Ostre koła podbijają miasto

Rowery podbijają polskie serca. Nie jesteśmy co prawda drugą Holandią ale z badań wynika że dużo z nas jeździ nie tylko dla przyjemności, ale także do pracy, szkoły czy po zakupy. Najnowszym trendem są tzw. Ostre koła (jedna zębatka na korbie, jedna zębatka na tylnej piaście. W rezultacie, gdy obraca się tylne koło, ma to bezpośrednie przełożenie na obrót pedałów, nie jest możliwa jazda bez pedałowania np. z górki)

Ostre koła podbijają miasto

 

Moda na ostre koła (Fixed Gear) to moda na oryginalność. Rowery takie są najczęściej konstruowane na zamówienie lub składane samemu, co sprawia że ich parametry i wygląd są niezwykle indywidualne i dopasowane do właściciela. Poza jazda jest to także pewien sposób na życie o czym świadczy mnogość grup zrzeszających ostrokołówców m.in. śląska Silesia Fixed czy krakowska Fixed Gear Cracow. Najsilniejsze dziś sceny ostrego koła są w Warszawie, Trójmieście i Poznaniu. W stolicy działa m.in. culture cafe o tematyce ostrokołowej ? OSIR, a także grupa Bicycle Girls, zrzeszająca wyłącznie dziewczyny.

? W Polsce powstają pierwsze stowarzyszenia fanów ostrego koła, działa kilkadziesiąt blogów o tej tematyce. Są już środowiskowe kawiarnie, kluby, sklepy z ubraniami. To wszystko wydarzyło się w niecałe dwa lata. Powstał zupełnie nowy lifestyle, który utożsamiany jest z miastem. Teraz jednak ten niszowy styl życia wychodzi z cienia i staje się coraz powszechniejszy ? mówi Marcel Opiłka z firmy Aphalt Bikes.
Zmieniają się także oczekiwania takich rowerzystów. Wyposażenie roweru i jego wygląd każdy dobiera samodzielnie. Popularne są rowery z hamulcami i ekstremalne ? bez hamulców. Obie sceny rozwijają się w Polsce jednocześnie i równie dynamicznie. ? Jeszcze parę lat temu w Polsce brakowało firm, zaopatrujących rowerzystów w części. Tymczasem już w maju rusza pierwszy w Polsce rowerowy concept store Asphalt Bikes, w którym będzie można zamówić ostre koło, stacjonarnie lub on-line, indywidualnie dobierając sobie kolor, części, design ? dodaje Marcel.

Na ostrych kołach jeżdżą przede wszystkim młodzi mieszkańcy dużych miast. Studenci, architekci, fotografowie, a nawet ludzi biznesu. ? To zjawisko szczególne popularne wśród dwudziesto- i trzydziestolatków mieszkających w dużych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław czy Kraków. Tam widać ich, na co dzień, na ulicach, czy w kawiarniach. Rowery stoją w dużych firmach, szefowie zamiast samochodem, tak przyjeżdżają do pracy. Wbrew powszechnej opinii, ostre koło nie jest chwilową modą. To raczej nowy, bardzo aktywny styl życia wielu mieszkańców miast ? mówi Opiłka Dla posiadacza ostrego, rower staje się częścią jego życia. Jeździ się nim do pracy, na zakupy, a nawet imprezy, często rezygnując z samochodu czy komunikacji miejskiej. Jazda wpływa także na kondycję i wymaga większego wysiłku. Wiele z tych rowerów odzwierciedla indywidualizm właścicieli, za pomocą specjalnie tworzonych grafik, często zlecanych designerom. Rowery trafiają także w ręce artystów, stąd też nazwa fixed, czyli wymyślony. Każdy inny, bez fabrycznych serii. Te są wręcz niedopuszczalne, niezgodne z filozofią ?

Jest to także idealny środek transportu dla osób dbających o swoje zdrowie, kondycję oraz o środowisko naturalne. – Rower w ostatnich latach jest bardzo popularnym środkiem transportu, szczególnie w dużych miastach, gdzie idealnie radzi sobie z korkami na zatłoczonych ulicach. Daje również większą swobodę i wolność niż samochód ? mówi Wojtek Bednarski z Silesia Fixed

Wskocz na ostre koła i sama przekonaj się jaka to frajda nie stać w korku i  dodatkowo dbać o swoją kondycję i środowisko naturalne.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (265 głosów, średnia: 4,57 z 5)
loading... zapisuję głos...