23.02. Światowy Dzień Walki z Depresją. Objawy depresji – kiedy zgłosić się po pomoc?

Depresja nazywana jest chorobą XXI wieku. Często mylona jest ze zwykłym pogorszeniem samopoczucia w wyniku problemów, pory roku, etc. Jednocześnie nadużywanie słowa „depresja” sprawiło, ze nie traktujemy jej poważenie i bagatelizujemy objawy u siebie i swoich bliskich. Chociaż może przejawiać się u każdej osoby w odmienny sposób, są jednak pewne wspólne objawy depresji , które chcemy Wam przedstawić.

depresja

Objawy depresji – Utrata chęci i zainteresowania

Ulubione hobby, zamiłowanie do aktywności fizycznej, chęci do towarzyskich spotkań, czy seks przestają być atrakcyjne. Osoba z depresją nie ma chęci do ich wykonywania, bo przestają mu przynosić radość, zadowolenie, satysfakcję.

Objawy depresji – Zmiana wagi

Chociaż zmiana wagi może oznaczać niewinną zmianę trybu życia, czy zaburzenia hormonalne niezwiązane z depresją powinna zapalić w nas przysłowiową czerwoną lampkę.  Z depresją może wiązać się utrata apetytu przez to znaczny spadek wagi, ale również jej wzrost poprzez „zajadanie” problemów i nieprzywiązywanie uwagi do tego co jemy.

Objawy depresji – Pora snu

Zmiana pory snu w codziennym trybie życia jest kolejnym niepokojącym sygnałem. Może być to zarówno bezsenność, aktywność nocna, czy ciągła senność i spanie przy każdej sposobności (chęć przespania złego okresu).

Objawy depresji – Brak energii

Przy depresji nie tylko nie czerpiemy radości w ulubionych zajęć i nie mamy na nie ochoty, ale również możemy nie mieć siły na wykonywanie najprostszych czynności. Może to być ugotowanie obiadu, wyniesienie śmieci, umycie zębów.  Czujemy się wyczerpanie psychicznie i fizycznie jednocześnie. Nasze ciało staje się ciężkie i wykonanie najprostszej rzeczy staje się równie trudne co wspięcie się na Mount Everest.

Objawy depresji – Umniejszanie własnej osoby

Czujemy wstyd, złość na siebie. Czujemy , że nie jesteśmy dostatecznie dobrzy, czy cokolwiek warci. Nagle nasze ciało staje się dla nas odpychające, a nawet gdy byliśmy w czymś  świetni i tak nie będziemy wystarczająco dobrzy, by czuć się dumni.

Objawy depresji – Problemy z koncentracją

Mamy problemy by skupić się dłużej na jakiejś czynności. Jesteśmy niedokładni, dłuższe zajęcia sprawiają nam trudności. Często o czymś zapominamy i nie potrafimy sami podejmować decyzji.

Jesienna depresja skóry_depositphotos

Objawy depresji – Bóle różnych części ciała

Depresja poza zmianami wagi ma również inne fizyczne objawy. Odczuwamy ból różnych partii ciała – bóle głowy, mięśni czy brzucha .

Objawy depresji – Niebezpieczne zachowania

Depresja sprawia, ze zaczynają nas pociągać niebezpieczne zachowania. Niebezpieczna jazda samochodem, niebezpieczne sporty, hazard, wdawanie się w bojki to przykłady niektórych z takich zachowań.

Objawy depresji – Poczucie beznadziei i bezsilności

Mamy wrażenie, że nic już się w naszym życiu nie zmieni. Uważamy, że nie jest to możliwe, nie jesteśmy tego warci i już zawsze pozostaniemy w tym stanie.

Objawów depresji nie można lekceważyć. Jeśli dostrzegasz niektóre z nich u siebie lub swoich bliskich warto sięgnąć po pomoc specjalisty. Depresja nie jest chorobą, która przejdzie jak przeziębienie. Tu potrzeba wiele pracy i czasami pomocy farmakologicznej pod okiem dobrego specjalisty. Depresja nigdy nie jest powodem do wstydu i może dotknąć każdego z nas. 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (254 głosów, średnia: 4,48 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  25 stycznia 2016 11:12

  Depresja bagatelizowana bo co chwile się słyszy, ze która gwiazdą miala depresję . Niestety to bardzo niebezpieczna choroba której nie można lekceważyć

  Odpowiedz
 2. bbo  25 stycznia 2016 12:12

  Depresja – zakrada się podstępnie, a później ciężko się z niech wyleczyć…

  Odpowiedz
  • Żanett  25 stycznia 2016 23:04

   Dokładnie. A zaczyna się bardzo niepozornie.

   Odpowiedz
 3. martucha180  25 stycznia 2016 14:01

  I zawsze objawy zwala się na coś innego.

  Odpowiedz
 4. Aneta  25 stycznia 2016 16:15

  Depresja to ciężka choroba, nie można lekceważyć jej objawów.

  Odpowiedz
 5. sylwiawes  25 stycznia 2016 16:43

  Okropna choroba 🙁

  Odpowiedz
 6. Jaworka  25 stycznia 2016 19:42

  Trudno ją rozpoznać bo zawsze podejrzewa się coś innego ja mam chandrę w zimie brak mi słoneczka

  Odpowiedz
 7. mama_kazala  26 stycznia 2016 13:05

  nie wiem czy chory człowiek jest w stanie sam siebie zdiagnozować…

  Odpowiedz
 8. martus2833  26 stycznia 2016 14:16

  Myślę,że ten artykuł bardzo ogólnie opisuje ten problem. Depresja to bardzo ciężka choroba.

  Odpowiedz
 9. gusia.  27 stycznia 2016 16:28

  Osoba w depresji potrzebuje osób,które ją zrozumieją,a w tym stanie jest to ciężkie.Domownicy również nie wierzą ,że to depresja,bo jak to ktoś w domu przy nas może mieć depresję?Często przyjaciele doradzają by udać się do lekarza,a może to być rodzinny niekoniecznie psychiatra.Po otrzymaniu pomocy dopiero uświadamiają sobie ,że mogli zacząć wcześniej leczenie,a nie tak długo tkwić w męczarniach.No cóż,ale chory tego nie dostrzega tak szybko ,dopiero jak już nie ma siły.Dlatego ważne ,żeby mieć w otoczeniu dobrych ludzi,którzy pomogą i doradzą.

  Odpowiedz
 10. Patriszia  28 stycznia 2016 10:28

  Okropna choroba. Ważne żeby mieć bliskie osoby wokół siebie które pomogą w tym czasie.

  Odpowiedz
 11. Gocha  28 stycznia 2016 19:56

  No i niestety z depresją jest tak, że ma charakter nawrotny ;/

  Odpowiedz
 12. Hidari11  8 lutego 2016 12:17

  Sygnałem jest, kiedy nic kompletnie nas nie cieszy, jesteśmy znudzeni, i nic nam się nie chce, więc najchętniej leżelibyśmy w łóżku. Mam koleżankę na studiach, która ma depresję i bierze leki. Mówiła, że kiedy nie bierze lekarstw, to jest apatyczna.

  Odpowiedz
 13. katja  20 kwietnia 2016 19:39

  Kiedyś ludzie nawet nie wiedzieli co to jest depresja, po prostu nie mieli na nią czasu.

  Odpowiedz
 14. agasam9  23 lutego 2023 21:00

  przeczytawszy artykuł, stwierdzam, że raczej nie mam…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany