Ortodoncja i protetyka – co musisz wiedzieć?

Stomatologia jest szeroko rozwiniętą dziedziną, w której zawierają się poszczególne działy. Działy te specjalizują się rozwiązywaniu problemów obejmujących różne obszary zębów, dziąseł i jamy ustnej.

Każdy stomatolog posiada szereg działów, w których się specjalizuje. Stomatologia Denis Clinic wie, że dentysta może mieć szeroką wiedzę – może, przykładowo, specjalizować się w ortodoncji i protetyce.

Ortodoncja i protetyka są jednymi z najpopularniejszych działów stomatologii. Powyższe działy obejmują problemy, z którymi zmaga się duża część społeczeństwa. Dowiedz się, czym zajmuje się protetyka i dlaczego ortodoncja jest ważna w życiu każdego człowieka.

Czym jest ortodoncja?

Ortodoncja jest działem stomatologii, który zajmuje się m.in. wadami zgryzu. Dobry ortodonta potrafi sprawić, że wada przede wszystkim zniknie, a dodatkowo – nie powróci. Obejmuje to takie rodzaje wad jak – stłoczenia, zęby odseparowane, zgryz otwarty, przodozgryz, tyłozgryz lub zgryz głęboki. W ortodoncji najczęściej stosowanym narzędziem jest aparat ortodontyczny – aparat ruchomy lub stały.

Aparaty ruchome stosuje się przede wszystkim u dzieci, które posiadają niewielką wadę zgryzu. Posiada on ograniczone zdolności korekcji, dlatego nie stosuje się go do skomplikowanych wad. Aby pacjent mógł zdecydować się na aparat stały, konieczne jest, aby wszystkie jego zęby były stałe. Aparat ortodontyczny stały jest w stanie skorygować poważne wady.

Warto wiedzieć, że leczenie ortodontyczne może wymagać ekstrakcji zdrowych zębów. Decyzję o ekstrakcji poszczególnych zębów podejmuje ortodonta. Ortodoncja stanowi ważną rolę w życiu człowieka – stosowanie jej rozwiązań pozwoli na usunięcie wad zgryzu, które sprawiają, że dany pacjent może borykać się z wadami wymowy, mieć problem z prawidłowym przegryzaniem posiłków, a także z prawidłową higieną zębów.

Protetyka stomatologiczna – dla kogo?

Protetyka stomatologiczna skupia się na podejmowaniu zabiegów, mających na celu przywrócić funkcjonalność szczęki po utracie jednego lub kilku zębów. Dobry protetyk zajmuje się dobraniem odpowiedniego rozwiązania dla konkretnego pacjenta – może to być na przykład korona protetyczna, proteza szkieletowa lub implant stomatologiczny.

Rozwiązania protetyki stomatologicznej są kierowane do osób, które na skutek choroby lub losowego zdarzenia utraciły część zęba lub jego całość. Rozwój protetyki sprawił, że obecnie istnieje możliwość rekonstrukcji całego zęba poprzez jego wypełnienie (korona protetyczna) lub całkowite zastąpienie (implant stomatologiczny w połączeniu z koroną).

Istotną informacją jest, że protetyka jest w stanie rozwiązać problem zarówno częściowego, jak i całkowitego braku zębów – niezależnie, czy problem obejmuje górną czy dolną linię zębów. Brak zębów powoduje zanik tkanki kostnej, który w konsekwencji może doprowadzić do poważniejszych dolegliwości zdrowotnych; osoba, która zmaga się z bezzębiem, powinna jak najszybciej skontaktować się z protetykiem.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (66 głosów, średnia: 4,33 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany