Paprotki we wnętrzach znów modne! Powracają hitowe kwiaty PRL-u oraz doniczki znane z sal lekcyjnych

Poczciwe paprotki powracają do wnętrz! Modne są zarówno nasze odmiany rodzime, jak i te, które swoje korzenie mają w najdalszych egzotycznych zakątkach świata. Doniczki z roślinami bez obaw możesz mieszać ze sobą i stawiać lub wieszać – w najbardziej pomysłowych konfiguracjach. Co więcej, paprotki oczyszczają powietrze, co oprócz względów wizualnych jest chyba najważniejsze.

Nasz polskie paprotki były obowiązkowym elementem każdego mieszkania w okresie PRL-u. Pamiętamy je w towarzystwie wzorzystych tapet, kolorów musztardy i dywanów. Gdy rynek zaczął być o wiele bardziej łaskawy, oferując odmiany kwiatów z całego świata, odeszły nieco w zapomnienie. Tymczasem to piękne okazy, które powinny czym prędzej wrócić do salonów, kuchni, a nawet łazienek. Nawet obok wanny będą bowiem czuły się świetnie, bowiem odpowiada im wilgotno-ciepły klimat. Są też bardzo łatwe w utrzymaniu, dlatego jest to obowiązkowy wystrój sal lekcyjnych w szkołach – odkąd pamiętamy. Jeżeli nie są im straszne dzieciaki i ty dasz radę! Ale to nie wszystko. Paprotki jonizują powietrze, co oznacza nic innego niż oczyszczanie. Zbawienna cecha w czasach, gdy doskwiera nam smog.

źródło: www.pixabay.com

Paprotki we wnętrzach znów modne! Powracają hitowe kwiaty PRL-u oraz doniczki znane z sal lekcyjnych

Propozycje dla paprotek w domu:

W towarzystwie drewna

Skrzynie czy palety idealnie nadają się jako stoliki oraz wiszące i stojące półki dla paproci. Ciekawie prezentują się też drewniane donice, a nawet całe regały wypełnione kwiatami.

https://www.instagram.com/p/BqpePillYB7/

Do łazienki

Paproć uwielbia warunki łazienkowe, dlatego jest jednym z najpopularniejszych kwiatów, który ją zdobi. Paprotki potrzebują bowiem ciepłego i wilgotnego powietrza. Poradzisz sobie też z dostawą światła – o ile twoja łazienka pozbawiona jest do niego dostępu.

https://www.instagram.com/p/Bp1iRpWAGLg/

Na kwietniku, stojące i wiszące

Wśród najmodniejszych kwietników z pewnością prym wiodą czarne metalowe i metal w ogóle. A najchętniej jak są dodatkowo ułożone w geometryczne kształty. Wiszące i stojące – wszystko zależy od twojej wyobraźni.

https://www.instagram.com/p/BpWyA53BkyK/

Skupisko doniczek lub kwiaty rozproszone po całym mieszkaniu

Jest wiele odmian paproci, więc dlaczego nie zainwestować w kupno kilku z nich – różnych wielkości i z rozmaitym układem liści. Doniczkom ustawionym obok siebie możesz poświęcić ulubiony kąt w mieszkaniu. Takie skupisko sprawdzi się też w towarzystwie innych kwiatów. Donice możesz też rozproszyć po całym mieszkaniu: na półce, koło telewizora, większe, mniejsze.

https://www.instagram.com/p/BibWk8QB-U3/

 

W ozdobnej doniczce

Oryginalne doniczki to niepodważalny hit. Możesz zrobić je własnoręcznie lub kupić gotowe. Wybieraj donice kontrastujące z pięknym zielonym kwiatem paproci lub subtelne, delikatne zdobienia.

https://www.instagram.com/p/BlGd7KUgICl/

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (186 głosów, średnia: 4,31 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Magdalena  29 stycznia 2019 19:59

  Ciekawy tekst 🙂 chętnie przeczytałabym jeszcze jakie kwiaty prócz paprotki wpływają na zdrowie lub które tak samo oczyszczają zanieczyszczone smogowe powietrze.

  Odpowiedz
 2. janka1312  29 stycznia 2019 22:36

  a ja mam cały czas, 🙂

  Odpowiedz
 3. Marcelina Ławińska  30 stycznia 2019 10:28

  Droga Magdaleno, o roślinach oczyszczających powietrze można poczytać w innym naszym artykule: https://kobietamag.pl/rosliny-oczyszczajace-powietrze-ze-smogu/. Miłej lektury! 🙂

  Odpowiedz
 4. Wusia  30 stycznia 2019 18:44

  Bardzo dekoracyjne kwiaty.

  Odpowiedz
 5. Soho studio  11 lutego 2019 13:51

  Paprotka to przepiękny kwiat, jest on jednak bardzo wymagający. Miałam w mieszkaniu kilka paprotek, nie utrzymały sie u mnie zbytnio z uwagi na ogrzewanie w bloku. Z kolei przepięknie rosną u mojej babci, która ma o wiele chłodniejsze i wilgotniejsze powietrze. A może po prostu ma lepszą rękę do kwiatów 😉
  Zauważyłam również, ze coraz popularniejszy staje się styl lat 70 tych ale w nowym wydaniu. Nie wiem czy kiedykolwiek meblościanki wrócą do mody, ale współczesne wzornictwo czerpie garściami z pomysłów projektantów z lat 60-tych oraz 70-tych. Popularne jest również odrestaurowanie starszych mebli.

  Odpowiedz
 6. ewalub  19 lutego 2019 17:59

  Zakupiłam sobie jakiś czas temu. Miała mieszkać w łazience (mam tam okno), ale marudzi i nie chce. Przeniosłam do sypialni i czekam na poprawę jej stanu 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany