Oszuści już czyhają na Program Rodzina 500+

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ostrzega przed naciągaczami, którzy oferują pobranie gotowego wniosku na otrzymanie dofinansowania w ramach programu Rodzina 500 plus. Jest to próba wyłudzenia pieniędzy, ponieważ formularz jeszcze nie powstał, a proces legislacyjny wciąż nie został zakończony.

rodzina-500-oszustwo

Cyberprzestępcy wciąż się doskonalą w tworzeniu nowych sposobów wyłudzania danych osobowych lub pieniędzy. Wykorzystują znane, sprawdzone już metody, nieznacznie je modyfikując, aby uśpić czujność internautów. Wprowadzanie w błąd obywateli informując o możliwości pobrania wniosku na dofinansowanie odbywa się właśnie za pomocą Internetu. Na portalach społecznościowych krążą nieprawdziwe komunikaty o tym, że od stycznia 2016 r. weszła w życie ustawa “500 złotych na dziecko”. Udostępniany jest także link do strony, na której istnieje możliwość pobrania gotowego wniosku. Uprzednio należy podać numer telefonu. To kolejna metoda wyłudzenia pieniędzy od internautów. Resort ostrzega obywateli, by nie korzystali z tego typu usług, ponieważ ustawa nie została jeszcze zatwierdzona przez Sejm. Zakończono etap uzgodnień międzyresortowych. Do 21 stycznia trwały konsultacje społeczne. Przewidywany termin wejścia ustawy w życie to kwiecień bieżącego roku. Wniosek dopiero zostanie opracowany przez ministerstwo i udostępniony obywatelom w momencie startu programu na stronie internetowej: www.mpips.gov.pl. Oczywiście jego pobranie będzie bezpłatne i nie będzie wymagało podania żadnych danych wrażliwych takich jak imię i nazwisko, numer PESEL, adres czy numer telefonu.

Przypomnijmy, że świadczenie w kwocie 500 złotych zostanie wypłacone każdej wielodzietnej rodzinie na drugie i każde kolejne dziecko lub na jedynaka w gospodarstwie domowym, w którym dochód na członka rodziny nie przekracza 800 złotych. Dla  niepełnosprawnego fizycznie i/lub intelektualnie syna lub córki należeć się będzie 1200 złotych. Na dofinansowanie będą mogli liczyć tylko rodzice dzieci, które nie ukończyły 18-ego roku życia. W świetle polskiego prawa pełnoletni potomek, mimo że wciąż jest na utrzymaniu rodziców, traci status dziecka. Zatem posiadając jedno pełnoletnie i jedno niepełnoletnie dziecko, zostaje się pozbawionym możliwości skorzystania ze wsparcia finansowego w ramach programu Rodzina 500 plus. Subwencji nie otrzyma również nieletni, który zawarł związek małżeński lub przebywa w instytucji/ośrodku zapewniającym całodobową opiekę. Świadczenia pozbawiony zostanie także rodzic, którego syn lub córka zostanie rodzicem i otrzyma uprawnienie do otrzymywania świadczeń socjalnych na swojego potomka lub gdy korzysta z nich w innym kraju. Pomoc finansową otrzymają zarówno pełne rodziny jak i osoby samotnie wychowujące dzieci, rozwodnicy, pary żyjące w konkubinacie (posiadające wspólne potomstwo), opiekunowie prawni.

Przyznawaniem i wypłatą świadczeń zostaną obciążone jednostki samorządu terytorialnego – urzędy miasta, gminy, urzędy miasta i gminy lub ośrodki pomocy społecznej czy centra realizacji świadczeń. Niezbędną dokumentację potwierdzającą stan rodzinny i sytuację finansową (w przypadku rodzin ubogich) wraz z wnioskiem będzie można złożyć osobiście w urzędzie lub przez Internet.

Osoby pokrzywdzone mają prawo złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w jednostce policji lub w prokuraturze. Aby służby mogły odpowiednio zareagować i miały szansę na zabezpieczenie materiału dowodowego oraz ustalenie sprawców, zawiadomienie powinno nastąpić jak najszybciej.

Kamila Łukowicz
Tekst przygotowany został przez Kancelarię adwokacką Kamila Łukowicz

Yves Rocher

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (182 głosów, średnia: 4,75 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  27 stycznia 2016 10:15

  Oszuści znajdą każdą sposobność aby skorzystać z ludzkiej krzywdy.

  Odpowiedz
 2. martus2833  27 stycznia 2016 10:39

  Mam nadzieję, że program rzeczywiście wystartuje od kwietnia 2016. W moim przypadku liczę na 500 zł na drugą córkę; przyznaję że to spory zastrzyk gotówki w domowym budżecie.

  Odpowiedz
  • martucha180  27 stycznia 2016 12:08

   Słyszałam dziś, ze ma ruszyć od lipca.

   Odpowiedz
 3. plum12  27 stycznia 2016 11:13

  A ja nie wierzę w te obietnice…

  Odpowiedz
 4. bbo  27 stycznia 2016 11:51

  Zobaczymy. Do tej pory nawet nigdy nie dostałam rodzinnego na żadne z dzieci 🙁

  Odpowiedz
 5. martucha180  27 stycznia 2016 12:09

  Tam gdzie pieniądze, tam oszuści.

  Odpowiedz
 6. sylwiawes  27 stycznia 2016 13:04

  Też mam nadzieje ,że ten program w końcu ruszy.

  Odpowiedz
 7. Sayaka  27 stycznia 2016 13:10

  Czego to ludzie nie wymyślą… żeby na czymś takim oszukiwać…

  Odpowiedz
 8. BlackMary  27 stycznia 2016 15:14

  Ciekawy artykuł 😉 oby powstal zgodnie z obietnicami 😁

  Odpowiedz
 9. Aneta  27 stycznia 2016 15:27

  Oszuści zawsze znajdą sposób, aby gdzieś namieszać.

  Odpowiedz
 10. Jaworka  27 stycznia 2016 20:07

  Nie jestem pewna czy to w ogóle dobry pomysł na pewno wiele uczciwych osób dobrze zagospodaruje te pieniądze ale i wiele jest rodzin gdzie te pieniądze będą przeznaczone na alkohol a nie na dziecko

  Odpowiedz
 11. Patriszia  28 stycznia 2016 10:24

  Drażliwy temat, ale trzeba uważać na oszustów.

  Odpowiedz
 12. Żanett  31 stycznia 2016 10:17

  Ważne informacje.

  Odpowiedz
 13. Wusia  2 lutego 2016 13:54

  Do tego programu to oszustów będzie na pęczki i to wszelkiego rodzaju -wyłudzaczy też.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany