Paradontoza – fakty i mity

Paradontoza zalicza się do chorób przyzębia. Powodem, dla którego dochodzi do rozwoju paradontozy, najczęściej jest brak odpowiedniej higieny jamy ustnej; choroba może rozwinąć się także wtedy, gdy stomatolog nieprawidłowo podchodzi do tematu leczenia.

Odpowiedni dentysta, między innym w Adental Wrocław, jest w stanie wcześnie zdiagnozować rozwijającą się paradontozę.

Walka z paradontozą jest możliwa – warto jednak poznać kilka faktów na jej temat, a także rozwiać popularne mity, które żyją w obiegowej opinii.

Wykrywalność paradontozy

Pacjenci, którzy twierdzą, że paradontozy nie da się wykryć na wczesnym etapie rozwoju, są wprowadzeni w błąd. Faktem jest, że początkowy etap paradontozy nie jest mocno zauważalny dla pacjenta, jednak podczas badania kontrolnego lekarz bezproblemowo jest w stanie stwierdzić, że dany pacjent wymaga leczenia.

Działem, który zajmuje się leczeniem paradontozy, jest periodontologia. Dowiedz się, na czym polega leczenie paradontozy i dlaczego takie leczenie jest niezwykle ważne.

Nadmierna wrażliwość szyjki zęba a paradontoza

Szyjki zęba mogą źle reagować na zmianę temperatur. Zjawisko czasem może być spowodowane nie czynnikiem chorobowym, a zewnętrznym, na przykład używaną pastą do zębów. Wrażliwość szyjek zębów to także jeden z objawów rozwijającej się paradontozy, na skutek której dochodzi do odsłonięcia szyjek zębowych.

Pacjent, który boryka się z problemem nadwrażliwości szyjek zęba i odpowiednio wcześnie skontaktuje się ze stomatologiem, ma szansę wyleczyć paradontozę tylko poprzez usunięcie kamienia poddziąsłowego i nazębnego.

Paradontoza a płeć

Powstawanie paradontozy nie jest powiązane bezpośrednio z płcią. Mężczyźni nie są zagrożeni bardziej, niż kobiety – i vice versa. Zachorowalność na paradontozę u poszczególnych płci może wynikać z przyzwyczajeń, nawyków i przekonań.

Paradontoza a wady zgryzu

Czy wady zgryzu mają wpływ na rozwój paradontozy? Bez wątpienia mają one wpływ na estetykę, jednak warto też pamiętać, że nieprawidłowe ułożenie zębów przekłada się także na utrudnione utrzymywanie odpowiedniej higieny. Taka sytuacja jest idealna dla rozwoju bakterii, które korzystają z niedokładnie oczyszczonych przestrzeni międzyzębowych. Z racji tego, że osoby posiadające wady zgryzu tworzą szkodliwym bakteriom dobre środowisko do rozwoju, z czystym sumieniem można stwierdzić, że są one bardziej narażone na paradontozę.

Konsekwencje paradontozy

Paradontoza w konsekwencji może doprowadzić do utraty stabilności zębów i ich wypadnięcia. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji – warto będzie odpowiednio wcześnie dowiedzieć się, czym jest protetyka stomatologiczna. Protetyka stomatologiczna oferuje rozwiązania, które pozwolą na rekonstrukcję ubytków w szczęce – na przykład poprzez implanty stomatologiczne.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (97 głosów, średnia: 4,46 z 5)
loading... zapisuję głos...