Orzechy włoskie – dlaczego warto je wkomponować w codzienną dietę?

Spis treści:

orzechy włoskie

Co zawierają orzechy włoskie?

W orzechach włoskich zawarte jest żelazo, jod, cynk, magnez, potas, mangan, a także selen. Poza tym są one bogatym źródłem flawonoidów i kwasów fenolowych. Dzięki temu mają one działanie antyoksydacyjne. Przeciwutleniacze jak wiadomo to broń w walce z oznakami starzenia, dlatego właśnie warto sięgać po orzechy włoskie. Poza tym są one cennym źródłem kwasów omega-3 i omega-6, a także witaminy A, C i K oraz te z grupy B. Do tego zawierają sporo białka.

Co daje jedzenie orzechów włoskich?

Jedzenie orzechów włoskich zwykle poleca się osobom uczącym się i pracującym. Produkt ten ponoć świetnie wpływa na pracę mózgu, ułatwia koncentrację i poprawia zdolność zapamiętywania. Ale to nie wszystko. Orzechy włoskie bowiem to także środek stosowany w profilaktyce cukrzycy, osteoporozy, chorób serca, a nawet Alzheimera. Do tego dobroczynnie wpływają na układ krążenia. Nie tylko działają przeciwzakrzepowo, ale także przeciwzapalnie. Do tego zawierają sporo błonnika więc dobrze wpływają na jelita. Warto więc dodawać je do kanapek, sałatek, musli czy makaronów. Co ciekawe, mają one właściwości antynowotworowe i obniżają poziom złego cholesterolu.

orzech włoski

Orzech włoski – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do spożywania orzechów włosków są przede wszystkim alergie. Zanim po nie sięgniemy warto zatem zawczasu upewnić się, że możemy je jeść wykonując test na alergię pokarmową. Orzechów włoskich nie mogą także jeść osoby, które cierpią na kamicę nerkową, a także te, które przeszły operację usuwania woreczka żółciowego. Nie mogą ich także spożywać osoby z zapaleniem trzustki czy z uchyłkiem jelita. Z oczywistych względów produkt nie jest też polecany małym dzieciom.

Ile można jeść orzechów włoskich?

Orzechy włoskie to produkt, który należy spożywać z umiarem, bo w przeciwnym razie mogą powodować biegunki lub zaparcia oraz wzdęcia. Są one bogate w tłuszcz, więc ich kaloryczność jest dość wysoka. W 100 gramach produktu jest ok. 655 kcal. Rekomenduje się jedzenie ok. 30g tych orzechów dziennie. W przeliczeniu jest to ok. 6-7 sztuk. Ważne, aby nie kupować tych z dodatkiem soli, bo ich spożywanie będzie przyczyniało się do zatrzymywania wody w organizmie. Z kolei dodatek karmelu dostarcza wraz z produktem zbędnych kalorii. Najlepiej zatem spożywać je w czystej postaci.

orzechy włoskie w misce

Jak usunąć skórkę z orzechów włoskich?

Skórka orzecha jest zdrowa i zawiera sporo cennych składników, jednak nie każdy lub jej specyficzny smak. Mało kto wie, że istnieje kilka sposobów usunięcie jej z orzecha. Ponoć zejdzie ona łatwiej jeśli wcześniej namoczymy orzechy w gorącej wodzie przez pół godziny, a następnie uprażymy je na patelni przez ok. 5 minut. Jeśli nie lubimy spożywać orzechów ze skórką obrane z łupinki cząstki można też gotować ok. godzinę w wodzie. Tym sposobem po uprzednim ostudzeniu łatwo będzie oddzielić skórki od reszty. W podobny sposób będzie działać mikrofalówka. Orzechy wystarczy włożyć do miseczki z wodą i ją zagrzać. Ostatni sposób to prażenie w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni przez ok. 15 minut.

Jak suszyć orzechy włoskie?

Sezon na zbieranie orzechów włoskich trwa od września do października. Źle przechowywane zbiory mogą jednak z czasem pleśnieć. Dlatego tak ważne jest odpowiednie suszenie orzechów włoskich. Jeśli pogoda nie jest słoneczna wykonanie tego na zewnątrz nie będzie wchodziło w grę. Jeśli zatem za oknem jest zimno i wilgotno, a zależy nam na dobrym wysuszeniu orzechów sprawdzi się piekarnik. Wystarczy ułożyć orzechy na blasze wyłożonej wcześniej papierem do pieczenia. Powinny być one wstępnie umyte i osuszone z nadmiaru wody. Piekarnik ustawiamy na 50 stopni z funkcją termoobiegu i umieszczamy w nim blachę na ok. 15 minut.  Tak przygotowane orzechy włoskie nie będą pleśnieć i na długo zachowają swoją świeżość.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (16 głosów, średnia: 5,00 z 5)
zapisuję głos...