Pajączki na nogach? Nie ignoruj!
Pajączki na nogach najczęściej traktowane są jako typowy defekt kosmetyczny. Ale są one pierwszym objawem rozwijającej się niewydolności żylnej. Jak można skutecznie leczyć tą przypadłość?
Często zadajemy sobie pytanie: skąd biorą się pajączki na nogach? Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie jak dotąd nie znaleziono. Wiadomo jednak, że powstałe na nogach pajączki należy bardzo delikatnie pielęgnować. Gdy cierpimy na pajączki na nogach nie możemy stosować gruboziarnistych pilingów do ciała, nie możemy szorować nóg ostrą szczotką czy też rękawicą. Należy się jednak zaopatrzyć w preparaty z wyciągami roślin, które wzmacniają naczynka krwionośne.
Wzmacnianie pajączków
Do skóry skłonnej do powstawania pajączków na nogach należy stosować preparaty, które zawierają wyciągi z arniki i kasztanowca. Rośliny te posiadają substancje, które wielokierunkowo działają na naczynka krwionośne. Wzmacniają ich ściany i zmniejszają przepuszczalność, działają obkurczająco. W aptekach możemy bez problemu kupić kosmetyki na pajączki, którymi są kremy i żele.
Czego unikać w pielęgnacji pajączków?
Ze skórą naczynkową należy obchodzić się bardzo delikatnie i łagodnie. Jeśli borykamy się z pajączkami na nogach i chcemy do jej pielęgnacji używać pilingu to powinien on być drobnoziarnisty. Do masażu nóg powinniśmy używać tylko miękkiej szczotki bądź jedwabnej rękawicy. Masując nogi, na których pojawiły się pajączki unikajmy przekrwienia skóry. Cierpiąc na pajączki na nogach powinniśmy również unikać gorących kąpieli w wannie, które znacznie osłabiają naczynka krwionośne i nadmiernie je rozszerzają.
Jak można zlikwidować pajączki na nogach?
Jak można zlikwidować pajączki na nogach – to pytanie zapewne zadaje sobie niejedna kobieta, która cierpi na tą dolegliwość. Jedną z najskuteczniejszych metod pozbycia się pajączków jest skleroterapia. Polega ona na wstrzykiwaniu leków, które odpowiadają za zamykanie naczynek. Po zabiegu przez pewien czas nosi się opatrunki uciskowe albo specjalistyczne rajstopy. W ostateczności można również zdecydować się na zabieg zamykający duże naczynia, które zaopatrują pajączki. Do kolejnej metody, która może pomóc nam zlikwidować pajączki na nogach należy laseroterapia. Jest ona obecnie najbardziej popularna, a specjaliści twierdzą, że jest ona najskuteczniejsza. Na czym polega ta metoda leczenia pajączków na nogach? Specjalista naświetla miejsca, gdzie najbardziej są widoczne tzw. pajączki. Światło lasera jest automatycznie pochłaniane przez hemoglobinę. Czerwone krwinki, które znajdują się w naczynku pod wpływem ciepła wyparowują, a żyłka samoistnie się zamyka. Dzięki laserowi możliwa jest wyjątkowa precyzja, ponieważ działa on punktowo, co sprawia, że okoliczne tkanki „ucierpią” w bardzo małym stopniu. Dodatkowo ta metoda leczenia pajączków na nogach prawie wcale nie boli, a wszystko za sprawą specjalnego żelu schładzającego, który stosuje się w laseroterapii naczynek krwionośnych. Zazwyczaj kilka godzin po laseroterapii skóra nóg będzie nieco zaczerwieniona. Należy również pamiętać, że po zabiegu laseroterapii nie wolno opalać się na słońcu przez co najmniej 6 tygodni.
Artykuł powstał przy współpracy ze stroną zamykamynaczynka.pl – vademecum na temat profesjonalnych zabiegów usuwania naczynek.