Oparzenia – jak przygotować się na taki uraz?

Wszyscy domownicy, nie tylko dzieci, narażeni są na występowanie różnych kontuzji i urazów. Oparzenia to problem dość powszechny i wbrew obiegowej opinii można nabawić się ich na więcej sposobów niż dotknięcie gorącego przedmiotu. Na taką sytuację warto się więc odpowiednio przygotować. Jak wyposażyć domową apteczkę i jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w przypadku oparzeń?

Oparzenia – jak przygotować się na taki uraz

 

Jakie są przyczyny oparzeń?

Jak definiujemy oparzenie? To uszkodzenie skóry, położonych pod nią tkanek lub narządów spowodowane działaniem ciepła. Rozróżniamy je w zależności od głębokości na I,II,III oraz IV stopień. W przypadku domowych kontuzji najczęściej przytrafiają się oparzenia I i II stopnia. Pierwsze obejmują jedynie naskórek i objawiają się lekkim zaczerwienieniem oraz obrzękiem. W drugim przypadku uszkodzeniu może towarzyszyć ból, a zbierający się pod skórą płyn surowiczy utworzy pęcherz.

Co może spowodować oparzenie?

Domowe oparzenia utożsamiamy najczęściej z gorącymi naczyniami w kuchni lub płomieniem z kuchenki. Warto jednak pamiętać, że podobnych zagrożeń jest znacznie więcej. Do poparzenia skóry może dojść również w kontakcie z prądem elektrycznym lub substancją żrącą.

 

Doszło do oparzenia – co robić?

W jaki sposób powinniśmy postępować z oparzeniami w warunkach domowych?

  • schłodzić oparzone miejsce – najlepiej zrobić to pod zimną bieżącą wodą. Optymalna temperatura wody powinna wynosić ok. 20° Ważniejsze jest jednak, by chłodzić uszkodzony naskórek odpowiednio długo – najlepiej przez 20 minut. W ten sposób obniżymy temperaturę tkanek i zapobiegniemy rozwojowi uszkodzenia. Jeśli ból pojawi się ponownie, powtórzmy schładzanie.
  • oceńmy stopień oparzenia – jeśli jest to uszkodzenie I lub II stopnia, możemy sami rozpocząć leczenie, w pozostałych przypadkach należy niezwłocznie udać się do lekarza.
  • miejsce oparzenia należy opatrzeć – w pierwszej kolejności ranę należy oczyścić i osuszyć. Dopiero po tym możemy zabezpieczyć ją czystym i wilgotnym opatrunkiem. W międzyczasie możemy też zastosować maści na oparzenia lub produkty hydrożelowe ułatwiające proces gojenia.

 

Co warto mieć w domowej apteczce?

Co powinna zawierać dobrze wyposażona domowa apteczka? Oto krótka lista tych najpotrzebniejszych rzeczy, w które warto się zaopatrzyć.

  • opatrunki – jałowe gaziki, bandaże, plastry, kompresy,
  • środek do dezynfekcji rany,
  • żele i maści przyspieszające gojenie,
  • leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
  • akcesoria – nożyczki, pęseta itp.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (78 głosów, średnia: 4,36 z 5)
zapisuję głos...