Pączki i chrusty – podpowiadamy, jak przygotować popularne przekąski na Tłusty Czwartek
Tłusty czwartek to jedno z najważniejszych świąt karnawałowych w Polsce. Obchodzony jest w ostatni czwartek przed rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu. Jest to czas, w którym Polacy rozkoszują się słodkościami, a zwłaszcza pączkami. Historia tłustego czwartku w Polsce sięga średniowiecza. Wtedy to chrześcijanie przestrzegali postów i wstrzemięźliwości od mięsa, tłustych potraw i słodyczy w okresie Wielkiego Postu. Ostatni czwartek przed rozpoczęciem postu był okazją, by spożyć wszystkie pozostałe zapasy tłustych i słodkich produktów, aby nie marnować żywności i przygotować się na 40 dni postu.
Spis treści:
Dziś tłusty czwartek jest jednym z najbardziej oczekiwanych dni karnawału. Polacy tradycyjnie jedzą pączki, które są specjalnie wypiekane na tę okazję. Pączki z marmoladą, dżemem, kremem czy lukrem są dostępne w każdym sklepie i cukierni. W niektórych regionach Polski, np. na Śląsku, tradycją jest jedzenie faworków, a w Wielkopolsce i Kujawach – obwarzanków.
Pączki, chrusty i wrapy- podpowiadamy, jak przygotować popularne karnawałowe przekąski
Tłusty czwartek to jeden z najważniejszych dni karnawału w Polsce. To czas, w którym Polacy celebrowują ostatnie chwile przed okresem Wielkiego Postu, jedząc słodkości i bawiąc się na karnawałowych zabawach. Tradycja jedzenia pączków i innych słodkości jest żywa i nadal przyciąga tłumy ludzi do cukierni i sklepów. My polecamy Wam przygotowanie pyszności samodzielnie, we własnym domu.
PĄCZKI
SKŁADNIKI:
- 500 g mąki
- 50 g świeżych drożdży
- 4 żółtka
- 1 jajko
- 3 łyżki cukru
- 1 szklanka mleka (pojemność 250 ml)
- Szczypta soli
- 50 g roztopionego masła
- 2 łyżki spirytusu
- Cukier waniliowy
- Sól
- Ok.40 dkg marmolady np. różanej
- Olej lub smalec do smażenia
- Cukier puder do posypania
PRZYGOTOWANIE
- Do podgrzanego mleka (ma być dość ciepłe, ale nie gorące), dodać pokruszone drożdże, 1 łyżkę mąki i 1 łyżkę cukru.
- Wymieszać i odstawić na około 15 minut do czasu aż drożdże porządnie się spienią.
- W międzyczasie przesiać mąkę do dużej miski, dodać sól i cukier wanilinowy.
- Jajko i żółtka utrzeć z pozostałymi 2 łyżkami cukru na białą i puszystą pianę (około 10 – 15 minut ucierania).
- Do miski z mąką wlać wyrośnięte drożdże i wymieszać drewnianą łyżką. Dodać ubite jajka i wymieszać. Następnie dokładnie wyrobić ciasto (ręką przez około 15 – 20 minut lub odpowiednią końcówką miksera przez 10 – 15 minut, ale na najmniejszych obrotach). Gdyby ciasto bardzo trudno się wyrabiało, było za gęste, można dodać 2 – 3 łyżki ciepłego mleka. Na koniec wyrabiania ciasto ma odstawać od ręki.
- Do wyrobionego ciasta dodać roztopione i ostudzone masło oraz spirytus. Zagnieść lub zmiksować ciasto do całkowitego połączenia się składników.
- Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (np. blisko źródła ciepła, bez przeciągów) na około 1 lub 1 i 1/2 godziny, do czasu aż ciasto znacznie zwiększy objętość (najlepiej rośnie w dużych i szerokich miskach).
