Peptydy w kosmetykach – jak działają na skórę?
Są coraz częściej wykorzystywane w kosmetykach naturalnych, a ich działanie „botox-like” sprawia, że sięga po nie coraz więcej osób. Powód jest prosty – ułatwiając składnikom zawartym w produkcie do pielęgnacji efektywniej przenikać w głąb skóry gwarantują ich lepszą efektywność. Poprawa ogólnego wyglądu cery jest procesem, więc warto uzbroić się w cierpliwość. Czekanie jednak wynagrodzą świetne rezultaty. Peptydy w kosmetykach to składnik, który pobija serca kobiet na całym świecie. Jak działają i z czym ich nie łączyć? Odpowiadamy!
Spis treści:
Co to są peptydy w kosmetykach?
Nie każdy wie czym tak naprawdę są peptydy w kosmetykach. Pora zatem tą wiedzę nadrobić. Powód jest prosty. Właśnie jesteśmy świadkami pojawienia się ich na dobre w kosmetycznych trendach, więc warto zgłębić wiedzę na temat ich działania. Otóż peptydy to nic innego jak związki, które powstają z aminokwasów połączonych ze sobą wiązaniem peptydowym. Są więc krótkołańcuchowymi białkami. Zbudowane są zwykle z nie większej niż 100 ilości aminokwasów. Choć występują one naturalnie w organizmie i biorą udział w procesach fizjologicznych, ich ilość spada wraz z wiekiem. Procesy starzenia są nieuniknione, ale można je nieco spowolnić wykorzystując do tego właśnie peptydy w kosmetykach.
Jaka jest właściwa kolejność nakładania kosmetyków? Jeśli do tej pory nie wiedziałaś jak to zrobić prawidłowo zajrzyj do lektury poniższego artykułu:
Jakie są rodzaje peptydów?
Warto wiedzieć, że istnieją 3 rodzaje peptydów, a każdy z nich wykazuje nieco inne działanie. Jakie?
Peptydy sygnałowe
Przede wszystkim stymulują one syntezę kolagenu i elastyny. Dzięki temu poprawiają jędrność skóry, a także podnoszą jej poziom nawilżenia i wygładzają skórę. To właśnie one inicjują procesy naprawcze i odmładzające.
Neuropeptydy
Wpływają na rozkurczanie mięśni odpowiadających za powstawanie zmarszczek mimicznych. Innymi słowy blokują one uwalnianie substancji odpowiedzialnych za skurcz mięśni. Takie działanie sprawia, że zmarszczki ulegają spłyceniu, a mimika nie jest tak ekspresyjna.
Peptydy transportujące
Ten rodzaj peptydów ułatwia przenikanie substancji aktywnych w głąb skóry. Dzięki nim możliwy jest transport w głębsze warstwy naskórka cynku, miedzi, czy manganu.
Jak działają peptydy w kosmetykach na skórę?
Nie bez powodu peptydy w kosmetykach zwane są często bezinwazyjnym botoksem. Ich dobroczynne działanie na skórę polega na pobudzaniu naturalnie występujących w niej substancji. Peptydy wpływają na syntezę kolagenu i elastyny przez co przeciwdziałają starzeniu się skóry i znacząco przeciwdziałają utracie gęstości. Redukują zmarszczki, działają ujędrniająco i napinająco. To dzięki nim skóra zyskuje młodszy wygląd, jest bardziej elastyczna, a owal twarzy wyraźniejszy. Peptydy działają więc niczym niewidzialny lifting odejmując lat i niwelując pojawiające się z wiekiem zmarszczki mimiczne. Do tego wspomagają procesy naprawcze i przyspieszają gojenie.
Peptydy miedziowe pośredniczą w naturalnych procesach obrony skóry przed promieniowaniem, biorą także udział w odpowiedzi immunologicznej. Rzec można, że dostarczenie skórze cząsteczek zawierających miedź daje efekt wszechstronnego działania na jednocześnie kilkunastu płaszczyznach, jeśli chodzi o komórki naskórka. Ma to kluczowe znaczenie w procesach regeneracyjnych, a także w przypadku pracy z bliznami. Pomaga spłycać bliny oraz poprawia jakość skóry w miejscu uszkodzenia. Rewolucyjna technologia pomagająca umieszczać peptydy miedziowe w odpowiednich warstwach, pozwala oddziaływać w sposób bardzo celowany i planowany na konkretne defekty skóry” – mówi dr Marta Majszyk-Świątek.
Kiedy sięgnąć po peptydy w kosmetykach?
