Pachnące sposoby na powitanie wiosny!

Nadeszła wiosna. Czas niezwykły, kiedy wraz z całą otaczającą nas przyrodą budzimy się z zimowego snu. Jesteśmy otwarci na nowe i gotowi na zmiany. Ciepłe, nieśmiałe jeszcze promienie słoneczne, a także coraz dłuższy dzień wpływają pozytywnie na naszą psychikę, napawają optymizmem i budzą do działania. Czasami jednak przegrywamy z typowym dla tej pory roku osłabieniem, spowodowanym długotrwałym brakiem naturalnych witamin w zimie, światła a często również ruchu na świeżym powietrzu. I właśnie dlatego warto sięgać po rozmaite naturalne metody i substancje, które mogą dobrze wpłynąć na naszą kondycję.  Wszystko po to, by przetrwać w zdrowiu trudny okres zmieniających się pór roku i zamiast polegiwać w łóżku lecząc grypę czy przeziębienie w pełni cieszyć się pukającą do naszych drzwi kolorową wiosną.

W walce z wiosennym osłabieniem pomogą nam między innymi odpowiednio dobrane olejki eteryczne. Nie należy również zapominać o zapewnieniu sobie jak największej ilości naturalnego światła, najlepiej w połączeniu z aktywnością fizyczną i zdrową dietą. Kiedy jednak praca i inne obowiązki nie pozwalają nam na weekendowe wypady za miasto czy choćby na długie spacery spróbujmy prostymi środkami wspomóc organizm.

 

Kojenie zapachem

Jedną z naturalnych metod jest aromaterapia, znana od czasów starożytnych, która wykorzystuje roślinne olejki eteryczne. Dodanie olejków do kąpieli to niezawodny sposób na poprawę samopoczucia. Chyba każdy doceni niesamowite, kwiatowe zapachy ulatniające się w czasie ciepłej kąpieli. Zafundujmy sobie taką kąpiel po ciężkim dniu lub przez kilka dni z rzędu, jeżeli czujemy duży spadek nastroju, potem konieczna jest tygodniowa przerwa. Profilaktycznie stosujmy taką kąpiel raz w tygodniu.

Innym sposobem na stworzenie klimatu sprzyjającemu regeneracji jest nawanianie przy pomocy kominka aromaterapeutycznego. Dzięki kominkowi ze świeczką, której płomień tworzy miły nastrój i ogrzewa olejki, zapachy wypełnią otoczenie, wprawiając nas w stan relaksu. W takim kominku możemy tworzyć mieszanki olejków – przenikanie się zapachów uwolni zupełnie nowe, kojąco działające aromaty. Kominek zapalajmy raz dziennie, gdyż zbyt intensywny zapach może wywołać ból głowy. Dr Beta® oferuje kominki wykonane z wysokiej jakości porcelitu i odporne na podgrzewanie świeczką. Zapewnia to bezpieczne i równomierne odparowywanie olejku w pomieszczeniu.

 

Pomarańcza i spółka

Olejek pomarańczowy ze względu na swój słodki, owocowy zapach i rozliczne właściwości terapeutyczne może bardzo pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Ma działanie uspokajające i przeciwdepresyjne, dlatego dobrze się w niego zaopatrzyć jeszcze zanim dotkną nas niechciane dolegliwości. Na stres i apatię Dr Beta zaleca mieszankę tego olejku z dodatkiem olejku rozmarynowego, mięty pieprzowej, sosnowego i tymiankowego.

Cytrusowe olejki swoim świeżym aromatem zapewnią nam lepszy nastrój. Oprócz pomarańczowego możemy sięgnąć po olejek grejpfrutowy, neroli, limetkowy oraz petitgrain. Ich zapachy przywrócą nam pozytywny nastrój i dodadzą energii, złagodzą też stres, napięcie i stany depresyjne, a olejek limetkowy pomoże też przy przeziębieniu.

 

Ziołowy relaks

W walce ze zmęczeniem pomogą też inne zapachy. Olejek ylang-ylang o aromacie kojarzącym się z zapachem hiacyntu, tuberozy i jaśminu sprawi, że poczujemy się jak w pachnącym ogrodzie. Jego właściwości złagodzą stany depresji i frustracji, pomogą też opanować niepokój i bezsenność. W stanach depresyjnych zaleca się też olejek z drzewa różanego o lekkim kwiatowo-miodowym zapachu. Pomoże także przy silnym kaszlu, który jest częstą dolegliwością o tej porze roku. Z kolei piękne zapachy olejków geraniowego czy kanuka podniosą nas na duchu i zmniejszą stan rozdrażnienia.

Zaletą olejków jest ich naturalność i gwarancja, że nam nie zaszkodzą, o ile będziemy je  stosować zgodnie ze sztuką aromaterapii. Dlatego ważne jest abyśmy wybierali olejki najwyższej jakości bez syntetycznych dodatków. Taka „pachnąca terapia” doda nam energii i dostarczy wielu miłych wrażeń na co dzień, zapewniając tym samym dobry nastrój na znacznie dłużej. Z pomocą aromaterapii przejdziemy przez niełatwy czas zmieniających się pór roku nie tylko zdrowsi, ale i z uśmiechem.

 

Kilka uwag:

Kupujmy tylko olejki eteryczne wysokiej jakości. Olejki eteryczne sygnowane znakiem Dr Beta®  pozbawione dodatków syntetycznych i rozpuszczalników rekomendowane są przez Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne.

Pamiętajmy o tym, by nie stosować bezpośrednio na skórę olejków eterycznych nie rozcieńczonych olejami roślinnymi lub wodą!

 

Zobacz także: Orzeźwiający zapach olejku miętowego

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (129 głosów, średnia: 4,18 z 5)
loading... zapisuję głos...