Pamiątki z wakacji w Polsce. Co warto przywieźć z urlopu?
Ciupaga, obrazek z bursztynem albo magnes na lodówkę? Tym razem poszukaj czegoś bardziej oryginalnego. Oto kilka propozycji!
Jakie pamiątki z wakacji w Polsce wybrać, żeby nie dołączyły do grona niepotrzebnych drobiazgów? Co wziąć ze sobą z podróży po naszym kraju? Podpowiadamy! W tym roku zamiast tanich świecidełek lub produktów „made in China”, postaw na regionalne specjalności!
Pamiątki z wakacji w Polsce: unikatowe produkty i specjały
W te wakacje zamiast kolejnego drobiazgu, wybierz coś, co nie tylko przedłuży wakacyjny relaks, przywoła letnie wspomnienia, ale też będzie cieszyć oko lub świetnie smakować. Oto nasze propozycje! Co warto przywieźć z wakacji w Polsce?
Nalewki
Polska słynie z aromatycznych nalewek, które nie tylko mają walory smakowe, ale też właściwości prozdrowotne. Orzechówka pomaga przy niestrawności, nalewka bursztynowa ma właściwości przeciwzapalne, wiśniówka to doskonały lek na przeziębienie, malinówka zwalcza gorączkę, pigwówka wzmacnia, a nalewka głogowa poprawia krążenie. Tego typu specjały można kupić w niemal każdym gospodarstwie agroturystycznym. A już koniecznie trzeba spróbować nalewek bieszczadzkich (sosnówka, pokrzywówka) i tatrzańskich (litworówka, przepalanka)! Kieliszek wypity w chłodne, długie wieczory jesienne oraz zimowe nie tylko przypomni wakacyjny czas, ale też wpłynie pozytywnie na zdrowie.
Ceramika i szkło
Polska ceramika jest znana konsumentom na całym świecie! Rodzime produkty kuszą unikalnymi zastawami i wazonami. Nie tylko są funkcjonalne, ale też piękne. Prawdziwe perełki można znaleźć w Bolesławcu, Ćmielowie i Chodzieży. Nie można też zapomnieć o naszym szkle! Dolny Śląsk słynie nie tylko z ceramiki, ale też kolorowych cacek z huty szkła Borowskich.
Oliwa lub olej
W Polsce najpopularniejsze oleje to rzepakowy i lniany. Nie każdy wie, że są znacznie zdrowsze od oliwy z oliwek, a do tego można je wykorzystać na wiele sposobów! Olej rzepakowy ułatwia przyswajanie witamin, świetnie nadaje się do smażenia i może być wykorzystywany jako dodatek do sałatek. Smaczny znaleźć można np. w województwie kujawsko-pomorskim (Góra św. Wawrzyńca). Lniany korzystnie wpływa na mózg, zwiększa wydolność organizmu i wspomaga procesy trawienne, można go spożywać samemu, po 2 łyżeczki dziennie lub dodawać do zimnych dań (surówek, sałatek, pesto). O oleje warto pytać w gospodarstwach agroturystycznych, szczególnie w Wielkopolsce, gdzie tłoczy się kolejny zdrowy produkt tego typu – olej rydzowy. Zawiera on aż 90% kwasów nienasyconych, w tym omega-3 i omega-6 oraz ma korzenny posmak z nutą cebuli oraz gorczycy.
Sery
Mówi się, że to nie Szwajcaria ani Francja, ale Polska ma najdłuższą tradycję serowarstwa w Europie. Kilka lat temu archeolodzy odkryli najstarszy dowód na produkcję sera właśnie u nas, a dokładnie na Kujawach. Polskie sery zyskują też coraz większe uznanie za granicą. Których warto szukać, spędzając urlop w naszym kraju? Bryndza podhalańska, oscypek, ser koryciński swojski, wielkopolski ser smażony, redykołka, ser warmiński, rolada ustrzycka… to tylko niektóre specjały, które warto przywieźć z podróży!
Bursztyn
Pamiątki znad morza bałtyckiego? Oczywiście bursztynowe! Gdzie nad Bałtykiem szukać żywicznych kamyczków? Najwięcej bursztynu znaleźć można w Mikoszewie, Ustce, Stegnie i Jantarze. Co ciekawe złoża znajdują się również na Kurpiach! Bursztyn wykorzystuje się nie tylko w przemyśle biżuteryjnym, ale i farmaceutycznym oraz medycynie naturalnej. Kamień znad morza działa przeciwzapalnie, normalizuje pracę serca oraz układu krążenia oraz dodaje energii. Koniecznie należy spróbować nalewki bursztynowej!
Miody
Miód jest nie tylko pyszny, ale ma też szereg właściwości prozdrowotnych. Jak powszechnie wiadomo, nasze rodzime produkty są najlepsze! Dobry miód wzmacnia odporność i serce, wspomaga trawienie, koi nerwy i zwalcza bezsenność. Spędzając wakacje w Polsce, warto go szukać w agroturystykach. Jakie są najlepsze polskie produkty? Miód z pasieki Bartnik w Konstancinie, miód rzepakowy z Roztocza, ziołomiód pokrzywowy z woj. lubuskiego, sądecki miód spadziowy, miód kurpiowski, miód kaszubski, miód wiekokwiatowy z Barcji, czy miód drahimski…
Muszle
Będąc nad Bałtykiem, warto poszukać na plaży nie tylko bursztynu, ale też muszli. Dawniej wierzono, że mają magiczną moc – skupiają dobrą energię i pełnią funkcje ochronne. Noszono je jako talizmany. Obecnie muszle wykorzystuje się w przemyśle biżuteryjnym oraz farmaceutycznym (w lekach homeopatycznych). Dziś warto zebrać nad morzem kilka, by zrobić z nich oryginalny, modny naszyjnik, do dekoracji lub by wykorzystać je w celach relaksacyjnych. Kilka minut z muszlą przy uchu koi, wycisza i zmniejsza poziom stresu!
Polskie rękodzieło
Tradycyjne rękodzieło obecnie przeżywa w Polsce prawdziwy renesans! Coraz chętniej sięgamy po unikalne przedmioty, które pozwalają wyróżnić się z tłumu. Wybierając się na wakacje w Polsce, warto więc szukać wytworów lokalnych artystów. Wiele niezwykłych przedmiotów tradycyjnego rękodzieła można znaleźć na Warmii i Mazurach, np.w Kaflarni Warmińskiej, gdzie powstają urocze koniki weselne. Gdzie jeszcze warto szukać takich przedmiotów? Na Podlasiu warte zakupu są lalki motanki, na Mazowszu – kosze kłąbocki, w woj. łódzkim pająki ze słomy, lubelskim – koguciki, a w okolicach Bieszczad koniecznie trzeba kupić krywulki, czyli łemkowską biżuterię.
Pamiątki z urlopu w Polsce: inne
Co jeszcze warto przywieźć z wakacji w Polsce? Na pewno lokalne słodkości i regionalne konfitury (m.in krówki z Ustki, pierniki z Torunia, andruty z Kalisza, oblaty z Pszczyny, powidła śliwkowe z Mycelina). Tym, którzy mieszkają w wielkich metropoliach na pewno do gustu przypadną… wiejskie jaja, świeże przetwory mleczne, czy zioła. 🙂