- Stolnicę lub blat kuchenny lekko podsypać mąką, wyłożyć ciasto i powygniatać przez około 2 – 3 minuty pozbywając się pęcherzy powietrza. Ciasto rozpłaszczyć na niezbyt duży placek (o wymiarach około 25 x 30 cm i na wysokość około 2 cm), ostrą szklanką o średnicy około 6,5 cm wycinać kółka. Z pozostałego ciasta ulepić kulkę, zagnieść, rozpłaszczyć i powycinać resztę krążków. Krążki rozłożyć równomiernie na stolnicy, przykryć czystą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na około 30 – 45 minut do wyrośnięcia.
- Jeśli chcemy smażyć pączki od razu z nadzieniem, każdy krążek delikatnie rozpłaszczamy na dłoni, w środek kładziemy łyżeczkę nadzienia, zlepiamy brzegi jak w pierożkach i lepimy kulkę. Jeśli pączki będziemy nadziewać po usmażeniu, przekładamy marmoladę do rękawa cukierniczego zaopatrzonego w ostrą i długą końcówkę.
- Na 15 minut przed końcem wyrastania pączków zaczynamy rozgrzewać olej (najlepiej długo i powoli, w dużym i szerokim garnku) do temperatury 180 stopni.
- Przygotować 3 talerze wyłożone ręcznikami papierowymi oraz łyżkę cedzakową. Zrobić też lukier: do miski wsypać cukier puder i dodać 1 łyżkę wody, wymieszać, dodać jeszcze więcej wody (stopniowo) aż lukier będzie odpowiednio gęsty. Do lukru można dodać też smażoną skórkę pomarańczową.
- Wyrośnięte pączki wkładać na odpowiednio nagrzany olej (smażymy partiami, po około 5 pączków jednocześnie) i smażyć przez około 2 minuty z każdej strony. Pączki nie mogą za szybko się rumienić, bo w środku będą jeszcze surowe. Podczas smażenia regulować temperaturę oleju, aby drastycznie nie zwiększała się i nie obniżała. Paczki wyławiać łyżką cedzakową i odkładać na papierowe ręczniki. Smażyć następne pączki jak poprzednio. Po usmażeniu wylać ostudzony olej, nie będzie już potrzebny.
- Pączki ostudzić i nadziewać marmoladą wciskając głęboko końcówkę szprycy i wyciskając pożądaną ilość nadzienia.
- Pączki maczać w lukrze (gdy będą jeszcze ciepłe – wówczas lukier ładnie się rozprowadzi) i posypać skórką pomarańczową lub posypać cukrem pudrem (gdy pączki będą ostudzone).
CHRUST / FAWORKI
SKŁADNIKI
- 5 żółtek
- Ok. 1,5 szklanki mąki (szklanka o pojemności 250 ml)
- 1 łyżka spirytusu
- Szczypta soli
- Olej do smażenia
- Cukier puder z wanilią do posypanie
PRZYGOTOWANIE
- Na stolnicę wsypać mąkę, zrobić w środku dołek i wbijać po jednym żółtku, mieszając czubkiem noża.
- Wlać spirytus i wyrobić dość twarde ale elastyczne ciasto: gdy jest zbyt miękkie dosypać trochę mąki gdy jest zbyt twarde dodać odrobinę kwaśnej śmietany.
- Po wyrobieniu wybić wałkiem, aż na powierzchni będą tworzyć się maleńkie pęcherzyki powietrza. W tym czasie rozgrzać mocno olej na głębokiej patelni.
- Odcinać po niewielkim kawałku ciasto, bardzo cienki rozwałkować. Nożem wyciąć paski a z nich prostokąty, jednak mniejsze niż średnica patelni. W środku każdego paska zrobić nacięcie i przez które należy przełożyć jeden koniec ciasta.
- Do rozgrzanego oleju wkładać po kilka faworków i smażyć na złoty kolor przez około 30 do 60 sekund.
- Faworki układać na papierowym ręczniku.
- Po ostudzeniu posypać cukrem pudrem.