Pachnące olejki z kwiatów – prezentujemy najlepsze i podajemy przepisy na domowe mikstury

Olejki do włosów lub ciała powstałe z kwiatów są bezcenne w aromaterapii, masażu, kąpielach leczniczych i pielęgnacji. Pięknie pachną oraz doskonale radzą sobie z problemami skóry. Cenimy je za właściwości odżywcze, relaksujące i odmładzające. Które z nich warto wybrać? Jak zrobić własny olejek? Podpowiadamy!

olejki z kwiatów

pixabay.com

Zobacz także: Aromaterapia: Zrób własne, naturalne olejki na problemy skórne

Pielęgnacyjne właściwości olejów były znane dawno przed naszą erą. Kosmetyki pozyskiwano z liści, korzeni, owoców oraz kwiatów. Stosowane były jako perfumy, preparaty do masażu lub kąpieli, środki o działaniu odkażającym czy produkty do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów. Od kilku lat olejki znowu triumfują w kosmetycznym świecie. Cenimy je za naturalny skład i niezwykłe właściwości. Stosujemy je do olejowania włosów, olejowania twarzy i ciała. Poniżej przedstawiamy drogocenne olejki tłoczone z kwiatów, które nie tylko doskonale pielęgnują, ale też pięknie pachną.

Olejek z lawendy – działanie relaksujące, uspokajające, regenerujące

olejki z kwiatów

pixabay.com

Olejek lawendowy stosuje się w aromaterapii. Jego piękny zapach działa uspokajająco. Likwiduje uczucie niepokoju i relaksuje. Olejek działa też przeciwbólowo. Pomoże tym którzy cierpią na migreny lub reumatyzm. Wystarczy posmarować bolące miejsce kilkoma kropelkami preparatu.

Olejek jest wykorzystywany do produkcji maści przeznaczonych do smarowania trudno gojących się ran. Można go wcierać w skórę, działa regenerująco. Należy nałożyć niewielką kroplę na skaleczenie, ślad po ugryzieniu komara lub trądzik.

Własny olejek lawendowy

Żeby zrobić własny olejek  wystarczy wypełnić słoik świeżymi kwiatami lawendy, a następnie zalać je wcześniej podgrzanym w garnuszku olejkiem (np. z migdałów). Następnie należy zakręcić szczelnie słoik i pozostawić na miesiąc w ciemnym, chłodnym miejscu. Codziennie lekko nim potrząsnąć. Później należy przecedzić zawartość słoika przez sitko. Powstały olejek jest gotowy do użycia.

Olejek z jaśminu–działanie relaksujące, pielęgnacyjne na ciało i włosy, aromaterapia 

olejki z kwiatów

pixabay.com

Olejek jaśminowy otrzymywany jest w wyniku ekstrakcji kwiatów. Wykorzystuje się go w aromaterapii i masażu. Uznaje się go za doskonały afrodyzjak. Rozluźnia napięcie mięśniowe, uspokaja, pozytywnie wpływa na skórę. Olejek doskonale sprawdzi się w pielęgnacji cery. Opóźnia starzenie i poprawia cyrkulację krwi. Mogą go stosować osoby ze skórą wrażliwą, delikatną oraz trądzikową.

 Na jego bazie tworzy się maseczki do pielęgnacji włosów. Dzięki olejkowi pasma są miękkie, błyszczące i dobrze się układają.

Naturalne perfumy z olejkiem jaśminowym

Doskonale komponuje się z innymi preparatami eterycznymi. W połączeniu z olejkiem cytrusowym, sandałowym lub szałwiowym stworzy piękny, zmysłowy zapach.

 

Pachnące olejki z kwiatów

olejki z kwiatów

pixabay.com

Preparaty tłoczone z kwiatów roztaczają piękną woń. Olejki są chętnie stosowane w aromaterapii i pielęgnacji. Które z nich warto jeszcze mieć w swojej kolekcji kosmetyków? Po jakie olejki z kwiatów sięgnąć? Zobacz!

Olejek z róży– działanie nawilżające, odżywcze, ujędrniające

olejki z kwiatów

pixabay.com

Olejek z płatków róży nawilża, wygładza oraz ujędrnia. Sprawdzi się w pielęgnacji cery dojrzałej i wrażliwej. Ma silne właściwości odżywcze. Uelastycznia skórę, sprawia, że staje się ona promienna, gładka i miękka. Wykazuje działanie przeciwbólowe, uspokajające i antyseptyczne. Redukuje blizny, rozstępy, poprawia krążenie.

Uznawany jest za afrodyzjak. Subtelny, zmysłowy zapach kusi słodyczą i niepowtarzalnością.

Domowy olejek różany

Płatki róż należy umieścić w słoiku, a następnie zalać olejem. Później należy zakręcić szczelnie słoik. Potem wystawić na 2 tygodnie na działanie promieni słonecznych. Codziennie potrząsać słoikiem. Później należy przecedzić zawartość słoika przez sitko lub gazę. Umieścić go w naczyniu z ciemnego szkła i nie pozostawiać więcej na słońcu. Powstały olejek jest gotowy do użycia. 

Olejek z kwiatów pomarańczy – działanie tonizujące, odmładzające, regenerujące

olejki z kwiatów

pixabay.com

Olejek z kwiatów pomarańczy wyróżnia świeża,  delikatna, kwiatowa woń. Preparat ma działanie tonizujące, odmładzające i regenerujące. Działa uspokajająco i przeciwdepresyjnie. Używany bywa do masażu, kąpieli, kompresów lub inhalacji. Wykorzystuje się go do produkcji ekskluzywnych perfum.

Oliwka pomarańczowa własnej roboty

Olejek dodać do 50 ml bezwonnego oleju roślinnego (z nasion winogron lub słodkich migdałów). Oliwkę przechowywać w szklanej butelce, nie dłużej niż 3 miesiące.

 

A Wy stosujecie olejki z kwiatów? Macie swoje ulubione?

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (209 głosów, średnia: 4,55 z 5)
zapisuję głos...