Ozonowanie żywności – na czym polega i po co je przeprowadzać?

Jesteśmy coraz bardziej świadomi konsekwencji zanieczyszczenia wody, powietrza i gleb, a co za tym idzie także żywności, jaką spożywamy. Wiele z nas stara się uchronić przed poważnymi chorobami, kupując warzywa i owoce bezpośrednio od zaufanych rolników lub na targach, ograniczając jedzenie mięsa, a nawet samodzielnie hodując ryby. Co jednak mogą zrobić zabiegani mieszkańcy wielkich miast, którzy nie mają dostępu do zdrowej żywności? Jednym z rozwiązań jest ozonowanie jedzenia!

Spis treści:

Ozonowanie żywności to stosunkowo nowe rozwiązanie, o którym wciąż niewiele się mówi. Ozonatory są już jednak dostępne w wielu polskich sklepach, a efektami ich stosowania zachwyca się coraz większa rzesza internautów. Jak działają i w jaki sposób możemy wykorzystać moc jednego, niedużego generatora ozonu do skutecznego oczyszczania jedzenia z chemii?

ozonowanie żywności

źródło: www.pixabay.com

Ozonowanie żywności – na czym polega i po co je przeprowadzać?

Ozon jest niebieskawym gazem, który w naturalnych warunkach występuje w wysokich warstwach atmosfery, gdzie blokuje ultrafiolet, chroniąc nas przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Samoistnie powstaje on na dwa sposoby – w wyniku reakcji fotochemicznej (poprzez oddziaływanie światła słonecznego na tlen) oraz bioelektrycznej (w wyniku uderzeń piorunów). Ludzie nauczyli się jednak tworzyć ozon poprzez reakcję biochemiczną i stworzyli generatory tego gazu do własnego użytku.

 

Dezynfekowanie ozonem

Używany w odpowiednim stężeniu ozon jest bardzo pomocny w codziennym życiu i to nie tylko tym stricte domowym. Jest bowiem najskuteczniejszym istniejącym środkiem dezynfekującym (50 razy lepszym i 3000 razy szybszym od chloru). Można wykorzystywać go do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach (np. na basenach, w hotelach, przedszkolach czy szkołach) i niwelowaniu brzydkiego zapachu. Świetnie sprawdza się przy usuwaniu bakterii, wirusów i grzybów z ubrań, lodówek czy klimatyzacji. Co ciekawe, potrafi jednak także wyjaławiać wodę pitną oraz usuwać zawarte w jedzeniu lub na jego powierzchni pestycydy, grzyby, pleśnie, antybiotyki i środki konserwujące. 

 

Korzyści z ozonowania żywności

https://www.instagram.com/p/Bd-bBlfh1Ij/

Proces ozonowania żywności można z łatwością przeprowadzić w swoim domu przy użyciu ozonatora w ciągu zaledwie 10 minut. W prosty sposób uwalnia nas to od konieczności żmudnego i kosztownego poszukiwania produktów pochodzących z naturalnych, zaufanych upraw. Jak twierdzą zwolennicy ozonowania, owoce, warzywa, ryby czy mięso spreparowane w taki sposób, nie tylko równa się bowiem z produktami z ekologicznej uprawy, ale też dłużej zachowuje świeżość. Dzieje się tak, ponieważ obok pestycydów, konserwantów czy antybiotyków, ozon usuwa także zalążki pleśni. Tą techniką długoterminowej przechowywania żywności interesują się już nawet wielkie markety. Dlaczego by więc nie wypróbować jej we własnej kuchni?

 

Jak ozonować żywność?

By poddać żywność procesowi ozonowania wystarczy umieścić ją w głębokim pojemniku bądź naczyniu (najlepiej z wieczkiem), nalać do środka wody i włożyć rurkę ozonatora z kulistą końcówką. Następnie zaleca się przykrycie naczynia wieczkiem (ulatniający się gaz nie jest korzystny dla zdrowia, może drażnić błony śluzowe i wywoływać bóle głowy lub senność) i nastawienie ozonowania na 10 minut. Po upływie tego czas żywność należy osuszyć i odłożyć do przechowania. Warzywa, owoce, a nawet mięso czy ryby będą oczyszczone i oddziałają na Twój organizm pełnią dobroczynnych składników!

W podobny sposób ozonujemy także wodę pitną. W tym przypadku należy jednak po ozonowaniu odczekać 20 minut do pół godziny, by upewnić się, że rozszczepione atomy tlenu na powrót się połączyły. Wypita bezpośrednio po ozonowaniu woda mogłaby być toksyczna, podobnie jak powietrze w oczyszczanych ozonem pomieszczeniach (i tu zaleca się korzystanie z nich dopiero po upływie 30 minut). 

Co sądzicie o tej formie oczyszczania żywności? A może praktykujecie ją na co dzień? Jeśli tak, koniecznie podzielcie się z nami swoimi obserwacjami!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (144 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. agasam9  3 sierpnia 2019 23:05

  nie słyszałam o tym wcześniej

  Odpowiedz
 2. macierzanka  4 sierpnia 2019 13:35

  Ja też pierwszy raz o tym słyszę.

  Odpowiedz
 3. Tara  8 sierpnia 2019 08:09

  Okaże się za parę lat, czy to w ogóle działa i czy to nie chwyt marketingowy producenta urządzeń do ozonowania 😉

  Odpowiedz
 4. klaudiaban  10 sierpnia 2019 22:53

  Słyszałam, ale nie wiem czy wierzyć w to czy nie.

  Odpowiedz
 5. klaudiaban  10 sierpnia 2019 22:58

  Jestem ciekawe na ile to skuteczne, a na ile kolejny biznes…

  Odpowiedz
 6. m258  15 października 2019 22:43

  pierwsze slysze

  Odpowiedz
 7. Nick  5 listopada 2020 18:49

  Przecież to bzdury. Jeśli pestycydy są we wnętrzu owocu czy warzywa, to ozon nie wejdzie z nimi w reakcję, podobnie nie usunie bakterii z mięsa. Będzie działał tylko powierzchniowo, jak zwykłe mycie. Ozonator żywności to taka sama ściema jak energetyzujące bransoletki

  Odpowiedz
 8. Daria  23 marca 2021 11:20

  Ja używam i polecam. Nie wiem faktycznie co się okaże za kilka lat, w sensie co naukowcy odkryją. Ale a swoim własnym przykładzie widzę, że warzywa ozonowane i zjadane na surowo nie powodują jak wcześniej denerwującego „odbijania się nimi”. Głównie to dotyczyło papryki i zielonego ogórka. Jest wiele artykułów naukowych które potwierdzają neutralizacje ” tego co dla człowieka szkodliwe a czym faszeruje się mięso czy owoce. Owoce na ogół ozonuje w misce pod prysznicem i nie mam w fugach ani jednej kropeczki pleśni.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany