Oszuści już czyhają na Program Rodzina 500+

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ostrzega przed naciągaczami, którzy oferują pobranie gotowego wniosku na otrzymanie dofinansowania w ramach programu Rodzina 500 plus. Jest to próba wyłudzenia pieniędzy, ponieważ formularz jeszcze nie powstał, a proces legislacyjny wciąż nie został zakończony.

rodzina-500-oszustwo

Cyberprzestępcy wciąż się doskonalą w tworzeniu nowych sposobów wyłudzania danych osobowych lub pieniędzy. Wykorzystują znane, sprawdzone już metody, nieznacznie je modyfikując, aby uśpić czujność internautów. Wprowadzanie w błąd obywateli informując o możliwości pobrania wniosku na dofinansowanie odbywa się właśnie za pomocą Internetu. Na portalach społecznościowych krążą nieprawdziwe komunikaty o tym, że od stycznia 2016 r. weszła w życie ustawa “500 złotych na dziecko”. Udostępniany jest także link do strony, na której istnieje możliwość pobrania gotowego wniosku. Uprzednio należy podać numer telefonu. To kolejna metoda wyłudzenia pieniędzy od internautów. Resort ostrzega obywateli, by nie korzystali z tego typu usług, ponieważ ustawa nie została jeszcze zatwierdzona przez Sejm. Zakończono etap uzgodnień międzyresortowych. Do 21 stycznia trwały konsultacje społeczne. Przewidywany termin wejścia ustawy w życie to kwiecień bieżącego roku. Wniosek dopiero zostanie opracowany przez ministerstwo i udostępniony obywatelom w momencie startu programu na stronie internetowej: www.mpips.gov.pl. Oczywiście jego pobranie będzie bezpłatne i nie będzie wymagało podania żadnych danych wrażliwych takich jak imię i nazwisko, numer PESEL, adres czy numer telefonu.

Przypomnijmy, że świadczenie w kwocie 500 złotych zostanie wypłacone każdej wielodzietnej rodzinie na drugie i każde kolejne dziecko lub na jedynaka w gospodarstwie domowym, w którym dochód na członka rodziny nie przekracza 800 złotych. Dla  niepełnosprawnego fizycznie i/lub intelektualnie syna lub córki należeć się będzie 1200 złotych. Na dofinansowanie będą mogli liczyć tylko rodzice dzieci, które nie ukończyły 18-ego roku życia. W świetle polskiego prawa pełnoletni potomek, mimo że wciąż jest na utrzymaniu rodziców, traci status dziecka. Zatem posiadając jedno pełnoletnie i jedno niepełnoletnie dziecko, zostaje się pozbawionym możliwości skorzystania ze wsparcia finansowego w ramach programu Rodzina 500 plus. Subwencji nie otrzyma również nieletni, który zawarł związek małżeński lub przebywa w instytucji/ośrodku zapewniającym całodobową opiekę. Świadczenia pozbawiony zostanie także rodzic, którego syn lub córka zostanie rodzicem i otrzyma uprawnienie do otrzymywania świadczeń socjalnych na swojego potomka lub gdy korzysta z nich w innym kraju. Pomoc finansową otrzymają zarówno pełne rodziny jak i osoby samotnie wychowujące dzieci, rozwodnicy, pary żyjące w konkubinacie (posiadające wspólne potomstwo), opiekunowie prawni.

Przyznawaniem i wypłatą świadczeń zostaną obciążone jednostki samorządu terytorialnego – urzędy miasta, gminy, urzędy miasta i gminy lub ośrodki pomocy społecznej czy centra realizacji świadczeń. Niezbędną dokumentację potwierdzającą stan rodzinny i sytuację finansową (w przypadku rodzin ubogich) wraz z wnioskiem będzie można złożyć osobiście w urzędzie lub przez Internet.

Osoby pokrzywdzone mają prawo złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w jednostce policji lub w prokuraturze. Aby służby mogły odpowiednio zareagować i miały szansę na zabezpieczenie materiału dowodowego oraz ustalenie sprawców, zawiadomienie powinno nastąpić jak najszybciej.

Kamila Łukowicz
Tekst przygotowany został przez Kancelarię adwokacką Kamila Łukowicz

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (207 głosów, średnia: 4,77 z 5)
loading... zapisuję głos...