Pajace niemowlęce – jaki wybrać i kiedy używać?

Zakup pierwszych ciuszków niemowlęcych to duże wyzwanie, które może być szczególnie kłopotliwe, jeśli nie masz w tej kwestii doświadczenia. Nieznajomość rodzajów czy nazw ubranek bywa uciążliwa – niejednokrotnie pojawiają się zapewne wątpliwości, co do trafności wybranego ciuszka niemowlęcego. Zastanawiasz się, czym jest pajacyk niemowlęcy i kiedy warto go dziecku założyć? Nie wiesz, jak dokładnie on wygląda? Sprawdź, z czego się składa i w jakich sytuacjach sprawdzi się najlepiej.

niemowlę

 

 

Jak wygląda pajacyk niemowlęcy?

Pajac jest jednoczęściowym ubrankiem dziecięcym, które towarzyszy już noworodkom. Ma formę kombinezonu, który zakrywa całe ciało malucha, łącznie z jego rączkami i nóżkami. Zależnie od wieku dziecka, pajacyk może mieć dwie formy: z zabudowanymi bądź odkrytymi stópkami. Pierwsza z nich skierowana jest do noworodków, które ruszając nóżkami mogłyby przypadkowo ściągnąć skarpetki, tym samym wychładzając swój organizm. Druga zaś polecana jest dzieciom starszym, uczącym się raczkować i chodzić – na nieskrępowane niczym stopy można założyć skarpetki i buciki.

Dwie formy zapięcia pajacyków

Modele pajacyków mogą się różnić między sobą formą zapięcia. Najpopularniejsze są dwie, wśród których wyróżnia się zamek błyskawiczny bądź napki, czyli małe, wciskane guziczki. Zapięcie pajaców niemowlęcych przybiera kształt litery Y i przechodzi przez całą długość ciała malucha, od szyi do jednej z nogawek. Takie rozcięcie ułatwia ubieranie dziecka, a także jego przewijanie. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie szczególnie w nocy, gdy chcesz je przewinąć bez przypadkowego obudzenia w czasie rozbierania.

Kiedy warto ubrać niemowlę w pajacyk?

Pajace niemowlęce z racji na to, że zakrywają całe ciało dziecka, stanowią kompletne ubranie. Nie musisz więc dodatkowo ubierać niemowlaka w body, bluzeczki czy spodnie. Takie rozwiązanie jest szczególnie wygodne, gdy układasz malucha do snu. Dziecko może swobodnie się obracać, bez ryzyka podwijania się poszczególnych elementów ubioru. Na noc wybierz pajacyk zapinany z przodu na napy, który nie będzie uwierał malucha w czasie snu na plecach. Zakłada się go wtedy bezpośrednio na ciało niemowlaka, jedynie z pieluchą pod spodem, dlatego tak ważne jest, by zapięcie nie podrażniało jego skóry – zrezygnuj więc z zakładania do snu pajacyków niemowlęcych na zamek.

 

To ubranko możesz nałożyć dziecku także do popołudniowego leżakowania. Najwygodniejsze będą lekkie pajacyki niemowlęce wykonane z bawełny, których delikatny materiał zapewni Twojej pociesze miły i przytulny wypoczynek. Lekkie pajace wykorzystuj także na spacery w ciepłe dni – szczególnie pięknie będą prezentowały się ozdobne dziewczęce modele połączone z delikatną spódniczką.

Pajacyk dziecięcy zapinany na zamek błyskawiczny sprawdzi się jako wierzchnie ubranie, założone np. na body. Nałóż go swojej pociesze na inny element garderoby, a zyskasz pewność, że wbudowany zamek nie podrażni jego delikatnej skóry. Tego typu pajacyki to przeważnie modele ocieplane, które traktowane są jako kombinezony zakładane w chłodniejsze dni do wyjść na zewnątrz. Ciepłe pajace niemowlęce wyposażone w kaptur i zdejmowane łapki przydadzą się na jesieni, gdy będziesz potrzebowała całościowego ubranka, zastępującego niewygodną kurtkę.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego pajaca?

Przed dokonaniem zakupu wybranych pajacyków niemowlęcych sprawdź, czy będą one całkowicie bezpieczne dla Twojego dziecka. Odpowiednie zapięcie to tylko jeden z elementów, na który powinnaś zwrócić uwagę. Zobacz, czy pajac z zamkiem posiada zabezpieczenie przed przycięciem w formie wewnętrznej bawełnianej zakładki. Przy wyborze pajacyka na napki zweryfikuj, czy wyprodukowane zostały one z bezniklowego materiału. Jeśli na ubranku występują jakieś namalowane wzory upewnij się, że wykonane zostały one wodnymi, antyalergicznymi farbami. I przede wszystkim zweryfikuj, czy wybrałaś właściwy rozmiar ubranka.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (79 głosów, średnia: 4,67 z 5)
zapisuję głos...