Ortokorekcja wzroku – bezoperacyjne leczenie wad wazroku

Polacy zmagają z problemami ze wzrokiem, ale mimo tego nawet 7% z nas nigdy nie było u okulisty, a jedna trzecia robiła to ostatnio ponad dwa lata temu. Cześć z nas obawia się noszenia okularów, nie lubi soczewek, uważa że nie są im potrzebne, nie kontroluje swoich wad wzroku, albo nie wierzy w skuteczne ich leczenie. Czym jest ortokorekcja wzroku ? Jakie efekty może przynieść?

Profilaktyka i badania

Rezultaty badań i opinie okulistów napawają niepokojem. Nie dość, iż bardzo rzadko sprawdzamy stan zdrowia swoich oczu, to w dodatku nie posiadamy podstawowej wiedzy na temat właściwej profilaktyki. Jeśli profilaktyka w walce z chorobami i wadami oczu nie poprawi się, to według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2020 roku około 75 milionów osób będzie całkowicie niewidomych. Rokowania są przerażające, dlatego tak istotna jest edukacja profilaktyczna i wiedza na temat możliwości jakie daje współczesna medycyna.

Zacznijmy przede wszystkim badać regularnie wzrok i nakłaniać do jego badania najbliższych. Zwracajmy również uwagę na naszą dietę, która aby pozytywnie wpływać na wzrok powinna być bogata w witaminy A, C i E oraz luteinę. Jeśli niepokoją nas jakiekolwiek nieprawidłowości w widzeniu, niezwłocznie zgłaszajmy się do okulisty – mówi Magdalena Bińczak, optometrysta z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Dobry wzrok warunkuje komfort funkcjonowania, a ignorowanie problemów ze wzrokiem i zbyt późno rozpoczęte leczenie może doprowadzić nawet do utraty wzroku. Oczy są jednym z najważniejszych narządów człowieka i powinniśmy szczególnie się o nie troszczyć, jak apelują okuliści. Najczęstsze wady to krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm oraz starczowzroczność.

Szkła korekcyjne

Niezbędna jest wiedza na temat możliwości jakie daje współczesna medycyna w korekcji istniejących już wad wzroku. Standardową korekcją wad wzroku jest noszenie szkieł korekcyjnych lub soczewek w ciągu dnia. Współcześnie poziom wiedzy medycznej i rozwój nowych technologii stwarza także nowe możliwości w podjęciu skutecznej walki z wadami wzroku. Można na przykład skorzystać z laserowej korekcji wzroku – bardzo precyzyjnej metody mikrochirurgicznej, która koryguje krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Aby poddać się takiemu zabiegowi, trzeba spełniać jednak określone warunki – są nimi m.in. wiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ustabilizowana wada wzroku, brak różnego rodzaju schorzeń. Przed wykonaniem laserowej korekcji wzroku każdy pacjent musi przejść badanie kwalifikacyjne, na podstawie którego lekarz podejmuje decyzję o możliwości wykonania zabiegu.

Ortokorekcja wzroku

Alternatywą dla pacjentów może okazać się nowoczesna, niechirurgiczna metoda ortokorekcji. Innowacyjność tej metody polega na zakładaniu do snu specjalnych ortosoczewek, które okresowo przywracają krótkowidzom pełną ostrość widzenia. Przespanie w nich nocy gwarantuje prawidłowe widzenie na minimum 16 godzin, przy czym nie trzeba dodatkowo wspomagać się okularami. Ortokorekacja opiera się na bardzo delikatnym modelowaniu rogówki, która po zdjęciu soczewek utrzymuje nadany jej kształt. Nie jest to jednak zmiana nieodwracalna – po zakończeniu stosowania tej metody rogówka powraca do swojego wyjściowego stanu. Metodę ortokorekcji można stosować u osób dorosłych i dzieci od 10 roku życia.

Dzięki nowoczesnym metodom stosowanym w okulistyce możemy odzyskać komfort codziennego życia i zapomnieć o wielu niedogodnościach związanych z wadami wzroku.Trzeba jednak pamiętać, iż zła dieta czy długie godziny spędzane przed ekranem komputera nie pozostają bez skutku dla narządu wzroku.- komentuje Magdalena Bińczak, optometrysta z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (125 głosów, średnia: 4,59 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Żanett  30 listopada 2015 09:14

  Niestety problemy ze wzrokiem to częsta przypadłość nie tylko u dorosłych, ale też u dzieci. Dlatego tak ważne jest badanie wzroku od najmłodszych lat.

  Odpowiedz
 2. bbo  30 listopada 2015 11:51

  Oby jak najwięcej bezinwazyjnych zabiegów.

  Odpowiedz
 3. Aneta  30 listopada 2015 14:53

  Ciekawy artykuł, coś dla mnie 🙂

  Odpowiedz
 4. Anita  30 listopada 2015 20:00

  Niby fajna sprawa, ale chyba jednak wole te codzienne zakładanie soczewek. Chociaż korekcję wzroku bym chciała mieć..

  Odpowiedz
 5. lilkawodna  30 listopada 2015 20:42

  Dobrze że są takie sposoby leczenia!

  Odpowiedz
  • AnnaKwasniak  1 grudnia 2015 17:58

   Też tak uważam, całe szczęście, ja nie muszę kożystać

   Odpowiedz
 6. Patriszia  13 grudnia 2015 22:29

  Mnie przerażają nadal operacje/zabiegi na wzrok.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany