On mnie zdradził – co robić? 7 kroków by dać sobie radę ze zdradą

Spis treści:

Właśnie dowiedziałaś się czegoś niewiarygodnego: Twój partner zdradził cię! To może przytrafić się każdej z nas, ale teraz przytrafiło się tobie. Przez myśl przebiegają ci tysiące scenariuszy, twoje serce wali jak szalone, a ty cała czujesz się tak obolała, że nie wiesz, czy jesteś w stanie chodzić. Ale musisz, pomimo, że w twojej głowie jest tylko jedna myśl: On mnie zdradził!

zdrada

Siedem kroków, które można wykonać, gdy partner Cię zdradza

Wierz lub nie, ale są rzeczy, które możesz sensownie rozegrać, gdy dowiesz się, że twój mąż lub chłopak cię zdradził. W tej chwili jesteś w pełnym szoku: zaprzeczanie, niewiara i ból – to wszystko się w tobie kotłuje. Wydaje ci się, że wszystko, co możesz zrobić, to obudzić się rano i pozostać w łóżku. Ale są inne sposoby, aby poradzić sobie z tym problemem.

1. Zdecyduj, czy chcesz być z nim czy nie, i czy ten związek jest wart utrzymania

To zajmie ci trochę czasu, po tym, jak uświadomisz sobie, co się stało. Jednym ze sposobów, aby dowiedzieć się, czy należy pozostać razem i walczyć o swoją miłość, to uświadomić sobie, jakim typem człowieka jest twój partner i jakiego typu zdrady się dopuścił. Jeśli on nie jest takim facetem, który tylko flirtuje wkoło i skacze z „kwiatka na kwiatek” a dodatkowo wygląda na to, że był to jednorazowy wyskok, powinnaś spróbować dać mu jeszcze jedną szansę. Zareaguj podobnie, jeśli sam przyzna się do romansu, będzie przepraszał i wyglądał na faktycznie skruszonego.

Ale jeśli Twojemu facetowi zdarzało się to już wcześniej lub jest to coś więcej niż jednorazowa zdrada (to znaczy, że pozostaje jednocześnie w innym związku) lub taka sama sytuacja zadziała się w poprzednim związku a do tego nie wydaje się, by żałował, to poważnie zastanów się, czy warto kontynuować tę znajomość…

2. Porozmawiajmy…

Jeśli zdecydujesz, że chcesz zostać ze swoim partnerem, to musisz z nim porozmawiać o tym, co się stało i dlaczego: co on myślał i jak się czuł po tym, jak jak cię zdradził. Wiemy, że ten etap może być straszliwie bolesny dla ciebie, ale ważniejsze jest, aby wysłuchać tutaj swojego partnera. Ponadto, twój facet musi usłyszeć, co ty masz do powiedzenia, gdy chodzi o twoje uczucia na temat jego zdrady. On musi zrozumieć, w jaki sposób jego działania cię skrzywdziły i musi być gotów dać ci trochę czasu na oswojenie tej sytuacji.

3. Zróbcie sobie przerwę od siebie nawzajem

Może wydawać się, że takie działanie przyniesie więcej szkody niż pożytku, ale nawet krótka przerwa od kontaktów z twoim mężem lub chłopakiem – po tym, jak dowiedziałaś się o jego niewierności – może pomóc ci poukładać wszystko na nowo. Rozmawiając z nim po jakimś czasie, nie będziesz już w takim szoku, jak bezpośrednio po zdradzie i będziesz w stanie kontrolować przebieg konwersacji  a także będziesz już po pierwszych przemyśleniach. Brak partnera przez jakiś czas u twojego boku, pokaże ci także czy jesteś w stanie żyć bez niego.

4. Idźcie do psychologa lub poradni małżeńskiej

Czasami jedyny sposób, aby skutecznie komunikować się na tak bolesny temat jak zdrada, to zaangażowanie obiektywnej i jednocześnie fachowej osoby trzeciej. W przeciwnym razie dyskusja może przerodzić się w straszliwą walkę, gdzie nic nie jest rozwiązane a słowa, które padną, mogą poczynić dodatkowe szkody dla waszego związku. Z kimś obcym w pomieszczeniu, pary rozwiązujące problem niewierności (lub inne kłopotliwe sprawy) często odnoszą większy sukces niż podczas samodzielnych prób.

5. Dostać się do źródła problemu

Po tygodniach i miesiącach intensywnych dyskusji i sesji terapeutycznych, gdzie naprawdę słuchacie siebie nawzajem i rozmawiacie o tym, co każdy z was czuje, powinnaś być w stanie dotrzeć do sedna: dlaczego on mnie zdradził. Być może był zły na ciebie z jakiegoś powodu i nie wiedział, w jaki sposób to wyrazić. Dlatego zadziałał w taki sposób. Nie tylko musisz dowiedzieć się, dlaczego zdradził, ale co doprowadziło do tego oraz jak możecie wykorzystać tę sytuację z pożytkiem dla was. Jak dojdziesz do meritum sprawy – i w pełni zrozumiesz wszystkie przyczyny – możesz zacząć działać w tym kierunku, aby uniknąć takiej sytuacji w przyszłości.

6. Wybaczyć i iść dalej razem

Po wspólnie wykonanej pracy nad związkiem, wasze relacje będą pełniejsze, głębsze i uczciwsze niż kiedykolwiek wcześniej. Można to przetrwać i pozostać razem z partnerem lub nie. Jeśli nie możesz, musisz wyjść z tego związku i iść swoją drogą. Jeśli można, to trzeba pozwolić partnerowi zdobyć zaufanie i z powrotem zacząć budować wspólne relacje. Przebaczenie to wybór. Najprawdopodobniej, po tym, jak ty i twój facet wykonaliście skomplikowaną pracę nad naprawą swego związku, będziecie o wiele lepiej rozumieć siebie nawzajem i powstanie między wami znacznie głębsza więź i przywiązanie. To z kolei będzie umacniać Waszą miłość…

7. Jeśli nie możesz przejść obok sprawy zdrady, nawet po kilku miesiącach pracy nad związkiem – po prostu zerwij

Nie warto tracić więcej czasu i ponosić duchowych przykrości! Jeśli wciąż czujesz ból i nie jesteś w stanie zapomnieć, to równie dobrze można zacząć bolesny proces kończący ten związek. Nie kontynuuj związku z człowiekiem, który zadaje ci ból.

 

Czy kiedykolwiek ktoś cię zdradził? Jakie kroki podjęłabyś, gdyby tak się stało? Jeśli chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami, a nie chcesz pisać w komentarzach, napisz na redakcja@kobietamag.pl – wydrukujemy nie podając twoich danych

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (189 głosów, średnia: 4,58 z 5)
zapisuję głos...