Peeling – zdrowa i promienna twarz po lecie

Po lecie na naszej  skórze twarzy zauważamy często przebarwienia, poszerzone pory, nadmierną suchość czy drobne zmarszczki.  Lekarstwem jest tutaj peeling – panaceum prawie na wszystkie problemy skórne. Zabiegi peelingu są doskonałym sposobem zachowania naturalnej równowagi cery. Proces złuszczania naskórka to ciężka praca skóry, którą w sposób przyjemny i bezpieczny możemy wspomóc – mówi kosmetolog Agnieszka Szpakowska z Centrum Medycyny Estetycznej Scanmed Multimedis.

 

 

Peeling to zabieg, który polega na złuszczeniu warstw naskórka, dzięki czemu możemy znacznie zmniejszyć lub całkowicie pozbyć się defektów naszej skóry. Stosowanie peelingu pozwala również pobudzić skórę do regeneracji, dzięki czemu opóźnia się proces starzenia.

 

Dla jakiej grupy wiekowej są skierowane zabiegi peelingów?

 

Agnieszka Szpakowska: Nie ma określonej grupy wiekowej do której skierowane są zabiegi złuszczające. Oczywiście nie są to zabiegi polecane dla bardzo młodej skóry, czyli dla dzieci
i nastolatków. Proszę jednak pamiętać, że młodzież w okresie dojrzewania oraz osoby dorosłe borykająca się z problemem trądziku pospolitego mogą mieć wykonany peeling chemiczny za pomocą kwasów owocowych np. kwasu glikolowego lub kwasu pirogronowego. Natomiast zmiany powstające po trądziku, do których zaliczamy blizny, przebarwienia po stanach zapalnych, można także usunąć lub widocznie zmniejszyć za pomocą eksfoliacji kwasami owocowymi oraz np. peelingiem ziołowym. Peelingi, o których wspominałam należą do peelingów powierzchownych działających w obrębie naskórka – rozluźniają połączenia między komórkami, pobudzają naskórek do złuszczania warstw powierzchownych, a jednocześnie stymulują do podziałów warstwę podstawną naszej skóry.

Jak tego typu zabiegi wpływają na skórę?

Agnieszka Szpakowska: Peelingi oprócz działania keratolitycznego, czyli złuszczającego, dodatkowo ułatwiają wnikanie substancji, także wody, przez co działają nawilżająco. Mają także działanie pobudzające skórę do odnowy – w skórze właściwej stymulują za pomocą cytokin produkcję kolagenu i macierzy zewnątrzkomórkowej, stąd ich wszechstronne zastosowanie w celu rewitalizacji skóry, opóźnieniu starzenia, odmładzaniu oraz w usuwaniu defektów skórnych.

Pobudzają komórki skóry właściwej ? fibroblasty do produkcji włókien kolagenowych
i elastynowych. Warstwa rogowa naskórka staje się cieńsza, a warstwy żywe (kolczysta
i podstawna) – głębiej położone, stają się grubsze! Peelingi spłycają drobne zmarszczki, skóra jest lepiej nawilżona oraz bardziej sprężysta.

Które substancje wpływają najlepiej na rewitalizację skóry?

Agnieszka Szpakowska: W celu rewitalizacji skóry stosuje się wcześniej wspomniane kwasy owocowe, do których zaliczamy: kwas migdałowy, glikolowy, mlekowy. Są one stosowane

w różnych stężeniach i mieszankach, a ich stężenie waha w granicach 25-50%, w zależności od rodzaju kwasu i pH środowiska. Kwasy o stężeniu 70% działają silniej powodując widoczne gołym okiem złuszczanie i stosuje się je w celu zlikwidowania głębszych zmarszczek, blizn i przebarwień. Peelingi średniogłębokie i głębokie wykonywane są zazwyczaj w gabinetach medycyny estetycznej, gdyż sięgają do skóry właściwej, naruszając tym samym ciągłość naskórka.  Tutaj wiek ma znaczenie, nie należy ich wykonywać wcześniej niż po 30-tym, a czasami 40-tym roku życia
w zależności od ogólnej kondycji skóry. Peelingi tego typu wykonujemy przy zniszczonej cerze z bardzo wyraźnymi oznakami starzenia.

