Ostra białaczka limfoblastyczna – kiedy powstaje i jakie daje objawy?

Ostra białaczka limfoblastyczna, określana również jako OBL, ALL czy LLA to choroba, w której dochodzi do niekontrolowanego rozrostu tkanki limfatycznej i naciekania jej w różnych narządach ciała. Co należy wiedzieć o białaczce limfoblastycznej? Jakie są jej objawy?

ostra białaczka limfoblastyczna

mat. pras.

Ostra białaczka limfoblastyczna to choroba nowotworowa wywodząca się z tzw. prekursorów limfocytów linii B i T. W zdrowym organizmie limfocyty wytwarzane są w odpowiedniej ilości w szpiku kostnym zaś u osoby chorej na ostrą białaczkę limfoblastyczną dochodzi do nadprodukcji nieprawidłowych, niedojrzałych limfocytów.

Limfoblasty, czyli niedojrzałe komórki, nie są w stanie pełnić swoich funkcji, a szybko powiększający się naciek nieprawidłowych komórek w szpiku kostnym hamuje produkcję innych, ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu komórek krwi takich jak erytrocyty czy płytki krwi.

Choć niedojrzałe komórki najczęściej gromadzą się w szpiku kostnym i krwi obwodowej, mogą też pojawić się w takich obszarach jak mózg, rdzeń kręgowy czy węzły chłonne.

 

Objawy białaczki limfoblastycznej

Chory na białaczkę może zaobserwować u siebie powiększone, niebolesne węzły chłonne. Może też mieć powiększoną śledzionę. W około 25 proc. przypadków chorzy skarżą się również na bóle kości i stawów. U osób dotkniętych białaczką może wystąpić gorączka i osłabienie.

Objawy białaczki limfoblastycznej w dużej mierze zależą od jej stadium. Objawami wynikającymi z niewłaściwej produkcji krwinek są m.in. niedokrwistość, małopłytkowość i neutropenia. Niedokrwistość objawia się osłabieniem, szybkim męczeniem się, zaburzeniem koncentracji, bladością powiek, przyspieszonym rytmem serca i dusznościami. Z małopłytkowością związane są wybroczyny na skórze, krwawienia z dziąseł, nosa, a nieraz również z dróg moczowych i dróg rodnych. Na neutropienię mogą z kolei wskazywać takie objawy jak obniżenie odporności i infekcje w postaci anginy, zapalenia płuc czy opryszczki. Zamknięcie światła drobnych naczyń, niedotlenienie tkanek skutkujące bólami głowy, zaburzeniami świadomości czy dusznością to z kolei wynik zbyt dużej liczby komórek we krwi. Chcesz wiedzieć co to jest ostra białaczka limfoblastyczna i jak się ją leczy? Wejdź na: https://www.dkms.pl/pl/jak-przebiega-proces-leczenia-bialaczki.

 

Ostra białaczka limfoblastyczna – leczenie

Ostrą białaczkę limfoblastyczną, czyli ALL, powinno się zacząć leczyć jak najwcześniej. Nieleczona może bowiem doprowadzić do śmierci chorego nawet w ciągu kilku dni lub tygodni. W diagnozowaniu ostrej białaczki zastosowanie znajdują badania krwi i szpiku kostnego. W leczeniu – najczęściej chemioterapia.

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (36 głosów, średnia: 4,92 z 5)
zapisuję głos...