Palenie papierosów rujnuje zęby
Blisko jedna trzecia dorosłych Polaków, (30 procent), czyli dziewięć milionów ludzi, pali papierosy. Ponad 60% spośród ludzi palących ma problem z estetyką uzębienia.
(Nie)zdrowe uzębienie
Palenie papierosów ma negatywny wpływ na płuca, może prowadzić do zawału, zwiększa ryzyko nowotworu. Przy tak poważnych schorzeniach zapominamy często o wpływie tytoniu na stan zdrowia jamy ustnej oraz zębów. U osób niepalących występowanie kamienia nazębnego wynosi około 21% – czyli około 3 razy mniej niż w przypadku zaawansowanych palaczy – podaje portal dentysta.eu. Z badań wynika, iż osoby spalające więcej papierosów częściej skarżą się na kamień nazębny. Nieleczony może prowadzić do parodontozy. Papierosy są jedynym legalnie sprzedawanym na całym świecie produktem, którego dym zawiera ponad 40 związków chemicznych powodujących raka. Palenie tytoniu ma wpływ na występowanie raka wargi i języka – możliwość pojawienia się stanów przedrakowych wargi jest 3 razy większa u palaczy niż u niepalących. Także na inne nowotwory układu oddechowego – nowotwory jamy ustnej, gardła, przełyku i krtani – osoby palące narażone są nawet 20 razy częściej niż niepalące.
Nikotyna w znacznym stopniu przyczynia się także do rozwoju próchnicy na zębach. Palaczom, dwukrotnie bardziej niż osobom niepalącym, grozi także utrata zębów. Ryzyko bezzębnego uśmiechu jest w przypadku palacza znacznie większe także dlatego, że nie ma leków, które likwidowałyby przyczyny parodontozy. – U osób uzależnionych od nikotyny często występują ostre i przewlekłe choroby przyzębia, które mogą doprowadzić do rozpulchniania dziąseł. Ponadto mają one większą skłonność do stanów zapalnych i krwawienia. Tego typu nieleczone schorzenia mogą prowadzić do utraty zębów – mówi lekarz stomatolog Dariusz Wilisowski z Centrum Stomatologii Luxdentica w Krakowie.
Kolor żółty niemile widziany
Substancje smoliste powodują żółknięcie zębów. Zmieniają kolor szkliwa. Pożółkłe szkliwo zębów to najbardziej widoczna oznaka wieloletniego palenia papierosów. Niestety to nie wszystkie zmiany, jakie zachodzą w jamie ustnej pod wpływem dymu z papierosów. Cierpią na kontakcie z nim także dziąsła, pojawia się brzydko pachnący oddech i problemy z higieną. Spotyka się także osad na zębach o szarym lub czarnawym zabarwieniu, który jest trudny do usunięcia, gdyż wchodzi w powierzchowne warstwy szkliwa.
Wielu nałogowych palaczy, aby pozbyć się przebarwień, korzysta z różnych metod wybielania zębów. Taki zabieg pozwala bowiem na usunięciu zżółknięć. Jest to możliwe, ponieważ zawarte w szkliwie związkach chemiczne o ciemnej barwie zostają poddane utlenieniu. Wówczas prowadzi to do rozpadu związków na mniejsze, o jaśniejszym zabarwieniu. Jest to metoda skuteczna, ale bardzo krótkoterminowa. Już po kilku tygodniach od wybielania w gabinecie dentystycznym, zęby powracają do żółtego koloru.
Palenie papierosów powoduje raka i ? odstrasza ludzi
Problem palenia w Polsce jest wciąż bardzo duży. Wśród kobiet pali co trzecia osoba pomiędzy 30 a 49 rokiem życia. Do kontaktu z paleniem przyznaje się aż 70% piętnastolatek. Wśród panów sytuacja wygląda jeszcze gorzej, ponieważ mężczyźni palą dwukrotnie częściej niż kobiety.
Palenie papierosów ma znaczący wpływ na atrakcyjność drugiej osoby. Palacze wyglądają starzej niż ich niepalący rówieśnicy także dlatego, że ich zęby są w fatalnym stanie. Jeśli sami nie palimy, to zazwyczaj jesteśmy odrzuceni już przez sam zapach papierosów, którym przesiąknięte są ubrania partnera. Do tego dochodzi nieświeży oddech oraz żółte zęby. Badania pokazują, że Polacy są bardzo krytyczni w stosunku do swoich partnerów ? palaczy. Ponad połowa Polaków (54 proc.) jest nastawiona negatywnie do przebywania w obecności palaczy. Większość niepalących nie lubi przebywać w dymie z papierosów, a znaczna większość Polaków (74 proc.) popiera zakaz palenia w ogólnie rozumianych miejscach publicznych – wynika z badań CBOS.
Dla wielu osób nieestetyczny wygląd zębów, jest sygnałem ostrzegawczym i zarazem motywacją do zaprzestania palenia. Rzucenie palenia zwykle nie jest proste. Tylko część palaczy raz na zawsze rzuca nałóg i tylko ok. 7% z nich radzi sobie bez żadnej pomocy. Jeśli jednak palaczowi uda się rzucić palenie to taka osoba zyskuje bardzo wiele. Już 20 minut po zgaszeniu ostatniego papierosa ciśnienie krwi wraca do normy. Po upływie kilku dni spada ryzyko zawału serca oraz astmy. ? Po tym jak palaczowi uda się rzucić nałóg wystarczy już jeden zabieg wybielający w gabinecie dentystycznym, aby dostrzec zdecydowaną różnicę w barwie zębów – mówi dr Dariusz Wilisowski. – Po 10 latach od rzucenia palenia, ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej oraz wargi zmaleje do poziomu obserwowanego u osób zdrowych ? dodaje dr Wilisowski.
Zobacz także: Chcesz rzucić palenie? ? wielkie wyzwanie, ale możliwe do osiągnięcia!