Oscarowe piosenki. Nominacje 2018 i nagrodzone kultowe przeboje

Jakie utwory walczą w tym roku o Oscara? Które piosenki przeszły do historii kina i stały się nieśmiertelne? Jakich oscarowych piosenek słuchamy do dziś? Sprawdźcie!

Wielkimi krokami zbliża się gala wręczenia Oscarów. Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej zostaną rozdane 4 marca o godzinie 20.00 (w Polsce 4/5 marca, 2.00 w nocy). Podczas wydarzenia nie tylko poznamy tytuły najlepszych produkcji, zobaczymy najpiękniejsze sukienki oraz kreacje, ale też dowiemy się, która piosenka filmowa zostanie nagrodzona prestiżową statuetką! Jakie utwory wygrały w poprzednich latach i stały się wielkimi przebojami? Kto jest nominowany w tym roku? Jeśli jesteście ciekawi – zapraszamy do lektury!

Oscarowe piosenki: nagrodzone kultowe przeboje

Pierwszy Oscar za najlepszą piosenkę oryginalną został przyznany w 1934 roku. Największymi hitami stają się zazwyczaj utwory wykonywane przez znanego artystę, który nadał utworowi oryginalny charakter. Przykładowo wielki sukces piosence „Moon River” zapewniła Audrey Hepburn, „You must love me”  Madonna, a „Skyfall” Adele.

Warto jednak zaznaczyć, że nagradzani zostają autorzy muzyki i tekstu, czyli twórcy, a nie wykonawcy! To oni są odpowiedzialni za stworzenie utworu, który będzie ilustracją filmu.

https://youtube.com/watch?v=PSZxmZmBfnU%3Frel%3D0

Co ciekawe, wiele nagród zdobywają piosenki stworzone do bajek. Dzieła przeznaczone dla „Pięknej i Bestii”, „Króla Lwa”, „Pocahontas”, „Krainy Lodu”, „Księcia Egiptu” czy „Tarzana”… to tylko niektórzy zwycięzcy. Często uznanie zyskują też utwory tworzone do filmów o Bondzie!

Najlepsze oscarowe piosenki są też inspiracją dla innych artystów. Przykładowo po piosenkę „When You Wish Upon a Star” z filmu „Pinokio (1940) sięgali zarówno Gene Simmons z Kiss, jak i Muppety. „Raindrops” z „Butch Cassidy i Sundance Kid” (1969) ma swoją szwedzką wersję Siw Malmkvist, a „I Just Called To Say I Love You” z „The Woman in red” (1984) po czesku wykonywał Karel Gott.

Jakie inne oscarowe piosenki stały się hitami? M.in. „Over the Rainbow” Judy Garland (Czarnoksiężnik z Krainy Oz, 1939), „Mona Lisa” Nat King Cole  (Captain Carey U.S.A.,1950), „Flashdance – What a feeling” Irene Cara (Flashdance, 1983),  „Say you, say me” Lionel Richie  (White night, 1985), „Take my breath away” Berlin (Top Gun, 1986), „(I’ve Had) The Time of My Life” Bill Medley, Jennifer Warnes (Dirty Dancing, 1987), „Streets of Philadelphia” Bruce Springsteen (Philadelphia, 1993), „My heart will go on” Celine Dion (Titanic, 1997), „Jai Ho” The Pussycat Dolls (Slumdog. Milioner z ulicy, 2008), „City Of Stars” Emma Stone, Ryan Gosling (La La Land, 2017)…

Oscarowe piosenki: nominacje 2018

Długa historia przyznawania Oscara za najlepszą piosenkę filmową pokazuje, że aby wygrać, trzeba stworzyć dzieło wyjątkowe. Najlepiej z niepowtarzalnym tekstem, oryginalną aranżacją i unikatowym głosem, który zaśpiewa utwór. Największe szanse mają zaś piosenki wykonane przez światowe gwiazdy. Kto w tym roku walczy o statuetkę?

Mary J Blige  „Mighty River” z filmu „Mudbound” 

Sufjan Stevens „Mystery of Love” z filmu „Tamte noce, tamte dni”

Miguel „Remember me” z filmu „Coco”

Andra Day feat. Common „Stand Up For Something” z filmu „Marshall”

Keala Settle „This Is Me” z filmu „Król rozrywki”

Jak myślicie, kto zdobędzie statuetkę w tym roku? Jakie oscarowe piosenki lubicie najbardziej?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (201 głosów, średnia: 4,34 z 5)
zapisuję głos...