Olejowanie włosów na sucho i na mokro. Sposoby na najlepsze efekty olejowania

Olejowanie włosów to jeden z najskuteczniejszych sposobów ich naturalnej pielęgnacji. Nic dziwnego, że cieszy się rosnącą popularnością wśród „włosomaniaczek”, które chętnie dzielą się swoją wiedzą na jego temat. Czy jednak udaje Wam się wydobyć najlepsze wskazówki z morza internetowych drogowskazów, dotyczących tego zabiegu na włosy? Specjalnie dla Was wyciągamy esencję z porad specjalistów i dziewczyn, które praktykują tę metodę od lat, publikując wszechstronny poradnik!

Olejowanie włosów – czy już zdecydowałaś się na korzystanie z tej techniki pielęgnacji włosów? Jeśli nie, to poniżej znajdziesz kompendium wiedzy na temat sposobów aplikacji różnorodnych olejków na włosy. Opisujemy także, jaki olejek wybrać w zależności od problemu z jakim się borykamy w pielęgnacji włosów oraz metody na olejowanie włosów na sucho i na mokro. Sprawdź, jakie będą efekty olejowania włosów, jeśli będziesz to robić regularnie!

Coraz więcej z nas decyduje się na naturalną pielęgnację włosów i naturalne fryzury, wykonując zabiegi bazujące na organicznych składnikach, takie jak miodowanie czy aplikowanie domowych maseczek, a także zastępując drogeryjne kosmetyki olejami naturalnego pochodzenia i rozpoczynając regularne olejowanie włosów. Czerpiemy inspirację z orientalnych pielęgnacyjnych tradycji z nadzieją na szybszy wzrost włosów i uzyskanie burzy zdrowych, lśniących kosmyków. Czy jednak dysponujemy wystarczającą wiedzą w dziedzinie olejowania włosów? Czy mamy pewność, jakie oleje wybierać, jak często i w jaki sposób je nakładać, by osiągnąć najlepsze rezultaty? Przygotowałyśmy poradnik, który pomoże Wam zweryfikować posiadane informacje i zawalczyć o własne piękne włosy rodem z reklamy zakładu fryzjerskiego!

olejowanie włosów

kolaż własny redakcji, źródło zdjęć: www.pinterest.com; odnośniki do konkretnych profili są osadzone w tekście

Olejowanie włosów? Rób to jak profesjonalistka!

Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu oleju?

Oleje roślinne zazwyczaj pozyskuje się z nasion, orzechów lub kiełków. Ich skład charakteryzuje duża liczba komponentów o budowie zbliżonej do tłuszczy naturalnych dla ludzkiej skóry, dzięki czemu są one przez nią łatwo absorbowane i przyswajane. Oleje te różnią się jednak od siebie w zależności od pochodzenia, dlatego ich wpływ na naszą skórę jest odmienny. Poza informacjami o zawartości cennych (koniecznie nasyconych!) kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów, które producent umieścił na etykiecie danego oleju, wybierając produkt z myślą o pielęgnacji włosów, należy wziąć pod uwagę również jego jakość. Dobry olej powinien być w stu procentach naturalny, bez  żadnych sztucznych dodatków czy konserwantów. Najlepsze jakościowo oleje pochodzą z upraw ekologicznych, są tłoczone na zimno i nierafinowane, dzięki czemu zachowują wszystkie wartości odżywcze i mają bardzo pozytywny wpływ na nasze włosy. Dodatkowym atutem zawsze jest certyfikat, który potwierdza ich wysoką jakość i podane na etykiecie źródło pochodzenia. Kupując olej z certyfikatem możemy być pewne, że będzie on bezpieczny dla naszych kosmyków i zapewni im skuteczną, delikatną oraz kompleksową pielęgnację. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Z pewnością na datę ważności – im krótszy czas pomiędzy datą produkcji a sugerowanym terminem ważności oleju, tym lepiej – świadczy to bowiem o jego naturalności i braku jakichkolwiek sztucznych dodatków. Radzimy także, by postawić na olej zamknięty w butelce z ciemnego szkła, które nie wchodzi – tak jak plastik – w żadne szkodliwe interakcje i chroni olej przed szkodliwym wpływem światła.

Po który olej sięgnąć?

Właścicielki suchych, puszących się, porowatych i wyraźnie zniszczonych włosów powinny spróbować oleju makadamia. Wygładza, nawilża i wzmacnia strukturę włosów, docierając do ich wnętrza. Świetnie sprawdzi się u nich również: olej z orzechów laskowych, konopny, olej z awokado, z kiełków pszenicy, rycynowy czy olej z krokosza barwierskiego. Włosy średnioporowate zareagują pozytywnie na kontakt z olejem o wysokiej zawartości kwasów omega-3 i omega-6, czyli np. z jojoba, słonecznikowym lub olejem z pestek dyni. Z olejem kokosowym, lnianym, babassu czy mango polubią się zaś włosy o niskiej porowatości. Wyróżniają się one szczelnie domkniętymi łuskami, dlatego najlepsze dla nich będą oleje o małych cząsteczkach lub takie, które jedynie pokryją je lekkim, delikatnym filmem. 

