Paczki do Anglii — oto TOP5 rzeczy, o których musisz pamiętać przed nadaniem kuriera

Brexit spowodował pewne utrudnienia w transporcie paczek między Polską a Wielką Brytanią. Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe zasady, które trzeba brać pod uwagę, wysyłając paczki do Anglii. Jak obecnie wygląda dostarczanie przesyłek i co uległo zmianie? Przedstawiamy 5 najważniejszych kwestii.

Zdjęcie człowiek doręczający dostarczający paczkę paczek do klienta

Gdzie nadać paczki do Anglii?

Najważniejszym krokiem jest wybór kuriera, który umożliwia szybkie, wygodne oraz bezpieczne nadanie przesyłki. Podejmując decyzję, warto zwrócić uwagę na proponowane ceny, terminowość dostaw, kompleksowość obsługi, czy możliwość śledzenia i dodatkowego ubezpieczenia paczki. Mogłoby się wydawać, że sprawdzenie i przeanalizowanie tych wszystkich czynników zajmuje dużo czasu, lecz nic bardziej mylnego!

Jaki kurier do UK będzie najlepszy? Warto ułatwić sobie życie, zwłaszcza kiedy musisz szybko wysłać paczki do Anglii. Możesz skorzystać z rozwiązań oferowanych przez serwis Euro-Paka.pl, który pośredniczy w przesyłaniu paczek z Polski do UK oraz wielu innych państw. Na podstawie podanych przez Ciebie informacji o wadze i gabarytach system wyceni pakunki, a Ty wyślesz tanie paczki do Anglii.

Deklarowana wartość przesyłki

Nadając paczki do swojej rodziny i przyjaciół mieszkających w Anglii, Szkocji lub Walii, każdorazowo musisz oszacować wartość wysyłanych przedmiotów. W specjalnym formularzu należy wpisać nazwy, ilość oraz realną wartość towaru. Na tej podstawie zostanie wybrany właściwy kod taryfy celnej.

Pamiętaj, że prywatne paczki do Anglii wyceniasz wedle własnego uznania. Przykładowo ta sama bluza może być według Ciebie warta 150, 40 czy nawet 15 zł. Agencje celne z reguły nie podważają kwot podawanych przez nadawcę. Jedynym warunkiem jest, aby wartość wszystkich przedmiotów umieszczonych w jednej paczce nie przekroczyła 135 GBP.

Opłaty celne, cło oraz VAT – dodatkowy koszt wysłania paczki do Anglii

Po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wszystkie przewożone przez granicę paczki muszą przejść odprawę celną. Nie ma znaczenia, czy są to przesyłki handlowe, czy prywatne. Wymagana jest także dokumentacja, której sporządzeniem zajmie się Euro-Paka oraz profesjonalna agencja celna. 

Paczki o wartości nieprzekraczającej 37 GBP są zwolnione z dodatkowych opłat, a przekroczenie tej kwoty powoduje naliczenie podatku VAT przez agencję celną. Za towary spoza Unii Europejskiej agencja celna pobiera cło, a następnie rozlicza się z właściwym organem skarbowym – w przypadku Anglii będzie to HMRC. 

W tym miejscu należy wspomnieć o wyjątku, jakim jest Irlandia Północna. Chociaż stanowi część Zjednoczonego Królestwa, doręczanie paczek odbywa się bez odprawy celnej. Wszystko dzięki umowie, na mocy której Irlandia pozostała w unii celnej i handlowej z państwami UE.

Czego nie można wysłać?

Zanim zamówisz kuriera, sprawdź, czy można wysyłać paczki do Anglii zawierające spakowane przez Ciebie produkty. Istotne są nie tylko ogólne zasady przewozowe, ale również regulaminy poszczególnych przewoźników. Przykładowo nie wszyscy podejmują się transportowania żywności. 

Towary najczęściej wykluczone z transportu to przede wszystkim:

  • lekarstwa,
  • używki,
  • żywe zwierzęta i rośliny,
  • szczątki ludzi i zwierząt,
  • materiały niebezpieczne (łatwopalne, wybuchowe, żrące, radioaktywne),
  • broń i amunicja,
  • dzieła sztuki, papiery wartościowe, cenna biżuteria, metale szlachetne,
  • alkohol i tytoń.

Czas transportu przesyłek

Dokładny czas potrzebny na dostarczenie paczki z Polski do UK zależy od wybranej firmy kurierskiej, jednak zwykle ogranicza się do 4-6 dni. Dostawę może wydłużyć kontrola Urzędu Celnego lub wstrzymanie przesyłki przez agencję celną, ale na szczęście zdarza się to bardzo rzadko. Małe i tanie paczki mogą dotrzeć do Anglii nawet w 24 godziny.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (31 głosów, średnia: 4,94 z 5)
zapisuję głos...