuje pełnego sukcesu przy sportowym użytkowaniu. Równie ważny jest rodzaj bazy i system mocowania peruki. Baza powinna być wykonana z siateczki umożliwiającej cyrkulację powietrza – sprawne odprowadzanie zgromadzonego ciepła i wilgoci ze skóry głowy. Wybierając perukę dla aktywnych należy zwrócić uwagę na jej sposób przytwierdzania do skóry głowy. Stabilizację peruce, nawet podczas gwałtownych ruchów, powinny zagwarantować mikrospinki i specjalne taśmy.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (135 głosów, średnia: 3,99 z 5)
zapisuję głos...