Paprotki we wnętrzach znów modne! Powracają hitowe kwiaty PRL-u oraz doniczki znane z sal lekcyjnych

Poczciwe paprotki powracają do wnętrz! Modne są zarówno nasze odmiany rodzime, jak i te, które swoje korzenie mają w najdalszych egzotycznych zakątkach świata. Doniczki z roślinami bez obaw możesz mieszać ze sobą i stawiać lub wieszać – w najbardziej pomysłowych konfiguracjach. Co więcej, paprotki oczyszczają powietrze, co oprócz względów wizualnych jest chyba najważniejsze.

Nasz polskie paprotki były obowiązkowym elementem każdego mieszkania w okresie PRL-u. Pamiętamy je w towarzystwie wzorzystych tapet, kolorów musztardy i dywanów. Gdy rynek zaczął być o wiele bardziej łaskawy, oferując odmiany kwiatów z całego świata, odeszły nieco w zapomnienie. Tymczasem to piękne okazy, które powinny czym prędzej wrócić do salonów, kuchni, a nawet łazienek. Nawet obok wanny będą bowiem czuły się świetnie, bowiem odpowiada im wilgotno-ciepły klimat. Są też bardzo łatwe w utrzymaniu, dlatego jest to obowiązkowy wystrój sal lekcyjnych w szkołach – odkąd pamiętamy. Jeżeli nie są im straszne dzieciaki i ty dasz radę! Ale to nie wszystko. Paprotki jonizują powietrze, co oznacza nic innego niż oczyszczanie. Zbawienna cecha w czasach, gdy doskwiera nam smog.

źródło: www.pixabay.com

Paprotki we wnętrzach znów modne! Powracają hitowe kwiaty PRL-u oraz doniczki znane z sal lekcyjnych

Propozycje dla paprotek w domu:

W towarzystwie drewna

Skrzynie czy palety idealnie nadają się jako stoliki oraz wiszące i stojące półki dla paproci. Ciekawie prezentują się też drewniane donice, a nawet całe regały wypełnione kwiatami.

Do łazienki

Paproć uwielbia warunki łazienkowe, dlatego jest jednym z najpopularniejszych kwiatów, który ją zdobi. Paprotki potrzebują bowiem ciepłego i wilgotnego powietrza. Poradzisz sobie też z dostawą światła – o ile twoja łazienka pozbawiona jest do niego dostępu.

Na kwietniku, stojące i wiszące

Wśród najmodniejszych kwietników z pewnością prym wiodą czarne metalowe i metal w ogóle. A najchętniej jak są dodatkowo ułożone w geometryczne kształty. Wiszące i stojące – wszystko zależy od twojej wyobraźni.

Skupisko doniczek lub kwiaty rozproszone po całym mieszkaniu

Jest wiele odmian paproci, więc dlaczego nie zainwestować w kupno kilku z nich – różnych wielkości i z rozmaitym układem liści. Doniczkom ustawionym obok siebie możesz poświęcić ulubiony kąt w mieszkaniu. Takie skupisko sprawdzi się też w towarzystwie innych kwiatów. Donice możesz też rozproszyć po całym mieszkaniu: na półce, koło telewizora, większe, mniejsze.

 

W ozdobnej doniczce

Oryginalne doniczki to niepodważalny hit. Możesz zrobić je własnoręcznie lub kupić gotowe. Wybieraj donice kontrastujące z pięknym zielonym kwiatem paproci lub subtelne, delikatne zdobienia.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (193 głosów, średnia: 4,34 z 5)
zapisuję głos...