Popularny wśród „włosomaniaczek” olej arganowy doskonale odżywia i ułatwia stylizację poszczególnych pasm. Także olejowanie włosów olejem kokosowym ma swoich zwolenników. Szczegółowo o właściwościach różnych olejków stosowanych na włosy przeczytasz:

Olejowanie włosów – jak często i prawidłowo to robić?

Olejowanie wlosow

 

Olejowanie włosów na mokro

Istnieje wiele metod olejowania włosów. Jedną z najskuteczniejszych jest aplikowanie oleju na wilgotne włosy na co najmniej pół godziny przed ich umyciem. Dodaje ono włosom elastyczności i pozostawia je mocno nawilżonymi, dzięki czemu skutecznie zapobiega ich łamaniu i rozdwajaniu. Do wykonania tego zabiegu wykorzystujemy niewielką miednicę lub plastikowe pudełko – dobre będzie takie, jakie zostaje nam po zjedzeniu lodów. Pojemnik napełniamy ciepłą wodą lub rozcieńczonym z wodą mlekiem i dodajemy „na oko” wybrany naturalny olej tak, by uzyskać wodno-olejowy „rosół” z wyraźnie pływającymi na powierzchni oczkami. Teraz zanurzamy włosy w uzyskanej mieszance i aplikujemy ją na całej długości kosmyków, delikatnie je nią polewając. Zakładamy na głowę foliowy czepek i owijamy ją ręcznikiem (wytworzone w ten sposób ciepło otworzy łuski włosów i pozwoli na głębsze wniknięcie oleju w ich strukturę). Zostawiamy tak włosy na co najmniej dziesięć minut, a następnie rozwijamy, nakładamy na nie ulubioną maseczkę lub odżywkę, zawijamy jeszcze raz i zostawiamy na 20 minut. Na końcu myjemy ulubionym szamponem i suszymy.

Jeżeli chcecie przyspieszyć cały proces, możecie wcześniej przygotować mieszankę wody z olejem i przechowywać ją w butelce z atomizerem. Nie trzeba wówczas wkładać włosów do pojemnika, gdyż wystarczy najpierw spłukać je ciepłą wodą, a następnie spryskać miksturą z butelki.

Alternatywą jest długa, ciepła kąpiel, podczas której para wodna zadziała równie dobrze jak ciepły kompres z ręcznika. Wówczas po umyciu włosów możemy wetrzeć w ich końcówki kilka kropel oleju, który również świetnie zabezpieczy je przed rozdwajaniem i puszeniem. Taki zabieg warto jest powtarzać 1-2 razy w tygodniu.

 

Olejowanie włosów z odżywką

To metoda „dla leniwych”, która pozwala zrealizować olejowanie w trybie szybszym od poprzedniego. Polega ona na nałożeniu na mokre włosy najpierw odżywki bez silikonów, a następnie roztartego w dłoniach oleju. Mieszankę należy zawinąć w folię i ręcznikowy turban i spłukać po upływie około 3o minut. Co ciekawe, w zależności od gatunku włosów można ją stosować zarówno przed, jak i po umyciu włosów szamponem (właścicielkom ciężkich włosów proponujemy opcję przed myciem, zaś tym z Was, które chciałyby lekko dociążyć zbyt cienkie, puszące się włosy – wersję po umyciu). 

Innym sposobem na szybkie olejowanie z odżywką/maską jest nałożenie odrobiny oleju na suche włosy, szybkie namoczenie ich ciepłą wodą, odciśnięcie jej nadmiaru i dodanie ulubionej odżywki lub maski, zawinięcie włosów w folię i ręcznik na 10 minut do pół godziny, a następnie lekkie opłukanie włosów i umycie skóry głowy szamponem. Ściekająca z jej czubka piana zacznie delikatnie zmywać olej, który będzie już zemulgowany przez odżywkę.

Olejowanie włosów na sucho

To sposób, który można stosować nawet po każdym umyciu i wysuszeniu włosów. Sprawdzi się on jednak przede wszystkim w przypadku porowatych i prosto obciętych kosmyków – niskoporowate i pocieniowane mógłby bowiem nadmiernie obciążać. Polega on na naniesieniu na same końce poszczególnych pasm odrobiny (najlepiej kropli lub dwóch) oleju. Z dużym powodzeniem można stosować go przed snem – włosy należy później rozczesać i związać miękką zamotką.

Olejowanie włosów – efekty. Kiedy ich oczekiwać?

Pamiętajmy, że kluczem do efektywnego olejowania jest systematyczność! Niestety musimy także uzbroić się w cierpliwość. Efekty tego zabiegu nigdy nie są natychmiastowe, choć pozytywną reakcję zauważymy już po pierwszym myciu. Faktyczne, widoczne i stale odczuwalne zmiany zauważymy jednak dopiero po kilku tygodniach regularnego stosowania. Zapewniamy jednak, że będą one naprawdę olśniewające!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (373 głosów, średnia: 4,61 z 5)
loading... zapisuję głos...