Swędzi i piecze? Znów ta opryszczka! Podpowiadamy, jak sobie z nią radzić

Łatwo można się nią zarazić. Pojawia się niespodziewanie i potrafi skutecznie popsuć humor. Na szczęście są skuteczne sposoby, by z nią walczyć.

Prawie większość z nas nosi wirusa opryszczki wargowej w sobie. Naukowcy nazywają go fachowo wirusem Herpes simplex – HSV 1, my nazywamy go potocznie „zimnem”, „skwarką” lub „febrą”. Gdy raz go złapaliśmy nie możemy się go już pozbyć. Na szczęście choruje tylko połowa zainfekowanych osób i atak opryszczki ma bardzo klasyczny przebieg.

Pierwsze objawy

Wirus HSV 1 atakuje okolicę ust i nosa. Zawsze zaczyna się tak samo. Najpierw pojawia się lekkie mrowienie i swędzenie. Po kilku minutach (u niektórych po kilku godzinach) na skórze pokazują się drobne pęcherzyki, które po 3-4 dniach pękają i płyn surowiczy wylewa się na zewnątrz. Potem skóra wysycha i w miejscu pęcherzyka pojawia się strupek.

Jak walczyć?

Błyskawiczna reakcja to podstawa. Swędzące miejsce należy jak najszybciej posmarować kremem z dokonazolem , który można bez recepty kupić w aptece. Krem działa przeciwirusowo. Blokuje dostęp do zdrowych komórek skóry i zapobiega namnażaniu się wirusa. Jeżeli w porę posmarujemy skórę, jeszcze przed pojawieniem się pęcherzyków, możemy zahamować rozwój choroby lub znacznie skrócić czas gojenia się powstałych już zmian.

Co przynosi ulgę?

Gdy swędzące pęcherzyki już zdążą się pojawić, nie ma rady – można tylko złagodzić przebieg choroby. Ból i swędzenie skóry zmniejszy okład z kostki lodu lub przykładanie wacika nasączonego aspiryną lub polopiryną, która działa przeciwwirusowo.

Na co trzeba uważać?

1. W płynie surowiczym pęcherzyków znajduje się mnóstwo wirusów, które łatwo można przenieść (np. w okolicę oczu). Dlatego, miejsca zaatakowanego przez opryszczkę nie wolno dotykać.

2. Po każdym nałożeniu kremu należy dokładnie umyć ręce.

3. By nie zarazić najbliższych należy dokładnie myć naczynia w gorącej wodzie  zdetergentem.

4. Należy stosować oddzielny ręcznik.

5. Po wyleczeniu opryszczki należy systematyczne natłuszczać usta szminką z filtrem UV.

Jak się chronić?

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania należy zadbać o odpowiednią odporność organizmu i higienę. Nie wolno całować się z osobą, u której pojawiły się pęcherzyki. Trzeba używać swojego ręcznika, naczyń i sztućców.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (119 głosów, średnia: 4,68 z 5)
zapisuję głos...