Czy powinniśmy przygotować skórę przed zabiegiem?

 

Agnieszka Szpakowska: Przed wykonaniem pojedynczego zabiegu rewitalizującego na bazie AHA nie trzeba skóry specjalnie przygotowywać. W przypadku, gdy chcemy pozbyć się konkretnego problemu, przez 2 tygodnie przed zabiegiem stosuje się preparaty z kwasem glikolowym o niskim stężeniu (6-10%) 1-2 razy dziennie w zależności od rodzaju skóry. W przypadku peelingu głębokiego np. z TCA, przez 2 tygodnie należy aplikować preparaty nawilżające i stosować doustne preparaty przeciwwirusowe w przypadku aktywnej opryszczki. Można przygotowywać skórę preparatami z kwasem glikolowym lub retinolem.

Jak często można stosować tego typu zabiegi?

 

Agnieszka Szpakowska: W zależności od rodzaju peelingu można zrobić serie 8-12 zabiegów, powtarzanych co 10-15 dni, przy skórze trądzikowej co 7-10 dni, następnie zabieg podtrzymujący raz na miesiąc przez około pół roku, wszystko zależy od wrażliwości i rodzaju skóry.

Czy w jakiś szczególny sposób należy dbać o skórę tuż po wykonaniu zabiegu peelingu?

 

Agnieszka Szpakowska: Przede wszystkim należy silnie nawilżać skórę, gdyż po zabiegu można odczuwać tzw. ściąganie, spowodowane odtłuszczeniem naskórka.  Bezwzględnie też trzeba stosować preparaty z filtrami UV. Nie można się opalać przez cały okres trwania kuracji i jeszcze miesiąc po zakończeniu, a przy jednorazowym zabiegu przez min. 2 tygodnie należy powstrzymać się od kąpieli słonecznych i korzystania z solarium! Osoby walczące z przebarwieniami powinny oprócz fotoprotekcji stosować kremy wybielające, a osoby które chcą spłycić zmarszczki preparaty regenerujące i liftingujące. Peeling powoduje, że substancje zawarte w preparatach kosmetycznych wnikają głębiej w skórę stąd mają lepsze działanie.

 

 

Na jakie części ciała się stosuje peelinegi?

Agnieszka Szpakowska: Na twarzy, szyi, dekolcie, dłoniach – usuwanie plam i odmładzanie.  Peelingi stosuje się na plecach zwłaszcza przy trądziku oraz brzuchu, pośladkach i udach – wówczas są sprzymierzeńcami w walce z rozstępami i cellulitem.

 

Czy są jakieś przeciwwskazania?

 

dr Agnieszka Szpakowska: Na 2 tygodnie przed wykonaniem złuszczania w gabinecie dana osoba nie może: opalać się, wykonywać innych zabiegów złuszczających, stosować antybiotykoterapii. Przeciwwskazaniami są ponadto: aktywne infekcje wirusowe – opryszczka, i bakteryjne, aktywne zapalenie skóry, świeże blizny, świeża opalenizna, rany. Nie stosuje się także peelingów u osób, które miały zabiegi chirurgiczne w obrębie twarzy i kriochirurgiczne w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Przeciwwskazaniami względnymi są natomiast ciąża oraz nałogowe palenie papierosów.

peeling

Pokrewny artykuł: Przebarwienia na skórze różnego pochodzenia ? jak się ich pozbyć?

przebarwienia-skóry

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (167 głosów, średnia: 4,37 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Kmakolagwa  26 lutego 2015 09:37

    Mam suchą skórę i peeling jest jak najbardziej mile widziany. Po większości jednak moja twarz szczypie i jest jeszcze bardziej zaczerwieniona. Jedynie peelingi enzymatyczne pomagają.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany