Pamiętajmy o dniu „dziadków”

Spis treści:

Dzień Babci i Dziadka to znakomita okazja dla wnucząt,  aby odwdzięczyć się za okazaną im miłość i opiekę. Najlepszym prezentem będą rzeczy wykonane samodzielnie przez nasze pociechy – laurki dla babci lub dziadka.

 

Własnoręczne przygotowywanie podarunków niesie za sobą wiele korzyści. Jest świetną okazją do zabawy artystycznej, rozwija wyobraźnię i inteligencję twórczą. Jednocześnie dziecko ma ciekawe zajęcie, które odwróci jego uwagę od telewizora czy komputera. A efekt końcowy, czyli radość dziadków po wręczeniu niepowtarzalnego prezentu wykonanego małymi rączkami ukochanych wnuków będzie bezcenna.

Laurka to podstawa

Od lat tradycją jest wręczanie laurek z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Ich wykonanie to świetne zajęcie nawet dla najmłodszych dzieci. Wystarczy odrobina pomysłowości i odpowiednie przybory plastyczne. Jak ją przygotować? Kartkę kolorowego papieru technicznego złożoną na pół ozdabiamy drobiazgami, które znajdą się w każdym domu: wycinkami z gazet, guzikami, brokatem, cekinami czy suszkami kwiatów. Laurkę możemy dodatkowo ubarwić wykorzystując artykuły plastyczne. Świetnym pomysłem są farby do malowania palcami. Wystarczy „ubrudzić” rączki naszych pociech farbą i stawiać stemple na papierze, np. znaczki lub odbicie własnej dłoni. – Do tego rodzaju twórczości najlepiej wybrać farby wodne o konsystencji kremu, które nie są szkodliwe dla skóry i nie uczulają – mówi Marzena Raczkiewicz, ekspert z firmy MERplus, dystrybutora artykułów plastycznych. – Taka zabawa rozwija zdolności manualne dziecka i rozwija jego wyobraźnię. Tworząc laurkę, nie zapomnijmy o życzeniach. Dziadków na pewno ucieszą te w formie rymowanki wymyślonej razem z maluchem.

 

Coś dla babci…

Oprócz laurki warto pomyśleć o praktycznym prezencie. Dla seniorki możemy przygotować elegancką broszkę, kolczyki czy korale. Przyda się do tego ciastolina, kolorowe koraliki oraz akcesoria do wykonywania biżuterii. Masę do modelowania trzeba najpierw rozgrzać w rękach, a następnie ulepić dowolne kształty, np. motylka, kokardkę lub kwiatka. Aby dodać im szyku możemy przystroić je cekinami lub koralikami i pozostawić masę do wyschnięcia, a następnie pokryć ją werniksem. – Jest to żywiczna warstwa, która dodatkowo pogłębi kolor i nada połysk biżuterii – mówi  Marzena Raczkiewicz. Kolejnym ciekawym pomysłem może być pomalowanie wazonów lub doniczek na kwiaty. Od pomysłowości naszego dziecka zależy, co na nich umieści. W tym celu wystarczą farby plakatowe z odrobiną werniksu, który – jak twierdzi ekspert – nadaje się idealnie do plastiku i szkła, dzięki czemu malunki będą trwale przymocowane i nie zaczną się kruszyć.

 

…i dziadka

Sentymentalnym prezentem do zawieszenia na ścianie mogą być odbite w masie do modelowania dłonie lub stópki malucha, umieszczone w specjalnej ramce. Dla dziadków, którzy lubią czytać, możemy wykonać papierową zakładkę do książki z kolażem zdjęć wnuków. Jeśli chcemy, aby nasz prezent towarzyszył im na co dzień, ciekawą propozycją jest breloczek do kluczy. Z gliny rzeźbiarskiej przeznaczonej dla dzieci, która twardnieje pod wpływem powietrza, można ulepić dowolny kształt, jaki przyjdzie nam do głowy – samochód, dom czy misia. A gdy masa wyschnie, pomalujmy ją farbami plastikowymi lub werniksem i gotowe!

Nic nie wywoła większej radości babć i dziadków niż rękodzieło ukochanych wnucząt. W tak wyjątkowym dniu dla seniorów najważniejsza jest pamięć oraz włożone w prezent serce. Dzięki temu mogą poczuć, że są kochani i doceniani za poświęcony czas i zaangażowanie w wychowanie naszych pociech.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (121 głosów, średnia: 4,38 z 5)
zapisuję głos...