Pamiętaj: Zawsze śpij na lewym boku! Sprawdź dlaczego!

Prawie jedną trzecią życia spędzamy śpiąc, więc niezwykle ważne są warunki, w jakich to robimy. Dodatkowo dla wielu ludzi sen staje się koszmarem z powodu problemów przed zaśnięciem. Wiele osób cierpi na bezsenność i inne zaburzenia snu, które mają kilka przyczyn, wśród nich jest błędne ułożenie ciała podczas snu.

 

Choć wydaje się to dziwne, ale to,  – na jakiej stronie ciała śpisz ma wpływ na Twoje zdrowie – między innymi znacząco wpływa na układ trawienny.
Znajduje to potwierdzenie już od najdawniejszych czasów.  W medycynie ajurwedyjskiej, najstarszej  medycynie orientalnej, doradzano spanie na jednej stronie. W medycynie holistycznej natomiast  lewa strona ciała jest dominującą stroną dla działania układu limfatycznego. I tutaj także lewa strona do spania jest preferowana.

Każdy ma swoją ulubioną pozycję snu, w której czuje się najbardziej komfortowo. Jednak w oparciu o ostatnie badania naukowcy doszli do wniosku, że najbardziej zdrowe dla organizmu jest spanie na lewej stronie i unikanie spania na prawym boku.Ma to ścisły związek, jak się wydaje, z położeniem poszczególnych narządów w organizmie i substancji, które są wydzielane.

4 powody, dla których powinno się spać na lewym boku

1. Spanie na lewej stronie poprawia działanie układu limfatycznego, który znajduje się głównie w lewej stronie ciała. Transportuje on w naszym organizmie tak ważne substancje, jak białka i glukozy, a także składniki, które są filtrowane przez węzły chłonne.

2. Spanie na lewym boku poprawia trawienie, ponieważ tak trzustka, jak i żołądek znajdują się w dużej części z lewej strony. Dlatego wydzielanie enzymów trawiennych i soków żołądkowych będzie lepsze, jeśli śpisz na lewej stronie.

3. Spanie na lewym sprzyja lepszemu funkcjonowaniu serca- poprawia pompowanie i przepływ krwi. Ma to związek z położeniem aorty, która wygięta jest w lewo. Gdy położysz się na prawym boku, serce musi pompować krew jakby „ku górze”.

4. Spanie na lewym boku sprzyja aktywności śledziony, która odgrywa ważną rolę w utrzymaniu optymalnego przepływu płynów w układzie limfatycznym. Zlokalizowana jest ona w lewej części naszego ciała. Płyny w układzie limfatycznym będą łatwiej docierały do śledziony dzięki naturalnej grawitacji – jeśli nasze ciało ułożymy na lewym boku.

Specjaliści są zgodni, że najgorsza pozycja do spania to spanie na brzuchu. Prowadzić to może do nieprawidłowej krzywizny kręgosłupa, dodatkowy nacisk na stawy i mięśnie a wreszcie ból. Dodatkowo zmusza  określoną pozycję na naszą szyję, co wpływa na krążenie i oddychanie.

Powyższe uwagi powstały w oparciu o wypowiedzi Dr Johna Douillarda – znanego na całym świecie eksperta z zakresu medycyny naturalnej, holistycznej, Ayurvedy a także medycyny sportowej.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (135 głosów, średnia: 4,30 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Anett13  5 lipca 2016 14:32

  Wszyscy polecają kobietom w ciąży spanie na lewym boku, jako bardzo zdrowe, a tymczasem okazuje sie, ze wszyscy powinni to robić. Ciekawe informacje.

  Odpowiedz
 2. martucha180  5 lipca 2016 18:04

  Owszem, ciekawe informacje. generalnie zasypiam na lewym boku, ale rankiem budzę się zupełnie w innej pozycji. Nie wiedziałam, ze spanie na brzuchu jest takie szkodliwe!

  Odpowiedz
 3. mama_kazala  5 lipca 2016 20:17

  a ja to bym najlepiej na brzuchu właśnie…no ale nie można 🙁

  Odpowiedz
 4. xtina120  5 lipca 2016 22:41

  A ja śpię różnie. Zawsze na boku, ale nie zawsze na tym samym ;).

  Odpowiedz
 5. kasia87g  6 lipca 2016 13:43

  ja właśnie śpię na brzuchu, ale nie mam żadnych z powyższych dolegliwości i skutków ubocznych, po prostu trzeba się dobrze i wygodnie ułożyć i już 😀

  Odpowiedz
 6. Uśmiechnij się :)  6 lipca 2016 13:52

  Śpię jak mi wygodnie, głównie na prawym boku, w innej pozycji jest mi niewygodnie i nie potrafię zasnąć, a rano budzę się połamana i śpiąca. Na prawym boku nie mam takiego problemu i raczej nie zmienię swoich nawyków ze względu na ten artykuł.

  Odpowiedz
 7. Wusia  6 lipca 2016 14:18

  To samo powiedział mi mój fizjoterapeuta , podczas doprowadzania mojego kręgosłupa szyjnego do jako takiej kondycji. I równie ważna jest jeszcze poduszka na której śpimy.

  Odpowiedz
 8. Blodka  6 lipca 2016 14:18

  Okazuje się, że od lat, nieświadomie, śpię w prawidłowej pozycji. Nie umiem zasnąć na prawym boku. Jeszcze na wznak mi się udaje ale najlepiej śpi się właśnie na lewym boku.

  Odpowiedz
 9. nevermind9  6 lipca 2016 15:54

  coś w tym jest, faktycznie mi lepiej śpi się na lewym boku aczkolwiek na brzuchu też lubię leżeć i nie odczuwam żadnych niepożądanych efektów

  Odpowiedz
 10. as_sa  6 lipca 2016 19:08

  Hmm….powinnam chyba zmienić swoje nawyki związane ze snem, ponieważ zykle śpię na prawym boku albo na brzuchu, a widzę że ani jedna ani druga pozycja nie jest za bardzo wskazana

  Odpowiedz
 11. gusia.  6 lipca 2016 19:16

  Ja wolę zasypiać na lewym boku, bo tak mi wygodniej, ale myślałam że nie na tej stronie powinno się zasypiać.Jak przyjdzie do mnie mama, to jej przeczytam ten artykuł, bo to będzie i pewnie dla niej ciekawostką.

  Odpowiedz
 12. Mimi  7 lipca 2016 16:27

  ciekawe 🙂

  Odpowiedz
 13. nataliad4  8 lipca 2016 00:14

  U mnie chyba sie nie sprawdzi. W nocy spie chyba w kazdej pozycji jakiej sie tylko da 🙂 Spanie na jednym boku byloby dla mnie kara 🙂 Chcialabym wyprobowac takie spanie, jednak pewnie poddam sie juz po pierwsze nocy 🙂

  Odpowiedz
 14. Aneta  3 października 2016 14:03

  Często śpię na lewym boku 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany