Owoce na schudnięcie – oto dieta czereśniowa, dzięki której schudniesz kilka kilogramów!
Szukasz diety, która nie tylko będzie skuteczna, ale i pyszna? Latem, kiedy pojawiają się świeże, sezonowe owoce, najrozsądniej to właśnie w nich szukać rozwiązania. Lipiec, to miesiąc czereśni – co w takim razie powiecie na dietę czereśniową? Jak się okazuje czereśnie na odchudzanie to bardzo dobry pomysł!
Spis treści:
- Dieta czereśniowa – odpowiednia na schudnięcie?
- Czereśnie na odchudzanie
- Ile kcal mają czereśnie? Czy można jeść je na diecie?
- Czereśnie – właściwości zdrowotne
- Lista wartości odżywczych, które zawierają czereśnie (100 g)
- Czereśnie – indeks glikemiczny
- Czy dieta czereśniowa jest zdrowa?
- Dieta czereśniowa – tego nie rób!
- Przykładowe posiłki – dieta czereśniowa
- Efekty diety czereśniowej
Czereśnie to owoce, które nie tylko dostarczają nam pysznego smaku, ale są także bogate w witaminy i minerały. Dieta czereśniowa to dieta bazująca oczywiście na czereśniach, ale nie należy przy tym zapominać też o innych produktach, które urozmaicą dietę. Czereśnie na odchudzanie to bardzo dobry pomysł dla osób, które szukają sposobu na zrzucenie kilku kilogramów, a przy tym nie chcą rezygnować z pysznych posiłków.
Dieta czereśniowa – odpowiednia na schudnięcie?
Jeżeli lubisz czereśnie i chcesz zrzucić kilka kilogramów, to dieta czereśniowa może być dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem. Czereśnie mają wiele właściwości, dzięki którym diety odchudzające są skuteczniejsze. Przede wszystkim, czereśnie wspomagają pracę układu pokarmowego, ponieważ zawierają pektyny, które pomagają oczyszczać jelita. Mówiąc prościej, czereśnie podkręcają metabolizm, dlatego są tak skuteczne przy odchudzaniu. Ponadto czereśnie mają też pozytywny wpływ na wygląd skóry i urodę, więc efektem ubocznym jest także lepszy wygląd i samopoczucie. Owoce te zawierają flawonoidy, które neutralizują wolne rodniki i mają działanie spowalniające proces starzenia się.
Czereśnie na odchudzanie
Czy czereśnie tuczą? Wprost przeciwnie! Czereśnie są bardzo dobrą opcją na odchudzanie. Zawierają niewiele kalorii, a przy tym 80% ich masy to woda, reszta to inne, cenne witaminy i minerały. Czereśnie w smaku są bardzo słodkie, ale nie ma to wpływu na to, że od nich przytyjemy. Zawierają, wspomniane już, pektyny, które wspomogą pracę jelit i szybciej oczyszczą organizm. Mają jeszcze jedną, bardzo ważną w tej kwestii zaletę – wyłapują cząsteczki cholesterolu, redukując jego poziom i pomagając zapobiegać chorobom układu sercowo-naczyniowego. Są zdrowe i pomagają trzymać formę!
Ile kcal mają czereśnie? Czy można jeść je na diecie?
Przechodzimy do najważniejszego pytania, czyli ile kalorii mają czereśnie? Jak na owoce, kcal nie mają szczególnie mało kcal, jednak ich właściwości sprawiają, że nie jest to najistotniejsze. Czereśnie wspomagają metabolizm, więc nie musisz się aż tak martwić kcal. 100 g czereśni zawiera ok. 60 kcal. Porównując do innych sezonowych owoców, czyli truskawek, to prawie dwa razy więcej. Jest jednak tak dużo korzyści zdrowotnych z jedzenia czereśni, że kaloriami nie musimy się aż tak przejmować.
Czereśnie – właściwości zdrowotne
Najważniejszą zaletą jedzenia czereśni jest oczywiście ich przepyszny skład, ale na tym nie kończą się korzyści. Czereśnie mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Mają mnóstwo witamin i minerałów. Obniżają poziom cholesterolu, chroniąc nas przed chorobami układu sercowo-naczyniowego, zapobiegają anemii, wzmacniają układ odpornościowy, podkręcają metabolizm i korzystnie wpływają na kości i zęby. Samo zdrowie!
