Osocze bogatopłytkowe – 4 nieznane fakty

Osocze bogatopłytkowe zrobiło prawdziwą rewolucję w zabiegach medycyny estetycznej. Stanowi  odżywczy zastrzyk dla skóry i włosów. Odmładza, pomaga zregenerować się skórze, działa przeciwzmarszczkowo. Dzisiaj chcemy przedstawić Wam kilka mało znanych faktów o osoczu bogatopłytkowym – np. wiedziałyście, ze można nim leczyć łysienie?  

blood cells flowing through a vein

Osocze bogatopłytkowe nie uczula

Ponieważ osocze bogatopłytkowe jest preparatem pozyskiwanym z krwi pacjenta, nie ma ryzyka reakcji uczuleniowej a zabieg jest całkowicie bezpieczny. Zabieg nazywany jest również Autologiczną Odnową Komórkową (ACR – Autologous Cellular Regeneration), gdyż regeneracja komórek skóry zachodzi dzięki działaniu własnych czynników wzrostu i substancji przeciwzapalnych.

Osocze bogatopłytkowe leczy łysienie 

Rozwiązaniem na łysienie, również u kobiet może być skorzystanie z zabiegu z osoczem bogatopłytkowym. Czynniki wzrostu zawarte w płytkach krwi, podane do skóry głowy, pobudzają cebulki do wytwarzania nowych i mocniejszych włosów. Mezoterapia z użyciem osocza jest więc zabiegiem stymulującym  komórki skóry i jej przydatki, a poza tym korzystnie wpływającym na poprawę krążenia w naczyniach włosowatych. Choć sam zabieg nie należy do najprzyjemniejszych, to jest za to krótki i skuteczny. Uzyskuje się widoczny odrost i lepszą jakość włosów. Zaleca się wykonanie serii 3 zabiegów powtarzanych co 1-2 miesiące. Jedna wizyta trwa ok. 30 minut, a ślady ukłucia igłą znikają w ciągu kilku godzin. Zadziwiająco pozytywne efekty sprawiają, że zaczynamy rozumieć, dlatego osocze bogatopłytkowe nazywane jest odżywczo-stymulująca bombą oraz dlaczego jego popularność wciąż rośnie.

Osocze bogatopłytkowe można pobrać na różne sposoby

Osocze pozyskane z krwi może mieć różne stężenie płytek krwi, a wszystko to w zależności od metody pozyskania osocza, na którą się zdecydujemy. Jedną z nich jest metoda prof. Ceccarelli-Garcia, nazywana również Full Face Regeneration. Umożliwia ona kompleksowe odmłodzenie wszystkich tkanek twarzy w sposób naturalny, komfortowy i bezpieczny dla pacjenta. Zabieg z użyciem tej metody zaczyna się od miejscowego znieczulenia i pobrania niewielkiej ilości krwi pacjenta (około 32 mililitry) do probówki. Następnie krew poddajemy wirowaniu w medycznej wirówce laboratoryjnej w celu uzyskania osocza (około 15 ml), czyli koncentratu z płytkami krwi, zawierającego czynniki wzrostu, które będą pobudzać skórę do regeneracji. Uzyskany koncentrat ma barwę złocistą i działa niczym eliksir młodości. Wciągamy go do strzykawki i ostrzykujemy twarz lub/i inne okolice ciała pacjenta. Osocze aktywowane jest wewnątrz, a nie na zewnątrz skóry, co daje najlepsze efekty odmładzające.

Osocze bogaplytkowe

O ile metoda prof. Cecarelli Garcia polega na pozyskaniu osocza o stężeniu płytek krwi 3 razy większym niż w krwi pełnej, o tyle inna metoda, nazwana Angel System polega na pozyskaniu osocza o stężeniu płytek krwi 6-8 razy większym niż w krwi pełnej, a metoda Prosys – na pozyskaniu osocza o stężeniu płytek krwi 5 razy większym. Co zatem wybrać? Wiele zależy zatem od stopnia problemu, z jakim się zmagamy, ale warto podkreślić, że im większe stężenie płytek krwi, tym uzyskujemy szybszy efekt. W praktyce zabieg Angel System częściej wybierają panowie cierpiący z powodu łysienia (ponieważ oczekują szybkich efektów, bez konieczności wykonywania zabiegu w seriach), zaś kobiety chcące odmłodzić twarz – metodę prof. Cecarelli Garcia (ponieważ nie przeszkadza im przypominanie zabiegu co jakiś czas), a osoby chcące usunąć blizny – metodę Prosys (ponieważ chcą uzyskać maksymalnie skondensowane osocze redukujące blizny). Nie ma jednak na to reguły, która metoda jest lepsza. Każdego pacjenta traktujemy indywidualnie, bo wiemy, że każdy ma inne potrzeby – wyjaśnia dr Urszula Brumer.

Osocze bogatopłytkowe można wstrzykiwać do skóry na różne sposoby

Co istotne, osocze bogatopłytkowe można wstrzykiwać do skóry na różne sposoby. Z zastosowaniem klasycznej mezoterapii, bądź też liniowo, wzdłuż zmarszczki lub fałdu skóry. Zabieg można jednocześnie łączyć z innymi zabiegami medycyny estetycznej takimi, jak: peelingi, mikrodermabrazja czy zabiegi laserowe, co zawsze prowadzi do uzyskania jeszcze lepszego efektu ostatecznego.

Informacje o ekspercie:

Dr Urszula Brumer, fot. Anna Ciupryk

Dr Urszula Brumer, fot. Anna Ciupryk

Dr Urszula Brumer –  lekarz medycyny estetycznej, autorka bloga www.urszulabrumer.pl oraz wielu artykułów prasowych dot. medycyny estetycznej. Właścicielka kliniki specjalizującej się w zakresie zabiegów preparatami autologicznymi „Dr Urszula Brumer Medycyna Młodości” – www.drbrumer.pl. To pierwsza w Polsce klinika stosująca własne komórki regenerujące i macierzyste pacjenta w odmładzaniu. Szkoleniowiec w Aesthetic Medicine Educational Center Youvena www.youvena.com

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (115 głosów, średnia: 4,64 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. kasia87g  3 czerwca 2016 09:17

  w takich medycznych sprawach jestem zielona, więc zabieram się za dokładne czytanie 🙂

  Odpowiedz
 2. macierzanka  3 czerwca 2016 11:13

  Interesujący artykuł.

  Odpowiedz
 3. Aneta  3 czerwca 2016 11:56

  Nie wiedziałam nawet, szczerze mówiąc, że istnieje coś takiego jak osocze bogatopłytkowe – jak widać człowiek uczy się przez całe życie! 🙂

  Odpowiedz
  • xtina120  5 czerwca 2016 20:00

   Oj tak ja też słyszę to pierwszy raz….jakoś nigdy szczególnie nie interesowałam się biologią.

   Odpowiedz
 4. amina  5 czerwca 2016 14:30

  ciekawy artykuł

  Odpowiedz
 5. Felka  19 sierpnia 2016 11:14

  Ja ogólnie z początku nie wierzyłam w te „cudowne” działanie osocza bogatopłytkowego. Dopóki się nie przekonałam na własnej skórze i wykonałam serię zabiegów w Karboklinice 🙂 Faktycznie zabieg nie należy do najprzyjemniejszych, ale dzięki niemu powstrzymałam wypadanie włosów. Ogólnie po 1 zabiegu da się odczuć różnicę, ale po 2-3 miesiącach kuracji, efekty są bardzo zauważalne. Nie tylko w zmniejszeniu wypadania, ale także w poprawie gęstości włosów. Taka bomba odżywcza 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany