Oskar Bachoń – Hair & Make-up Designer radzi: jak pielęgnować włosy jesienią

Noszenie czapek ze sztucznych włókien, szybkie suszenie gorącą suszarką, szok temperaturowy po wyjściu z domu powodują łamanie i kruszenie się włosów. Jesienią i zimą twoje włosy są narażone na zniszczenia. Jak je wzmocnić w sezonie deszczu i mrozu? Co jeść i jakich kosmetyków używać, by mieć zdrowo wyglądającą i lśniącą fryzurę? Oskar Bachoń, hair&make-up designer radzi, co robić, żeby mieć piękne włosy.

ładna kobieta jesień

fot. freepik

1. Jak najwięcej witamin

Efekt pięknych i zadbanych włosów można osiągnąć za pomocą zdrowego ożywienia. W Twojej diecie obligatoryjnie muszą znaleźć się zdrowe białka, nasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy A, B, C i E. Do swojego menu wprowadź wątróbki, brokuły, jaja i ryby morskie. Staraj się jeść na co dzień cytrusy oraz pomarańczowe owoce i warzywa takie jak brzoskwinie czy marchewki.

2. Ekstrakty roślinne

Na półkach w sklepach znajdziesz całe mnóstwo „odżywczych” szamponów i odżywek, ale bądź ostrożna! Większość z nich to tylko dobrze pieniące się środki chemiczne, które owszem – myją, ale na pewno nie pielęgnują włosów. Dlatego czytaj zawsze etykietki, żeby wiedzieć, jakie są składniki. Jeśli zobaczysz tubkę, w której składzie jest olej arganowy lub palmowy, olejek jojoba, wyciąg z aloesu, masło shea albo ekstrakty z orzechów czy migdałów – kupuj bez żadnych wątpliwości! To są ekstrakty roślinne, od których Twoje włosy będą zdrowe i posłuszne.

3. Spece od zadań specjalnych

Modne składniki, które karierę zrobiły co prawda głównie w świecie kosmetyków do pielęgnacji skóry, sprawdzają się też w produktach do włosów. Ceramidy zalecam stosować przy włosach wrażliwych i delikatnych, gdyż działają ochronnie, a kosmetyki z gliceryną przy włosach suchych i niesfornych, ponieważ ma działanie antystatyczne i nawilżające. Niezastąpiony jest także duet  keratyna (czyli główny budulec włosa, którego ilość zmniejsza się poprzez działanie niekorzystnych czynniki zewnętrzne) oraz koenzym Q10, który zwiększa produkcje keratyny przez co włosy są pobudzone do regeneracji.

4. Składniki z Twojej lodówki

Odżywkę do włosów nie jest to trudno zrobić samodzielnie w domu.  Receptura jest prosta: zmieszaj oliwę z oliwek lub olej lniany, dodaj rozgniecione awokado lub żółtko jaja i sok z cytryny, nanieść tę papkę na włosy na kwadrans i spłucz pod letnią wodą. Wszystkie wymienione składniki bezproblemowo można kupić w sklepie spożywczym. Tym samym wspomagasz nie tylko zdrowie swoich włosów, ale także zawartość portfela.

5. Eksperci od ochronny zewnętrznej

Bez takich składników jak parafina, sylikony oraz tłuszczowe alkohole Twoje włosy są narażone na niebezpieczeństwo. Ich zadaniem jest stworzenie na łusce włosa powierzchni ochronnej, dzięki której nie będą się łamać ani kruszyć i łatwiej się rozczeszą bo pokryte tymi składnikami będą się ślizgać jeden o drugi. Składniki te nie wnikną w strukturę włosa, nie maja więc wpływu na ich strukturę.

6. Pożyteczne emulgatory

Nie każda obcobrzmiąca nazwa na opakowaniu szamponu do włosów od razu go dyskwalifikuje. Owszem, unikaj jak ognia tajemniczych składników SLS i SLES, benzyul, denatu i izopropyl (to są substancje, które mogą wywoływać alergię i problemy skórne). Jednak groźnie brzmiące emulgatory są bardzo pożyteczne! Gwarantują dobrą konsystencję odżywkom i szamponom, przez co pielęgnacja włosów i skóry głowy w domowych warunkach znacznie się upraszcza – nie spływają z włosów i mają skuteczniejsze działanie.

Oskar Bachoń / Hair & Make-up Designer

——-

Informacje o ekspercie:

OSKAR BACHOŃ

Żeby przekonać się, jak barwną jest postacią, wystarczy na niego spojrzeć. Ale to wcale nie wygląd, a wyjątkowy charakter najbardziej wyróżnia Oskara Bachonia spośród znanych stylistów fryzur i wizażystów w Polsce. Szczery do bólu, rubasznie dowcipny, piekielnie zdolny i diabelsko inteligentny, mistrzowsko balansuje na granicy pruderii, komentując aktualne zjawiska i trendy we fryzjerstwie i makijażu. Oskar Bachoń to człowiek instytucja. Jak sam o sobie mówi – profesjonalista i artysta. Jego rad w kwestiach wizerunku słucha wierne grono klientek w Krakowie (na strzyżenie u Bachonia trzeba czekać miesiącami). Prowadzi blog (www.oskarbachon.pl/blog), dzieli się także swoją wiedzą jako ekspert w mediach.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (164 głosów, średnia: 4,45 z 5)
loading... zapisuję głos...