Lista wartości odżywczych, które zawierają czereśnie (100 g)
Podsumowując korzyści zdrowotne, jakie płyną ze spożywania czereśni, nie możemy pominąć całej listy wartości odżywczych, jakie znajdziemy w tych owocach. Cytując za danymi z USDA National Nutrient Database for Standard Reference:
Witaminy
- Witamina C – 7.0 mg
- Tiamina – 0.027 mg
- Ryboflawina – 0.033 mg
- Niacyna – 0.154 mg
- Witamina B6 – 0.049 mg
- Kwas foliowy – 4 µg
- Witaminy: A – 64 IU, E – 0.07 mg K – 2.1 µg
Minerały
- Wapń – 13 mg
- Żelazo – 0.36 mg
- Magnez – 11 mg
- Fosfor – 21 mg
- Potas – 222 mg
- Cynk – 0.07 mg
- Białko ogółem – 1.06 g
- Tłuszcz – 0.20 g
- Węglowodany – 16.01 g (w tym cukry proste 12.82 g)
- Błonnik – 2.1 g
- Wartość energetyczna – ok. 60 kcal
Czereśnie – indeks glikemiczny
Czereśnie, zwłaszcza te dojrzałe, piękne i soczyste są bardzo słodkie, co może niepokoić osoby, które mają problem z cukrem. Mamy zatem dla nich dobrą wiadomość. Czereśnie, pomimo swojego słodkiego smaku, nie mają wysokiego indeksu glikemicznego (23). Mogą więc spożywać je także osoby, które dbają o odpowiedni poziom cukru w swojej codziennej diecie. Czereśnie są ogólnie bogate w cukry – 14,6 g w 100 g produktu, ale samej sacharozy jest niewiele, bo 0,5 g w 100 g.
Czy dieta czereśniowa jest zdrowa?
I tak, i nie. Jak wiadomo, każda dieta powinna być zróżnicowana i odpowiednio zbilansowana. Jeżeli będziemy bazować wyłącznie na czereśniach, to nasza dieta będzie za mało urozmaicona. Jest to sezonowa dieta odchudzająca, którą można stosować kilka dni. Jedzenie czereśni jest oczywiście bardzo zdrowe, ale sama dieta czereśniowa nie zapewni organizmowi wszystkich potrzebnych mu do prawidłowego funkcjonowania składników. Należy więc oprócz czereśni wprowadzić do jadłospisu także inne, niskokaloryczne dania. Warto więc ułożyć jadłospis w taki sposób, żeby znalazło się w nim dużo czereśni, ale przeplatane także innymi, zdrowymi posiłkami.
Dieta czereśniowa – tego nie rób!
Jest kilka ważnych zasad, których lepiej przestrzegać, jeżeli zdecydujesz się na dietę czereśniową. Przede wszystkim, jeżeli chcesz postawić na czystą dietę czereśniową, bez urozmaiceń, to nie przekraczaj 3 dni. Taka dieta niesie za sobą ryzyko niedostarczenia organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Nie popijaj czereśni mlekiem, ponieważ możesz doprowadzić do problemów jelitowych, czyli np. do biegunki. Czereśnie mogą utrudniać trawienie ciężkich potraw – nie spożywaj ich przed ciężkostrawnym posiłkiem, np. mięsnym.
Przykładowe posiłki – dieta czereśniowa
Piszemy o diecie czereśniowej, ale tak na dobrą sprawę, posiłki z czereśni na obiad, czy kolację, nie są dość popularnym wyborem. Co jeść i jak przygotować poszczególne posiłki będąc na diecie czereśniowej?
Śniadanie
Śniadanie to zdecydowanie najprostszy punkt diety czereśniowej. Przygotuj omlet z czereśniami lub owsiankę. Jeżeli chcesz poeksperymentować, możesz postawić na pieczoną owsiankę z dodatkiem czereśni.
Obiad
Jeżeli chodzi o danie obiadowe, to najprostsza i najpyszniejsza do przyrządzenia będzie zupa z czereśni z dodatkiem cytryny i goździków. Do przyrządzenia takiej zupy potrzebujesz: 100 g czereśni, 1 cytryna 3 goździki, 2 łyżki śmietany lub jogurtu naturalnego i makaron ryżowy.
Zupa z czereśni – przygotowanie
- Zagotuj ok. 1,5l wody z goździkami, sokiem z cytryny i startą skórką z cytryny.
- Gdy woda zacznie wrzeć, dodaj czereśni i całość gotuj przez ok. 10 minut.
- Po wskazanym czasie, wyjmij czereśnie i zblenduj je ze śmietaną lub jogurtem naturalnym.
- Odstaw garnek z ognia i dodaj zblendowane czereśnie.
- Podawaj z makaronem ryżowym i listkami świeżej bazylii.
Kolacja
Na kolację zawsze najlepszym rozwiązaniem jest sałatka. Możesz przygotować sałatkę z czereśniami, serem ricotta i chili polaną winegretem.
Efekty diety czereśniowej
Pamiętaj, że dla dobra zdrowia, dieta czereśniowa nie może trwać dłużej niż 3-4 dni. Po takiej oczyszczającej kilkudniowej diecie, powinnaś czuć różnicę. Najczęstsze efekty to zrzucenie kilku kilogramów, oczyszczenie organizmu z toksyn, jelita grubego ze złogów, jędrniejsza skóra i… odżywienie cebulek włosowych, czyli same korzyści!