Omega-3 niezbędne dla Twojego serca
Zła dieta, brak ruchu i ciągły stres destrukcyjnie wpływają na pracę organizmu. Zwłaszcza cierpi na tym serce i system krwionośny, które dla prawidłowego funkcjonowania potrzebują kwasów Omega-3.
Zdrowie zaczyna się od serca
Wydawałoby się, że to nic takiego: raz na jakiś czas ściśnie serce i tępy ból przeszyje klatkę piersiową. Wielu bagatelizuje objawy, tłumaczy je sytuacją stresową, zaduchem w pomieszczeniu, silnym wysiłkiem fizycznym. Nie wierzą, zwłaszcza młodzi, że może ich spotkać zawał serca.
Tymczasem, niedawne badania pokazały, że aż 18 mln Polaków ma zbyt wysoki poziom cholesterolu. Przy czym 60 proc. nie zdaje sobie z tego sprawy. Polacy zbyt rzadko badają się pod kątem kardiologicznym, nie mierzą poziomu cholesterolu. Stosują natomiast niezdrową dietę, palą papierosy i uprawiają siedzący tryb życia. W efekcie serca się starzeją. Dosłownie. Obserwacje lekarzy dowiodły, że wiodący organ czterdziestoletniej kobiety jest średnio o 10 lat starszy od niej. A serce pięćdziesięcioletniego mężczyzny ma jakieś 60-65 lat. To główna przyczyna rosnących co roku statystyk śmiertelności z powodu zawałów i chorób krążenia. Zanim będzie za późno, warto zadbać o zdrowie.
Kwestia diety
Jeszcze starożytni mówili: „Jesteśmy tym, co jemy”. Tłuste mięsa, nadmiar oleju roślinnego, brak warzyw w diecie, a nadmiar potraw smażonych negatywnie wpływają nie tylko na żołądek, ale również na system krwionośny. „Złe” tłuszcze odkładają się w naczyniach, spowalniając przepływ krwi od serca do organów. W efekcie: szybciej się męczymy, dostajemy zadyszki, częściej zapadamy na choroby chroniczne. Aby tego uniknąć potrzebne są „dobre tłuszcze” – kwasy z grupy Omega-3.
Omega-3 – to spożywcze kwasy tłuszczowe, które wpływając na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi i ciśnienia tętniczego, korzystnie oddziałują na funkcjonowanie organizmu.
Kapsuły mogą więcej
Kwasy Omega 3 zawarte są przede wszystkim w rybach: łososiu, śledziach, sardynkach, ma je również tran, orzechy włoskie, olej lniany i rzepakowy. Żywność zawiera jednak tak nikłe ilości korzystnych kwasów tłuszczowych, że dla uzupełnienia braków w organizmie należałoby włączyć te produkty do codziennego jadłospisu. – Niestety uwarunkowania kulturowe i przyzwyczajenia kulinarne Polaków nie sprzyjają takiej diecie. Dlatego możemy wspomóc swój organizm kwasami Omega-3 w postaci oleju z kryla – mówi Anna Senderska, dietetyk.