Owoce z krzaka – czy myć je przed jedzeniem? Zdecydowanie! Chyba, że marzą ci się… pasożyty

Jesz owoce prosto z krzaka? To błąd! W trosce o swoje zdrowie zawsze wcześniej potraktuj je wodą. Inaczej możesz się zarazić bakteriami i pasożytami. To nie będzie przyjemne doświadczenie…

Spis treści:

Babciny ogród i truskawki słodkie jak marzenie. Umorusana od ogrodowej ziemi siedzisz w krzakach i wcinasz owoce, a w zębach strzela ci ziemia- ale ty masz nadzieję, że to jeden z elementów zdrowego odżywiania. Ale czy na pewno? Czy zdałaś sobie kiedyś pytanie: czy myć przed jedzeniem owoce z krzaka ?

Wiele z was zapewne ma mnóstwo podobnych przyjemnych wspomnień. Jako dzieci nie przywiązywałyście zbyt wiele wagi do aspektów zdrowotnych tego cudownego doświadczenia. Tymczasem na brudnych owocach żyje całe mnóstwo pasożytów i nie tylko! Jeżeli pomyślisz, że przecież nigdy nic ci nie było – być może miałaś szczęście, albo nawet nie wiesz, że ów przysmak nieco nadszarpnął twoje zdrowie. Pamiętaj więc, że zanim skusisz się na owoce z krzaka zawsze przepłukać wodą. W tym artykule dokładnie wyjaśnimy dlaczego.

Czy myć przed jedzeniem owoce z krzaka

źródło: www.pixabay.com

Czy myć przed jedzeniem owoce z krzaka? Zdecydowanie!

Chyba, że marzą ci się… pasożyty ! Sprawdź dlaczego trzeba opłukać owoce.

Owoce prosto z krzaka – choć przywołują miłe wspomnienia, nie do końca są miłe dla organizmu. Jako że bytują pośród natury, a zatem również obok zwierząt, pozostają na nich również rozmaite pasożyty i bakterie. Najwięcej ich mieszka na owocach z lasu, a zatem wyruszając na leśną wycieczkę i zbierając jerzyny czy dzikie maliny – zawsze wrzucaj je do koszyczka i wymyj w domu, albo, gdy nie możesz juz doczekac się ich smaku, opłukaj owoce porządnie wodą z butelki, którą przecież zawsze zabierasz ze sobą na wędrówkę. Radzimy być ostrożnymi również w ogrodzie, gdzie pasożyty czają się na truskawkach, poziomkach, borówkach czy porzeczkach.

Nieproszeni goście z dzikich owoców:

Tasiemce

Tasiemiec prowadzi do tasiemczycy, a w przypadku owoców wywołuje ją tasiemiec uzbrojony i nieuzbrojony. Gdy się zarazimy, na początku wysępują typowe symptomy zatrucia: nudności, bóle brzucha, odwidnienie, zaparcia, wymioty, spadek masy ciała. Jednak gdy dojdzie do wągrzycy, pojawiają się dodatkowo drgawki, bóle głowy i zaburzenia psychiczne. Nieleczony tasiemiec może prowadzić nawet do śmierci. Grozi ci też bąblownica, za którą stoją larwy małego tasiemca, które zamieszkują najczęściej w wątrobie, płucach i mózgu, stopniowo wyniszczając organizm.

czy myć przed jedzeniem owoce z krzaka - porzeczki

źródło: www.pixabay.com

Glisty

Na owocach bytują również glisty, które mogą prowadzić do toksokarozy. Co to za choroba? Może przebiec bezobjaowowo, ale nie zawsze. Stany poddgorączkowe, osłabienie, wysypki, kaszel i powiększona wątroba to inne warianty początku choroby. I tak toksokaroza może mieć tragiczne skutki dla naszej wątroby właśnie, jak i dla wzroku, bowiem zdarza się, że w gałce ocznej namnażają się ziarniaki, co często prowadzi nawet do ślepoty.

czy myć przed jedzeniem owoce z krzaka agrest

źródło: www.pixabay.com

Inne pasożyty

Wśród pasożytów szczególnie niebezpiecznych, a zwłaszcza dla kobiet w ciąży wyróżnimy pierwotniaki Toxoplasma gondii, które przenoszą zwierzęta kotowate. Przedostanie się pasożytów do ludzkiego ciała może prowadzić do toksoplazmozy. To nie tylko zagrożenie dla płodu, ale także dla nas samych. W naszym organiźmie ów pasożyty zwłaszcza upodobały sobie układ nerwowy oraz mięśniowy. Najnowsze badania pokazują, że ich obecność prowadzi nawet do chorób psychicznych, a także odpowiada za niekontrolowane wybuchy gniewu – pierwotniaki majstrują bowiem w naszym mózgu.

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (107 głosów, średnia: 4,59 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. macierzanka  9 lipca 2019 09:56

  Ja będąc na swojej działce jadam porzeczki i agrest prosto z krzaka. Po tym artykule zmienię swoje postępowanie. Nie wiedziałam,że istnieją na owocach takie pasożyty.

  Odpowiedz
 2. Skosa Sandra  9 lipca 2019 19:50

  Zawsze pamiętam o tym, aby umyć owoce i warzywa przed spożyciem w roztworze wody z sodą oczyszczoną.

  Odpowiedz
 3. luna341  10 lipca 2019 20:10

  Ja również zjadam owoce ze swojej działki prosto z krzaka. wydawało mi sie,że skoro nie pryskam chemią i nie mama zwierząt, które mogły by ,,podlać ” krzaczek ,mogę je jeść bez obaw. Człowiek całe życie sie uczy.

  Odpowiedz
 4. klaudiaban  11 lipca 2019 22:38

  Owszem jaja pasożytów mogą być wszędzie, choć takie z krzaka smakują najlepiej.

  Odpowiedz
 5. agasam9  10 lipca 2020 10:19

  wiem o pasożytach tylko czasami tak trudno się powstrzymać 🙂

  Odpowiedz
 6. Biomedka  10 lipca 2020 12:27

  Ja myję owoce zawsze i wszędzie, nawet zdarzało się, że niektórzy się z tego podśmiewali, sami jedzac prosto z krzaczka. Cóż, chyba muszę im podesłać ten artykuł. 😉

  Odpowiedz
 7. alejak.pl  18 lipca 2021 15:27

  Lepiej myć niż wietrzyć :).
  Oczywiście bezpieczniej jest myc owoce przed zjedzeniem, ale często skusimy się na jedzenie prosto z krzaka. Gorzej z płukaniem malin.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany