Oznaki starzenia się włosów – 6 sygnałów, że złoty okres Twoich kosmyków przemija

Oznaki starzenia się włosów nie zawsze są oczywiste. O włosach mówi się nawet, że są martwe, ale to nie do końca prawda. Podobnie jak inne części naszego ciała mają swój cykl życia, który dzieli się na poszczególne fazy. Z czasem kosmyki osiągają swój dojrzały wiek, tracąc dawny blask, elastyczność i gęstość, a ich mieszki nie są już w stanie pracować tak sprawnie, jak wcześniej. Warto więc uważnie się im przyglądać, by w porę wyłapać ten moment. To, w jakim stanie pozostają nasze włosy w dużej mierze zależy od naszego stylu życia i podejścia. Sprawdź, jakie sygnały powinny Cię zaniepokoić!

Spis treści:

oznaki starzenia się włosów

www.unsplash.com; Freestocks

Oznaki starzenia się włosów – 6 sygnałów, że złoty okres Twoich kosmyków przemija

Oznaki starzenia się włosów nie należą do zmian, które chciałybyśmy dostrzec w swoim wyglądzie. Niestety ich wystąpienie to pewnik, który możemy jedynie odsuwać w czasie i naprawiać, sięgając po różne nowoczesne metody. Botoks na włosy, przeszczepianie kosmyków za pomocą profesjonalnej aparatury, wcierki i ampułki z profesjonalnych salonów… Sposobów na ratowanie włosów jest wiele. Cały szkopuł tkwi jednak w tym, by dostrzec problem zawczasu. Sprawdź, gdzie go upatrywać!

 

Oto oznaki starzenia się włosów:

1. Wolniejsze tempo wzrastania włosów

Starzejące się komórki ciała i – towarzyszące m.in. procesom przekwitania – zmiany hormonalne obniżają naturalne tempo wzrostu włosów. Zaprogramowany w naszych organizmach genetycznie cykl życiowy włosa obejmuje 3 fazy. Pierwsza, funkcjonująca pod nazwą Anagen, to okres wzrastania włosa, trwający od 2 do 7 lat. Drugą określamy jako Katagen i jest to rodzaj etapu przejściowego, trwającego od 7 do 21 dni. Trzecia to Telogen – czas spoczynku włosów i ich wypadania, który szacuje się na od 1 do 3 miesięcy. Oznacza to niestety, że jeśli u zdrowej osoby Anagen został zaprogramowany przez naturę na przykład na 3 lata, bardzo trudno będzie nam go wydłużyć. W okresie menopauzy Anagen ulega zaś jeszcze większemu skróceniu. Cebulki włosowe stają się wówczas słabsze. Dochodzi też do spowolnienia podziałów komórkowych, przez co włosy rosną wolniej i są coraz krótsze.

Co gorsza, istnieje wiele czynników, które jeszcze bardziej skracają fazę Anagenu. Są to na przykład przebyte choroby, którym towarzyszyła gorączka, przyjmowane leki, odbyta narkoza czy restrykcyjne diety.

 

2. Bardziej wrażliwa, przesuszona skóra skalpu

Skóra głowy, która zaczyna się starzeć, traci kolagen, a co za tym idzie staje się bardziej sucha i wrażliwa. Jej hydrolipidowy płaszcz nie daje się łatwo odbudować, dlatego może zacząć się łuszczyć i trudniej jest jej utrzymać w ryzach cebulki włosowe. Regularnie obserwuj zatem jej stan, co jakiś czas wykonując peelingi skalpu specjalnymi preparatami i sięgając po dobre wcierki.

 

3. Utrata sprężystości włosów

Kolejny niepokojący objaw to spadek elastyczności włosa, widoczny w zmniejszeniu jego podatności na zginanie, zwijanie i upinanie. Pozbawione odpowiedniej ilości kolagenu, nienatłuszczone przez sebum coraz słabiej produkowanym przez gruczoły łojowe, szorstkie i wyrastające ze słabiej ukrwionych cebulek, zaczynają się łamać. Warto wówczas wspomóc je preparatami zawierającymi siarczan cholesterolu, kwasy tłuszczowe i ceramidy. Przy aplikowaniu wcierek czy toników do skóry głowy, starajmy się też zawsze masować ją przez kilka minut.

 

4. Zmniejszenie gęstości włosów

Z czasem średnica włosów ulega zmniejszeniu, co wiąże się m.in. ze spadkiem estrogenu w organizmie. To jeden z najbardziej charakterystycznych znaków, że nasze włosy przekwitają i nadszedł czas, by zacząć dbać o nie bardziej intensywnie.

 

5. Utrata połysku włosów

Matowienie i szarzenie włosów to kolejna konsekwencja ograniczenia ilości sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe. Wprawdzie uwalnia to nas nareszcie od konieczności ciągłego mycia kosmyków w przypadku nadmiernie przetłuszczających się włosów, ale też wywołuje ich suchość i wrażliwość na tarcie. Takie włosy stają się pozbawione blasku, co jest szczególnie widoczne u kobiet z wysokoporowatymi kosmykami, które nie mają naturalnej gładkiej powierzchni.

 

6. Siwienie

Najbardziej oczywistym symptomem starzenia się włosów jest oczywiście ich siwienie. Wynika ono z utraty pigmentu, produkowanego przez komórki macierzyste mieszków włosowych. Wraz z upływem czasu jego ilość po prostu się wyczerpuje. Niekiedy podobne zjawisko zachodzi jednak już przed 20. rokiem życia. Wynika wówczas z przeżytego silnego stresu lub chorób autoimmunologicznych, takich jak bielactwo czy anemia złośliwa. Rzadziej towarzyszy chorobom tarczycy.

 

oznaki starzenia się włosów

giphy.com

Jeśli zauważysz u siebie przedwczesne symptomy starzenia się włosów, udaj się do trychologa i opracuj indywidualną terapię. Postępy medyczne i kosmetologiczne w tej dziedzinie coraz bardziej zwiększają nasze szanse na wydłużenie wieku włosów i zachowanie ich pięknego wyglądu!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (107 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...