Organizowanie przyjęć i przyjmowanie gości – mini poradnik

Jaka jest optymalna liczba gości organizowanego w domu przyjęcia? Jak ułożyć menu, aby nikt nie wyszedł od Ciebie głodny? Ile wina należy wlać do kieliszka i jaki kształt powinno mieć to naczynie? Jeśli nie znasz odpowiedzi na te pytania – ten poradnik jest właśnie dla Ciebie!

Przyjecie w domu

Planując spotkanie w gronie rodziny i znajomych można delikatnie pominąć pewne konwenanse. Najbliżsi przyjmą je zapewne z wyrozumieniem. Kiedy jednak na horyzoncie pojawi się organizacja przyjęcia, które może mieć istotny wpływ np. na rozwój kariery zawodowej lub stosunki z przyszłymi teściami, nie można pozwolić sobie na niedociągnięcia. Przekonaj się jak uniknąć wpadki i zasłużyć na miano perfekcyjnej gospodyni!

Robimy zakupy i gotujemy

Spodziewasz się gości? Kulinarne eksperymenty i testowanie nowych przepisów odłóż na inny dzień. Potrawy, które podasz podczas przyjęcia powinny być Ci dobrze znane, a ich przygotowanie nie może napawać lękiem. Zaserwuj gościom swoje popisowe dania lub posiłki, które wielokrotnie (i z doskonałym skutkiem) przygotowywałaś. Zwróć uwagę, czy w sklepie sprawdziłaś jakość wszystkich potrzebnych składników – wybierz wyłącznie sprawdzone produkty.  Pamiętaj, że w przypadku pewnych dań jeden szczegół może przesądzić o całości. Owszem, każdą potrawę można przesolić czy przypalić, ale to nic w porównaniu z ciastem drożdżowym, które nie urosło, czy twardą kaczką, której nie da się już „pomóc”.

Dla własnego komfortu i dobrego samopoczucia gości warto podać potrawy, które nie wymagają stałego mieszania czy też skomplikowanego przygotowywania. Jeśli się na nie zdecydujesz, zamiast z gośćmi spędzisz większość czasu w kuchni, lub co najwyżej między kuchnią a salonem. Wiedz, że nie każdy jest amatorem wątróbki, bardzo pikantnych przypraw, owoców morza, czosnku w nadmiernej ilości, czy tatara. Nie znasz gustu gości? Postaw na „bezpieczne” rozwiązania. Weź pod uwagę, że nie wszyscy mogą przyjść na czas – postaraj się zatem nie przygotowywać dań, które muszą być podane o bardzo ściśle określonej porze.

Komu dokładkę?

Twoi domownicy nie mogą narzekać na apetyt, a może przeciwnie – masz do czynienia z niejadkami? Zastanawiasz się ile jedzenia przygotować dla gości?
Przyjmuje się, że dorosły człowiek zjada ok 1/2 litra zupy (jeśli jest ona jednym z głównych dań), ok 200 g mięsa i ok 250 g warzyw będących do niego dodatkiem. Ziemniaki, jako jeden ze składników dania głównego, powinny ważyć ok 200 g, zaś ryż – 100g.

Na Twoim przyjęciu będą milusińscy? Zwykło się przyjmować, że dwoje dzieci zjada tyle, ile jedna dorosła osoba. Torty dzieli się z reguły na 8, 10, a nawet 16 części. Wszystko zależy od rodzaju ciasta – czy jest lekkie – kruche i owocowe, czy też bardzo słodkie z dużą ilością kremu lub śmietany. Nie bez znaczenia jest także sama wielkość ciasta, czy raczej formy, w której zostało upieczone.

Do wartości tych należy podchodzić elastycznie, wszak goście mogą poprosić o dokładkę lub też (np. z uwagi na upały) będą jedli mniej, niż zwykle. Zwróć uwagę, by posiłki podawać na odpowiednio dużych talerzach, aby goście mogli swobodnie kroić mięso, łączyć je z sosem, czy warzywami. Gotując zupę dla czterech osób, sięgnij po trzylitrowy garnek, dzięki temu bez problemu ją wymieszasz.

Organizowanie przyjec

Wybór wina do posiłku

Odpowiednio dobrane do posiłku wino pozwoli wydobyć jego smak i aromat, nada mu także nieco bardziej wykwintnego charakteru. Wiesz już co ugotujesz? Świetnie, gdyż wino wybiera się zawsze do dania głównego lub dominującego składnika posiłku. Jeśli na stole pojawi się potrawa w sosie, wino musi komponować się właśnie z nim. Do przygotowania potrawy (lub sosu) użyjesz konkretnego wina? To samo powinno znaleźć się na stole. Poza tym, warto wziąć sobie do serca kilka podstawowych zasad. – Do czerwonych mięs podaje się czerwone, a do drobiu oraz ryb – białe wino. Jeśli naszych gości chcemy uraczyć daniem wywodzącym się z kuchni regionalnej, zaproponujmy im wino lokalne – radzi Katarzyna Kasprzak z firmy Jantoń oferującej m.in. wina do posiłku marki Celebro. Wino to powstało po to, by towarzyszyć posiłkom. Każdy produkt z serii Celebro idealnie komponuje się z wybraną potrawą lub jej składnikiem. Umieszczone na etykiecie wina tej marki piktogramy sprawiają, że wybór właściwego trunku zajmie dosłownie chwilę. Wino wybrane, w jakiej kolejności je podawać? – Podobnie jak w przypadku dań, obowiązuje kolejność od najlżejszego do najcięższego. Białe podajemy przed czerwonym i różowym, wytrawne przed słodkim, które podajemy wyłącznie do deserów. – uzupełnia K. Kasprzak.

Jakie kieliszki?

Jeśli decyzja „białe” czy „czerwone” została już podjęta, czas zastanowić się w jakich naczyniach podasz wino. Kieliszki z kolorowego szkła zostawmy na szczególne, ale mniej formalne okazje. Eleganckie przyjęcie wymaga podania wina w przeźroczystych, gładkich i prostych naczyniach. Wino należy serwować w kieliszkach w kształcie tulipana, które zwężają się ku górze. Białe podajemy w kieliszkach z długą, cienką nóżką (dzięki temu nie ogrzejemy go ciepłem naszych dłoni). Z kolei czerwone wino wymaga nieco większego kieliszka (szerszego, bardziej pękatego tulipana) na niższej nóżce.

Ile płynu powinno znaleźć się w kieliszku? Wino powinno oddychać, stąd nie należy wlewać trunku po same brzegi naczynia. Zbyt mała ilość trunku także nie jest dobrze postrzegana (wino zwyczajnie „zgubi się” w kieliszku). Złota zasada mówi, że w naczynkach o pojemności 250 ml, powinno znaleźć się ok 125 ml wina, a więc butelka o pojemności 1 litra musi wystarczyć na osiem kieliszków.

Niektóre osoby świetnie odnajdują się w roli gospodarza, innym przychodzi to z trudem. Nawet jeśli organizowanie przyjęć nie jest Twoją najmocniejszą stroną, nie bój się ich urządzać. Każdego gościa przywitaj serdecznym uśmiechem, a on z pewnością go odwzajemni.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (121 głosów, średnia: 4,60 z 5)
zapisuję głos...