Peeling twarzy krok po kroku
Peeling twarzy to zabieg, który ma na celu usunięcie martwego naskórka. W efekcie nasza skóra staje się zdrowa, promienna, odzyskuje naturalny koloryt. Do wyboru mamy kilka rodzajów peelingu – m.in. mechaniczny i enzymatyczny, które są najpopularniejsze, jeśli chodzi o używanie ich w domu.
Jak wybrać odpowiedni peeling?
Producenci kosmetyków prześcigają się w oferowaniu różnorodnych preparatów do pielęgnacji twarzy i ciała. Nie inaczej jest z peelingami. Podczas ich kupowania nie można sugerować się ceną ani reklamą telewizyjną lub internetową. Kilka spraw, o które należy zadbać, to:
- sprawdzić, do jakiej cery przeznaczony jest kosmetyk,
- jaki jest jego skład (kwestia ewentualnych alergii),
- jaką metodą będzie oczyszczona skóra.
Peeling mechaniczny umożliwia usunięcie zrogowaciałego naskórka podczas masażu twarzy kosmetykiem z wyraźnymi drobinkami. Enzymatyczny peeling do twarzy polega zaś na nałożeniu kosmetyku podobnego nieco do maseczki, który jednak złuszcza wierzchnią warstwę naskórka i pozwala na jego delikatne usunięcie. Taki zabieg polecany jest szczególnie do skóry z problemami naczynkowymi, trądzikowej i wrażliwej, co nie oznacza, że osoby o innym typie cery muszą z niego rezygnować.
Jak zrobić peeling mechaniczny?
Podstawowym błędem przy robieniu peelingu mechanicznego jest nakładanie go na suchą skórę. Tymczasem, mimo iż kosmetyk ten ma kremową konsystencję, bez udziału wody skóra nie zostanie prawidłowo oczyszczona. Dlatego przed nałożeniem peelingu trzeba zwilżyć twarz letnią wodą. Jednorazowa porcja kosmetyku objętością nie powinna przekraczać dużego orzecha laskowego.
Peeling należy wykonywać okrężnymi ruchami, bez zbędnego nacisku na skórę. Podczas zabiegu nie powinno się odczuwać bólu. Intensywność wykonywanych ruchów zależy od miejsc, które są oczyszczane. Broda, nos i czoło lepiej zniosą intensywne tarcie niż delikatne partie policzków i szyi. Powieki oraz skórę wokół oczu należy całkowicie ominąć. Jest zbyt delikatna i do jej pielęgnacji należy używać osobnych kosmetyków. Po skończonym zabiegu peeling trzeba koniecznie zmyć, a skórę nawilżyć odpowiednim kosmetykiem.
Jak zrobić peeling enzymatyczny?
Peeling enzymatyczny przypomina znaną dobrze wszystkim maseczkę do twarzy. Łatwo zauważyć, że podczas tego rodzaju zabiegu mamy większe szanse na pełen relaks i rozluźnienie. Zanim to jednak nastąpi, trzeba oczyścić twarz tonikiem i nałożyć peeling. Tradycyjnie omijamy okolice oczu. Enzymatyczny peeling do twarzy powinien pozostać na skórze około 10 minut. Każdy producent jednak może mieć inne zalecenia. Przed jego wykonaniem warto sprawdzić zalecenia producenta. Po tym czasie trzeba umyć twarz ciepłą wodą.
Dobry peeling enzymatyczny (np. Yoskine: yoskine.com/pl/product/1024/bio-enzymatyczna-eksfoliacja/) nie powinien zasychać na skórze. Gdyby jednak tak się działo, można w trakcie zabiegu spryskać twarz, na przykład wodą termalną. Dobrym rozwiązaniem jest zrobienie peelingu enzymatycznego podczas kąpieli. W łazience na ogół panuje wyższa wilgotność powietrza niż w pozostałej części domu i jest mniejsze ryzyko zaschnięcia peelingu.
Zalety peelingu enzymatycznego
Peeling enzymatyczny to uniwersalny kosmetyk łączący w sobie działanie tradycyjnego peelingu i maseczki do twarzy. Jego łagodne działanie zapewnia bezpieczeństwo i brak podrażnień nawet w przypadku skóry bardzo wrażliwej. Rozjaśnia skórę, nawilża ją, oczyszcza i wygładza.
Tak przygotowana skóra jest gotowa na przyjęcie kremu czy nałożenie makijażu. Peeling enzymatyczny do skóry suchej może dodatkowo nawilżać skórę, do skóry tłustej – usuwać nadmiar sebum. Właśnie dlatego wybór nigdy nie powinien być przypadkowy. Tylko prawidłowo dobrany kosmetyk gwarantuje uzyskanie oczekiwanych efektów.