Opalanie bez ryzyka: jak cieszyć się słońcem i chronić skórę przed przebarwieniami?

Spis treści:

Długotrwałe przebywanie na słońcu bardzo często skutkuje nie piękną opalenizną, lecz nieestetycznymi przebarwieniami skóry. Zawsze są one spowodowane zaburzeniem czynności komórek produkujących melaninę (ciemny pigment) i najczęściej pojawiają się w miejscach szczególnie eksponowanych: na twarzy, dłoniach i dekolcie. Jak cieszyć się słońcem i chronić skórę przed brzydkimi plamami? Jak radzić sobie z przebarwieniami, które już powstały?

Jak powstają przebarwienia na skórze?

Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne

Nieestetyczne plamy po opalaniu o nieregularnym kształcie zauważamy najczęściej w okresie letnim. Ich powstawanie ma bezpośredni związek z ekspozycją skóry na promienie słoneczne: przebarwienia na skórze to nic innego, jak skupiska melaniny, czyli barwnika naturalnie obecnego w organizmie. Komórki pigmentacyjne są stymulowane przez wysoką dawkę promieni UV. W normalnej sytuacji skutkuje to równomierną opalenizną. Jeśli jednak proces wytwarzania melaniny zostaje zaburzony, tj. dochodzi do hiperpigmentacji, mamy do czynienia z przebarwieniami.

Melasma

Przebarwienia na skórze nie muszą mieć związku z ekspozycją skóry na promienie słoneczne. Zdarza się, że nieestetyczne plamy o nieregularnym kształcie są widoczne głównie w obrębie twarzy i są efektem wystąpienia ostudy. Czym jest melasma i jak powstaje? To różnej wielkości przebarwienia, zazwyczaj brązowe lub szare, powstające w wyniku gwałtownego nagromadzenia melaniny.  Chociaż może to być efekt ekspozycji na promienie UV, przyczyny melasmy mogą być także inne, m.in. stosowanie niektórych leków lub kosmetyków z retinolem.

Jak chronić skórę przed przebarwieniami? Profilaktyka przebarwień

O profilaktykę przebarwień na skórze warto zadbać nawet jeśli dotychczas ten problem bezpośrednio Cię nie dotyczył. Nie jest wykluczone, że na twarzy, dekolcie albo dłoniach nieestetyczne plamy dopiero się pojawią. Jak chronić skórę przed przebarwieniami? Przede wszystkim należy stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym (najlepiej przez cały rok i niezależnie od pogody), korzystać z nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych. Warto także zwrócić uwagę na skład stosowanych kosmetyków. Przynajmniej jeden ze składników aktywnych powinien hamować syntezę melaniny. Może to być np. kwas traneksamowy.

Jak pozbyć się przebarwień na skórze?

Problemy pigmentacyjne dotyczą kobiet i mężczyzn. Oznacza to, że przebarwienia w obrębie twarzy, dekoltu i dłoni z podobnych przyczyn pojawiają się także u panów. Na szczęście obecnie możliwe jest skuteczne laserowe usuwanie przebarwień. W trakcie zabiegu wiązka światła dostaje się do poszczególnych warstw skóry i rozbija nagromadzone komórki melanocytów, wskutek czego wędrują one na powierzchnię skóry i samoistnie się wchłaniają. Laserowe usuwanie przebarwień jest zabiegiem w pełni bezbolesnym i nie wymaga stosowania dodatkowego znieczulenia. Za pomocą lasera usuwa się m.in.: przebarwienia powstałe w wyniku ekspozycji na słońce, przebarwienia starcze, melasmę i piegi.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (21 głosów, średnia: 4,62 z 5)
zapisuję głos...