Kosmetyki z peptydami polecane są przede wszystkim do cery dojrzałej. Warto po nie sięgnąć także wtedy kiedy na skórze pojawią się widoczne oznaki starzenia pod postacią zmarszczek mimicznych. Jeśli cera utraciła swój młodzieńczy koloryt, nie jest już tak jędrna i elastyczna jak dawniej, a do tego jej kontur stopniowo się zaciera to sygnał, że przyszedł czas na stosowanie kosmetyków antiaging, do których właśnie zaliczają się produkty wykorzystujące peptydy.
Jak skutecznie walczyć z niechcianymi zmarszczkami? Wszystkiego na ten temat dowiesz się z tego artykułu:
Czego nie łączyć z peptydami?
Nie każdy wie, że istnieją składniki, których nie zaleca się łączyć z peptydami. Zalicza się do nich m.in. witaminę C. Ponadto nie powinno stosować się także peptydów w kompozycji z kwasami AHA i BHA. Dlaczego? Otóż mieszanie tego rodzaju składników zaburza właściwą pracę peptydów. Ich stosowanie może więc nie przynieść tak dobrych rezultatów jak powinno. Kwaśne środowisko bowiem neutralizuje ich działanie, a tym samym redukuje ich cenne właściwości. Peptydy miedziowe, choć świetnie uzupełniają działania niacynamidu nie powinny być jednak łączone z retinolem.
Więcej na temat peptydów miedziowych przeczytasz w tym artykule:
Czym się różnią ceramidy od peptydów?
Wiele osób stosuje te pojęcia zamiennie a to duży błąd. Ceramidy to nic innego jak naturalny składnik lipidów skóry. Można więc powiedzieć, że są jej budulcem i chroni ją przed utratą wody oraz negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Co ciekawe ceramidy zwane są także cementem międzykomórkowym. To właśnie z nich składa się warstwa lipidowa skóry. Z kolei peptydy to składniki, które stymulują fibroplasty do produkcji kolagenu i elastyny. Pomagają one przenikać składnikom w głębsze warstwy naskórka i opóźniają procesy starzenia.
Peptydy w kosmetykach – gdzie ich szukać?
Na rynku kosmetycznym istnieje wiele produktów, w których można znaleźć peptydy. Specjalnie dla Was wybraliśmy kilka wartych polecenia.
AVA Aktywne Peptydy- serum
Dzięki zawartości peptydu miedziowego o stężeniu 3% wspiera cerę w regeneracji i naprawie. Z kolei Hexapeptyd-8, to sekret gładszej skóry -pomaga rozluźnić mięśnie twarzy odpowiedzialne za zmarszczki mimiczne. W składzie kosmetyku znaleźć też można niacynamid, ekstrakt z malachitu i szafranu, które nawilżają oraz wyrównują koloryt skóry.
Miedź stanowi mikroelement niezbędny do prawidłowego funkcjonowania nie tylko skóry, ale całego organizmu-mówi dr Marta Majszyk-Świątek. Peptydy miedziowe wspierają funkcjonowanie wielu procesów enzymowych w skórze, między innymi odpowiadają za tworzenie „rusztowań” kolagenowych, utrzymanie odpowiedniej pigmentacji skóry, a także procesy antyoksydacyjne. Te ostatnie są niezwykle ważne w kontekście opóźniania procesów starzenia i dbania o zdrowy wygląd skóry.
NUXE Super Serum
Kosmetyk zawiera w swoim składzie biomimetyczny peptyd, zapobiegający glikacji kolagenu (która wpływa na zwiększenie ilości wolnych rodników), dzięki czemu skóra dłużej zachowuje jędrność. Oprócz niego można w nim także znaleźć kwas hialuronowy oraz tysiące mikrokapsułek frakcjonowanych olejów roślinnych. Efektem ich działania jest rozjaśniona i odmłodzona skóra wokół oczu.
Cena: 258 zł/15 ml
Nawilżające serum w sztyfcie wspomagające modelowanie twarzy YOSKINE Volumetry Expert
W tym innowacyjnym serum pod postacią sztyftu można znaleźć kwa hialuronowy, betainę i peptyd, która działają wielowymiarowo dostarczając skórze intensywne nawilżenie i modelując owal twarzy. Efektem jest poprawa napięcia i sprężystości skóry i wzrost jej jędrności. Cera jest promienna i gładka.
Cena: 119,99 zł/30 g
Przeciwzmarszczkowy krem pod oczy i na powieki PERFECTA Multikolagen Retinol
Krem dedykowany jest skórze, która wymaga nawilżenia, ujędrniania i redukcji zmarszczek. Kosmetyk zawiera w swoim składzie Za między peptydy ryżowe chroniące kolagen i elastynę przed uszkodzeniami. Do tego wygładzają one zmarszczki, dając uczucie delikatnego liftingu oraz zmniejszają widoczność worków i cieni pod oczami. Kondycja skóry wokół oczu jest wyraźnie wzmocniona.
Cena: 25,99 zł/15 ml